دکورپرداز
دکور پرداز

واكنش اردوغان به ریزش لیر

واكنش اردوغان به ریزش لیر

به گزارش دکور پرداز رئیس جمهور ترکیه گفت با عنایت به بنیان های نیرومند اقتصادی، شرایط فعلی بازارهای مالی این کشور بزودی تغییر خواهد نمود.


به گزارش دکور پرداز به نقل از دیلی صباح، در ایام اخیر و بعد از برکناری ناجی اقبال از ریاست بانک مرکزی ترکیه به علت افزایش دو درصدی نرخ بهره توسط اردوغان، ارزش لیر ترکیه گرفتار ریزش قابل توجهی شد و شاخصهای بورسی این کشور هم سقوط کردند. با این وجود رجب طیب اردوغان- رئیس جمهور ترکیه- در واکنش به این اتفاق گفت نوسانات اخیر بازارهای مالی مبین حقیقت های اقتصاد این کشور نیستند و سرمایه گذاران خارجی بهتر است که اطمینان خود به نیرومندی اقتصاد ترکیه را حفظ کنند. اردوغان که در میان اعضای حزب عدالت و توسعه در شهر آنکارا سخن می گفت، از شهروندان ترک که در خانه خود ارزهای خارجی یا طلا نگهداری می کنند هم خواست که این دارایی ها را وارد چرخه تولید و نظام اقتصادی کشور کنند.
رئیس جمهور ترکیه در ادامه سخنان خود از زیرساخت های پویا، انضباط بودجه ای و بنا شدن اقتصاد بر مکانیزم بازار آزاد بعنوان عواملی نام برد که اقتصاد ترکیه را در مقابل شوک های موقت محافظت می کنند: بزودی به جایگاه بهتری خواهیم رسید. شاهد بهبود وضعیت خود در جذب سرمایه، تولید، اشتغال زایی و صادرات خواهیم بود.
با روی کار آمدن رئیس جدید بانک مرکزی ترکیه که آشکارا از سیاست افزایش نرخ بهره انتقاد کرده بود، ارزش لیر با ریزش ۱۰ درصدی روبرو شده و برای اولین بار در ماه جاری نرخ برابری هر دلار از هشت لیر هم عبور کرده است. اقبال که قبل تر وزیر دارایی ترکیه بود در زمان مدیریت خود در بانک مرکزی نرخ بهره را ۸.۷۵ درصد افزایش داد.
دولت ترکیه به تازگی از یک بسته اصلاحات اقتصادی رونمایی نمود که هدف اصلی آن کنترل نرخ تورم و تقویت رشد اقتصادی خواهد بود. ترکیه در سالهای اخیر همواره تورم دورقمی را تجربه نمود و مقامات این کشور تلاش دارند در وهله نخست، این نرخ را به ۸.۵ درصد برسانند.
اردوغان همینطور از جذب ۱۶ میلیون گردشگر در سال ۲۰۲۰ اطلاع داد که برای این کشور حدود ۱۲.۴ میلیارد دلار ارزآوری داشته است.
منبع:

1400/01/05
16:21:06
0.0 / 5
1214
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
لینک دوستان دكور پرداز
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد