دکورپرداز
دکور پرداز

دلار بالا رفت

دلار بالا رفت

ارزش دلار مقابل بیشتر ارزهای مهم افزایش پیدا کرد.


به گزارش دکور پرداز به نقل از رویترز، افزایش سنگین مخارج دولت ها احتمال ایجاد یک بحران بدهی فراگیر را در سطح جهان تقویت کرده است. آنتونی گوترش- دبیر کل سازمان ملل- ضمن اشاره به ریسک های بر سر راه توسعه پایدار جهان بعد از مواجهه با کرونا اظهار داشت: چشم انداز رشد پایدار خیلی محتمل نیست. به قول گوترش سال قبل تنها شش کشور جهان حجم بدهی های خویش را کاهش دادند. کشورهای با درآمد پایین و متوسط رو به پایین در نتیجه کرونا استقراض بیشتری کرده اند و الان در توانایی آنها برای بازپرداخت بدهی ها به کشورهای ثروتمند شبهه جدی وجود دارد. این مسئله می تواند به باعث خود یک بحران بدهی جدید را در سطح جهان ایجاد نماید.
نگرانی از توزیع نامتوازن واکسن کرونا در نقاط مختلف بخصوص کشورهای با درآمد کمتر سبب افزایش مجدد تقاضا برای دارایی های امن تر شده است. صندوق بین المللی پول در همین رابطه اخطار داده است که اختلاف قابل توجهی در پیشرفت واکسیناسیون در نقاط مختلف جهان وجود دارد و این مسئله رشد اقتصادی جهان را تحت تأثیر قرار خواهد داد. طبق برآورد این نهاد، خسارت ناشی از انتشار کرونا برای اقتصاد جهانی تا سال ۲۰۲۵ چیزی در حدود ۲۲ تریلیون دلار خواهد بود اما انتظار می رود رشد اقتصادی سال جاری و سال اینده در خیلی از کشورها مثبت باشد.
روابط چین با کشورهای غربی بار دیگر گرفتار تنش های جدیدی شده است. بعد از اعمال تحریم های متقابل چین و اتحادیه اروپا ضد یکدیگر بر سر مسائل حقوق بشری، چین ۹ فرد و چهار نهاد انگلیسی را تحریم کرد. این اقدام بعد از آن صورت گرفت که انگلیس شماری از اشخاص چینی را به علت نقض حقوق بشر در منظقه سین کیانگ تحریم کرد.
چین بزرگ ترین شریک تجاری آمریکا و اتحادیه اروپا است و افزایش تنش های بین طرفین می تواند به مانند دوره ترامپ بر مراودات تجاری و حجم سرمایه گذاری های متقابل دو طرف تأثیر منفی بگذارد.
سخنان جدید ژانت یلن- وزیر خزانه داری آمریکا- نشان داده است که دولت بایدن تصمیم گرفته است تا درامدهای خویش را حتی به بهای کندتر شدن رشد اقتصادی افزایش دهد تا کمی از سرعت نگران کننده روند افزایشی کسری بودجه دولت بکاهد. یلن با اشاره به اینکه اقتصاد آمریکا حتی بعد از آخر همه گیری کرونا هم تا مدتی درگیر نتایج آن خواهد بود، افزود که وی کاملا از توسعه برنامه های افزایش مالیاتی در آینده دفاع می کند. دموکرات ها پیش از این هم با برنامه های کاهش مالیاتی که در دولت ترامپ به اوج خود رسید و مورد حمایت جمهوری خواهان بود، مخالفت کرده بودند.
مشاهده جهش های اخیر این ویروس در نقاط مختلف و همینطور افزایش مبتلایان نشان داده است که باید مدت زمان بیشتری را برای آخر کار کرونا با اقتصاد جهانی در نظر گرفت. بانک جهانی اخطار داده است که تا آخر سال جاری بین ۵۵ تا ۶۳ میلیون نفر در سرتاسر جهان تحت تأثیر کرونا گرفتار وضعیت فقر مطلق خواهند شد. در برنامه این بانک با هدف کاستن از تبعات اقتصادی کرونا که از آوریل سال قبل شروع شده و تا ماه ژوئن ادامه خواهد داشت ۵۵ میلیارد دلار اعتبار تخصیص داده شده است که به ۱۳۰ کشور وام پرداخت می شود.
جروم پاول - رئیس بانک مرکزی آمریکا - در سخنانی با ابراز امیدواری نسبت به احیای بخش قابل توجهی از اقتصاد آمریکا تا آخر سال جاری، گفته است در نتیجه وادار شدن دولت و بانک مرکزی به افزایش مخارج خود و تزریق نقدینگی، افزایش نرخ تورم تا آخر سال اجتناب ناپذیر خواهد بود اما مدیریت تقاضا مسئله مهمی است که بعد از عادی شدن شرایط باید به آن توجه کرد تا از اوج گیری بیشتر تورم جلوگیری شود. پاول بار دیگر به سرمایه گذاران اطمینان خاطر داد که ابزارهای لازم برای مدیریت تورم در اختیار بانک مرکزی این کشور است.
بازار ارز در هفته های اخیر تحت تأثیر افزایش نگرانی ها از طولانی تر شدن احیای رشد اقتصادی در میان معامله گران بوده و همین مسئله هم ارزهای امن تر را به مقصدی جذاب تر برای معامله گران تبدیل نموده است. برای اولین بار در طول سالجاری بازدهی ین ژاپن در مقابل یورو مثبت شده و فرانک سوییس هم به پیشروی خود ادامه داده است. بعضی از تحلیلگران ارز معتقدند فرانک سال جاری بهترین عملکرد را از نظر بازدهی در میان ارزهای اصلی خواهد داشت، هرچند که دلار هم از نیمه دوم سال عملکرد بهتری از آغاز سال خواهد داشت.
با اختلافات تازه در مباحث تجاری روند تأمین قطعات مورد نیاز خیلی از کارخانه ها واحدهای تولیدی مبتلا به اختلال شده است. این مسئله بخصوص در تأمین قطعات وارداتی از چین نمود بیشتری پیدا کرده جایی که دولت بایدن کماکان موضع سرسخت دولت ترامپ را در برابر چین تغییر چندانی نداده است. در نتیجه همین اختلالات هم بعضی از شرکتهای خودروسازی اعلام نموده اند خطوط تولید خویش را در بعضی از نواحی تعطیل می کنند. در نتیجه این مشکل تازه ساخته شده احیانا شاهد کاهش حجم تولیدات صنعتی در آمریکا و اروپا خواهیم بود که این امر سبب خواهد شد فرایند احیای رشد اقتصادی طولانی تر از قبل شود.
تضعیف چشم انداز اقتصادی اروپا در کنار ثابت باقی ماندن نرخ بهره در ژاپن سبب افزایش جذابیت دلار برای معامله گران شده است. اختلاف نظر بین انگلیس و اتحادیه اروپا بر سر مسئله ایرلند و کنترل های مرزی سبب شده است تا بروکسل، لندن را به شکایت در مجامع جهانی تهدید کند. از طرفی و با افزایش شمار مبتلایان به کرونا، انگیزه احتیاطی فعالان اقتصادی بالاتر رفته و این مسئله سبب جذابیت دارایی های امن تر نظیر دلار برای آنها شده است. با روند فعلی انتظار می رود که رشد اقتصادی سه ماهه دوم کشورهای اروپایی هم نتواند به سطوح نیرومند مورد انتظار برسد.
تابحال بیشتر از ۱۲۷ میلیون و ۹۹۷ هزار و ۳۳۳ مورد مبتلا شدن به کرونا گزارش شده است که در این بین دو میلیون و ۷۹۹ هزار و ۹۷ نفر جان خویش را از دست داده اند. در میان کشورهای مختلف، بالاترین تلفات در ارتباط با آمریکا با ۵۶۲ هزار و ۵۸۲ نفر، برزیل با ۳۱۲ هزار و ۲۹۹ نفر، مکزیک با ۲۰۱ هزار و ۶۲۳ نفر، هند با ۱۶۲ هزار و ۱۱۰ نفر و انگلیس با ۱۲۶ هزار و ۶۱۵ نفر بوده است.
سیمون هاروی - استراتژیست ارشد ارزی در موسسه مونکس یوروپ - اظهار داشت: بازارها هنوز به قطعیت در مورد مسیر آینده نرسیده اند، چون که اطلاعات دریافتی معمولا کم و متناقض است. تا وقتی که تصویر روشنی از اقتصاد و تصمیمات آتی فدرال رزرو نداشته باشیم حدس این که چه مسیری پیش روی دلار خواهد بود کار اسانی نیست. اگر بانک مرکزی آمریکا در عمل نشان دهد که تمایل دارد فضای مطلوب مالی برای فعالیتهای اقتصادی را حفظ کند شاهد صعود دلار به قله های بالاتر خواهیم بود.
شاخص دلار
شاخص دلار که نرخ برابری آن در مقابل سبدی از ارزهای جهانی را اندازه می گیرد، در معاملات امروز با ۰.۱۵ درصد افزایش نسبت به روز گذشته در سطح ۹۲.۸۶۲ واحد بسته شد.
نرخ برابری هر فرانک سوئیس هم معادل ۱.۰۶۶ دلار اعلام گردید. (نرخ های فوق بر حسب ساعت پایانی معاملات بازارهای ارزی نیویورک محاسبه شده است.)
ارزهای اروپایی
در تازه ترین دور از معاملات، پوند با ۰.۰۸ درصد کاهش نسبت به روز قبل خود و به ازای ۱.۳۷۸ دلار مبادله شد. یورو ۰.۱۹ درصد پایین رفت و با ماندن در کانال ۱.۱۷ به ۱.۱۷۷ دلار رسید.
ارزهای آسیایی
در معاملات بازارهای ارزی آسیایی، هر دلار با ۰.۱۷ درصد افزایش به ۱۰۹.۷۳۷ ین رسید. در مقابل همتای استرالیایی، هر دلار آمریکا به ازای ۱.۳۰۸ دلار مبادله شد. همینطور نرخ برابری دلار معادل ۶.۵۶۹ یوان چین اعلام گردید.
منبع:

1400/01/10
23:28:31
0.0 / 5
1080
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
لینک دوستان دكور پرداز
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد