دکورپرداز
دکور پرداز

سهم دلار از ذخایر ارزی جهان كمتر شد

سهم دلار از ذخایر ارزی جهان كمتر شد

دکور پرداز: تا آخر سال 2020 حدود 59 درصد کل ذخایر ارزی جهان بر حسب دلار بوده است.


به گزارش دکور پرداز به نقل از رویترز، اقبال بانکهای مرکزی جهان به دلار رو به کاهش است و ارزهای امن تر نظیر ین ژاپن و فرانک سوئیس در حال گرفتن جای اسکناس سبز هستند. آن طور که داده های جدید صندوق بین المللی نشان می دهد، سهم دلار از ذخایر ارزی جهان در آخر سه ماهه چهارم سال ۲۰۲۰ به ۵۹ درصد رسیده است تا بدین ترتیب بیشترین کاهش فصلی سهم دلار در ۲۵ سال اخیر به ثبت برسد. این رقم ۱.۴ درصد کمتر از رقم ثبت شده دوره مشابه قبل است.
از طرف دیگر روند افزایش سهم یوان چین از ذخایر ارزی جهان کماکان ادامه دارد و این ارز حدود ۲.۳ درصد کل ذخایر را تشکیل می دهد که ۰.۱ درصد بیشتر از رقم ثبت شده در فصل قبل است. در طرف مقابل اما سهم ین به ۵.۳ درصد کاهش یافته است. سهم یورو از این ذخایر نیز به ۲۱.۲ درصد رسیده که ۰.۷ درصد بیشتر از رقم ثبت شده قبلی است. با بهبود وضعیت اقتصاد چین بعد از همه گیری کرونا تمایل معامله گران به خرید و نگهداری یوان بیشتر شده است تا جایی که این ارز بیشترین صعود را در مقابل دلار در میان ۹ ارز مهم جهانی داشته است.
بیپان رای- استراتژیست ارزی در موسسه سی آی بی سی- اظهار داشت: هرچند به آهستگی شاهد فاصله گرفتن کشورها از دلار هستیم اما رسیدن به یک نظام ارزی چندقطبی چیزی است که در نهایت اتفاق خواهد افتاد.
یکی از بانکهای بزرگ آمریکایی نیز در گزارشی جداگانه از کاهش تمایل بانکهای مرکزی به نگهداری دلار و افزایش تقاضای خرید طلا آگاهی داده است. بگفته بنک آف امریکا، بانکهای مرکزی جهان در سال قبل بیش از ۶۵۰ تن طلا به ذخایر ارزی خود افزوده اند. این بانک سهم دلار از ذخایر ارزی بانکهای مرکزی جهان را ۶۱.۸ درصد ارزیابی کرده که ۰.۵ درصد بیشتر از برآورد صندوق بین المللی پول بوده است.1400/01/12
15:02:10
0.0 / 5
1048
تگها: اقتصاد , دلار , طلا
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد