دکورپرداز
دکور پرداز
رئیس كل بانك مركزی در نشست گروه ۲۴:

بانك جهانی و صندوق بین المللی پول منصفانه عمل كنند

بانك جهانی و صندوق بین المللی پول منصفانه عمل كنند

رئیس کل بانک مرکزی خواهان برخورد منصفانه بانک جهانی و صندوق بین المللی پول با کشورهای عضو گروه 24 شد و اظهار داشت: انتظار می رود بدون تبعیض و اثرگذاری لابی های سیاسی به تقاضاها پاسخ داده شود.


به گزارش دکور پرداز به نقل از بانک مرکزی، عبدالناصر همتی عصر روز گذشته در نشست گروه ۲۴، به بروز نشانه های بهبود اقتصاد جهانی اشاره نمود و اظهار داشت: امروز نزدیک به یک سال بعد از شروع کووید -۱۹ گرد هم آمده ایم و شاهد نشانه های اولیه بهبود اقتصاد جهانی هستیم. بااینکه طولانی شدن روند بازیابی اقتصاد خیلی از کشورهای در حال توسعه و معکوس شدن روند چندین دهه گذشته در زمینه همگرایی بین کشورهای ثروتمند و فقیر نگران کننده است.
وی ارتقا وضعیت دسترسی به واکسن را در سرعت بهبود اقتصادی کشورها مؤثر دانست و عنوان کرد: در این مقطع زمانی، آنچه که بسیار حیاتی و حائز اهمیت می باشد، همکاری جهانی و انتقال دانش فنی در تولید و امکان تهیه و توزیع عادلانه واکسن ها با قیمت های معقولانه است. به دلیلهای اخلاقی هم، جای هیچگونه محدودیتی برای صادرات واکسن و تجهیزات پزشکی در رابطه با آن وجود ندارد. ما در یک بحران بهداشتی جهانی قرار داریم و هیچ کشوری از این بحران در امان نیست.
همتی اضافه کرد: در کشورهای در حال توسعه و توسعه نیافته، لطمه پذیرترین افراد و فعالان بخش غیررسمی اقتصاد شدیدترین خسارات را متحمل شده اند؛ به نحوی که در طول چند ماه کوتاه، خیلی از کشورهای کم درآمد، دستاوردهای اقتصادی که به سختی در طول چندین دهه گذشته به دست آورده بودند، از دست داده اند.
رئیس کل بانک مرکزی بر قرارگیری کشورهای در حال توسعه در راه بهبود اقتصادی تاکید و اشاره کرد: همکاری جهانی و به اشتراک گذاری تجربه، برای واکنش مؤثر به بحران لازم است و باید با نگاهی منعطفانه، تمام ابزارهای سیاستی لازم را در امتداد پرورش محیطی مناسب برای تجارت و انتقال فناوری و سرمایه به کار بست.
وی افزود: صندوق بین المللی پول و بانک جهانی نقش اساسی در پشتیبانی از کشورهای عضو برای تعدیل آثار بهداشتی و اقتصادی همه گیری و مراحل مختلف بهبودی بعد از آن دارند. درستی و حسن رفتار این دو نهاد به رعایت اصل برخورد یکنواخت و فارغ از فشارهای سیاسی با همه اعضا، بستگی دارد. بدین جهت از صندوق انتظار می رود بدون تبعیض و اثرگذاری لابی های سیاسی به تقاضاهای قانونی اعضا پاسخ دهد.
رئیس گروه ۲۴ با اعلان اینکه انعطاف پذیری در واکنش ها به بحران و متناسب سازی آنها با شرایط کشور، موجب هموار شدن راه بهبودی پایدار و بازگشت سریع به شرایط پیش از همه گیری می شود، اظهار داشت: صندوق بین المللی پول باید به میزان کافی منابع داشته باشد تا بتواند نیازهای کلان مالی اعضای خودرا هنگام خروج از بحران برآورده کند.
وی با تاکید بر این مهم که تامین سرمایه و اعطای منابع برای توسعه کشورهای کم درآمد باید بخش مهمی از واکنش جهانی به بحران باشد، اضافه کرد: گروه ۲۴ به شدت از نحوه پیشنهادی صندوق برای تخصیص منابع حق برداشت مخصوص (SDR) استقبال می کند و کشورها را به اتخاذ رویکردهای مؤثر برای بازیافت SDR های بلااستفاده خود در امتداد کمک به سایر کشورها تشویق می کند.
در این جلسه کریستالینا جرجیوا، رئیس صندوق بین المللی پول ضمن همدردی به خاطر افرادی که در همه گیری بیماری کرونا جان خودرا از دست دادند، بر این نکته اصرار کرد که اگر سیاست های پولی و مالی کشورها نبود، رکود جهانی ناشی از کووید ۱۹ می توانست بسیار عمیق تر از این باشد.
وی اظهار داشت: نشانه های بهبود اقتصادی وجود دارد اما این بهبود در کشورهای جهان متعادل و فراگیر نیست. واکسیناسیون در وضعیت فعلی یک سیاست مهمست و تمرکز بر آن برای تسریع روند بهبود بسیار کلیدی است. این در حالیست که پیش بینی ما این است که تعدادی از کشورها حتی تا نیمه دوم سال ۲۰۲۲ نتوانند واکسیناسیون را شروع کنند.
همچنین دیوید مالپاس، رئیس بانک جهانی، بر این نکته تاکید داشت که بانک جهانی صدای کشورهای در حال توسعه است و این سازمان در طول دوره همه گیری بیشترین وام دهی خودرا به کشورهای در حال توسعه داشته است. با این وجود خیلی از کشورهای با درآمد پایین نیازمند کمک های مالی برای کنترل آثار ناشی از کووید ۱۹ برای مدت طولانی هستند.
وی اظهار داشت: با مشاهده بهبود اقتصادی لازم است چاره هایی دنبال شود که رشد گسترده جهانی بدون آثار منفی بر محیط زیست پیگیری شود.


منبع:

1400/01/17
12:31:32
0.0 / 5
1227
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد