دکورپرداز
دکور پرداز
معاون گمرك اعلام كرد

دریافت حقوق ورودی فعلا با ارز ۴۲۰۰ تومانی

دریافت حقوق ورودی فعلا با ارز ۴۲۰۰ تومانی

به گزارش دکور پرداز در حالی برپایه قانون بودجه، نرخ ارز محاسبه حقوق ورودی (متشکل از حقوق گمرکی و سود بازرگانی و سایر عوارض) یک دفعه از ۴۲۰۰ تومان به چند برابر افزوده شده است که در سال جدید تا کنون ترخیصی بر اساس نرخ جدید صورت نگرفته است و با پیشنهاد گمرک و وزارت اقتصاد، تا زمان تعیین تکلیف و ابلاغ سود بازرگانی از جانب هیات وزیران، محاسبات همچنان با نرخ دلار ۴۲۰۰ تومانی صورت خواهد گرفت.به گزارش دکور پرداز به نقل از ایسنا، طبق آنچه که در قانون بودجه ۱۴۰۰ مصوب شد، حذف نرخ ۴۲۰۰ تومانی برای محاسبه حقوق ورودی و عوارض و محاسبه آن بر اساس نرخ سامانه آی. تی. اس (ITS) بانک مرکزی-نرخی نزدیک به بازار و فعلاً حدود ۲۵ هزار تومان- بود.

بر این اساس در تبصره ۷ قانون بودجه ۱۴۰۰ مصوب شد که نرخ ارز محاسبه ارزش گمرکی کالاهای وارداتی به استثنای کالاهای اساسی، دارو و تجهیزات مصرفی پزشکی در سال ۱۴۰۰ در همه موارد همچون محاسبه حقوق ورودی، برپایه برابری نرخ سامانه آی. تی. اس بانک مرکزی در روز اظهار است. همینطور بر طبق این تبصره نرخ چهار درصد حقوق گمرکی برای کالاهای اساسی، دارو، تجهیزات و ملزومات مصرفی پزشکی و همینطور نهاده های کشاورزی و دامی به یک درصد و برای سایر کالاها به دو درصد ارزش گمرکی کالا کاهش پیدا کرد و در جزئی دیگر تاکید شد مبلغ ریالی حقوق ورودی کالاهای اساسی، دارو، تجهیزات و ملزومات مصرفی پزشکی و نهاده های کشاورزی و دامی نسبت به سال قبل (۱۳۹۹) نباید افزایش یابد.

آخرین تغییرات در اعمال حقوق ورودی

در مدتی که از سال ۱۴۰۰ گذشته، بحث هایی در ارتباط با دریافت حقوق ورودی و یا سایر محاسبات با نرخ جدید که با افزایش هزینه صاحبان کالا همراه بوده مطرح گردیده است. این در شرایطی است که پیگیری مبحث از گمرک ایران با این اعلام همراه بود که با عنایت به عدم ابلاغ سود بازرگانی و اعمال تعدیلات لازم، تا کنون کالایی بر اساس جدید ترخیص نشده است.

جمال ارونقی- معاون فنی گمرک ایران- در ادامه، توضیحات بیشتری عرضه کرد و اظهار داشت که هیات وزیران در جلسه ۲۴ اسفند ۱۳۹۹، مجموع حقوق گمرکی و سودبازرگانی ۳۵۷ ردیف تعرفه همراه با حذف، ایجاد، اصلاح شرح ردیف تعرفه و مندرجات ذیل یادداشت فصول کتاب مقررات صادرات و واردات را تعیین کرده و با اعمال این اصلاحات، مجموع جداول پیوست آیین نامه اجرایی قانون مقررات صادرات و واردات با رعایت ماده‌ی (۱۱) آیین نامه مذکوراز اول فروردین ۱۴۰۰ لازم الاجرا است. از سویی تابحال در اجرای قانون بودجه سال ۱۴۰۰ کل کشور، سود بازرگانی قابل اعمال، جهت اعمال در سیستم و انجام محاسبات حقوق ورودی، تعیین و تصویب نشده و به گمرک ابلاغ نشده است.

وی اضافه کرد: بر این اساس در جهت تسهیل و تسریع در انجام تشریفات گمرکی کالاهای اساسی، نهاده های تولید ( مواد اولیه واحدهای تولیدی، مواد واسطه ای، تجهیزات و ماشین آلات در رابطه با تولید) و ضرورت رعایت حقوق مکتسبه صاحبان کالا، از جانب گمرک ایران و وزارت امور اقتصادی و دارایی پیشنهاد شده تا به روال قبل، حقوق ورودی مانند سال قبل دریافت و نسبت به ترخیص کالاها اقدام شود؛ ازاین رو مبنای محاسبات برای تمامی کالاها همچنان همان دلار ۴۲۰۰ تومانی است.

این مقام مسئول در گمرک ایران همینطور با رد شایعاتی در خصوص دریافت حقوق ورودی چند برابر از صاحبان کالا توسط گمرک از آغاز سال و عدم تمکن مالی صاحبان کالا جهت پرداخت این حقوق ورودی تصریح کرد که هیچ افزایشی در حقوق ورودی گمرک امسال اعمال و اجرا نشده است. این در شرایطی است که طبق قوانین همواره حقوق مکتسبه صاحبان کالا را به رسمیت شناخته و باستناد قانون امور گمرکی و آیین نامه اجرایی قانون مقررات صادرات و واردات، اگر هم افزایش حقوق ورودی یا سودبازرگانی برپایه قانون یا مصوبه ای خاص ابلاغ شود، صاحبان کالا می توانند با رعایت مقررات پیش از افزایش حقوق ورودی، نسبت به ترخیص کالا اقدام نمایند.

گفتنی است که به دنبال افزایش نرخ ارز محاسباتی حقوق وروردی گمرک که به غیر از کالای اساسی و دارو و تجهیزات پزشکی سایر اقلام وارداتی را دربر می گیرد، انتقاداتی در ارتباط با این نرخ وجود داشته و تاکید بر این است که در این شرایط هزینه واردات کالا همچون اقلام در ارتباط با تولید افزایش داشته و تبعات خاص خویش را به همراه خواهد داشت.
1400/01/11
20:11:02
0.0 / 5
1225
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد