دکورپرداز
دکور پرداز
در گفت وگوی دكور پرداز با هانكه بررسی شد

تورم در ایران به كدام سمت می رود؟

تورم در ایران به كدام سمت می رود؟

به گزارش دکور پرداز به قول استیو هانکه، احیای برجام می تواند به کاهش نرخ تورم کمک نماید.


به گزارش دکور پرداز به نقل از ایسنا، صندوق بین المللی پول در گزارش اخیر خود از چشم انداز اقتصادی جهان، روی عقیده خود در خصوص کاهشی شدن نرخ تورم ایران استوار مانده است. این نهاد نرخ تورم در ایران را تا آخر سال جاری ۳۶.۵ درصد پیشبینی کرده که ۱.۵ درصد از برآورد قبلی این نهاد بیشتر است. صندوق بین المللی پول هم چنین اعلام نموده است که با از سر گیری روند نزولی نرخ تورم، در سال ۲۰۲۲ شاهد تورم ۲۷.۵ درصدی در ایران خواهیم بود. ایران در سالهای ۲۰۱۹ و ۲۰۱۸ به ترتیب تورم های ۲۶ و ۲۵ درصدی را تجربه کرده بود.
در ارتباط با سناریوهای احتمالی نرخ تورم ایران در کوتاه مدت، استیو هانکه- استاد اقتصاد کاربردی دانشگاه جان هاپکینز در بالتیمور آمریکا و یکی از متخصصان مطرح جهانی در حوزه هیات های ارزی (نهادی که وظیفه حفظ برابری ارزش پول ملی در مقابل دیگر ارزها را بر عهده دارد) در گفتگو با ایسنا اظهار نمود: دو عامل دارای بیشترین تأثیر روی نرخ تورم سیاست های بانک مرکزی و اطمینان مردم به ریال در آینده خواهد بود.
پیش بینی صندوق بین المللی پول از نرخ تورم قابل باور است
وی با اشاره به اینکه ایران یکی از کشورهای با تورم بالا در جهان است، اظهار داشت: طبق محاسبات من، نرخ تورم ایران هم اکنون ۵۸ درصد است. با عنایت به این نرخ تورم، پیشبینی صندوق بین المللی پول از تورم ۳۶.۵ درصدی ایران تا آخر سال جاری میلادی باورپذیر است.
دلایل اصلی بالا بودن نرخ تورم در ایران
این استاد اقتصاد در ارتباط با علل بالا بودن تورم در سالهای اخیر تصریح کرد: ترکیب دو عامل رشد بیش از اندازه پایه پولی و کم بودن اطمینان مردم به ریال اصلی ترین علل تورم بالا در ایران هستند.
پیامدهای احتمالی احیای برجام بر روی نرخ تورم
با عنایت به از سرگیری مذاکرات هسته ای بین ایران و طرف های خارجی برجام، بعضی از گمانه زنی ها حاکی از احتمال بازگشت طرفین به توافقات برجام و رفع تحریم های آمریکا دارد. هانکه در این خصوص اظهار داشت: سیاست های بانک مرکزی و اطمینان مردم به ریال چیزهایی هستند که (مسیر آینده) تورم به آنها بستگی دارد. اگر برجام احیا شود و اطمینان عمومی بازگردد، این مسئله می تواند نقطه آغازی بر اجرای برخی سیاست ها باشد که در نهایت منجر به کاهش نرخ تورم شود.
منبع:

1400/01/22
13:17:14
0.0 / 5
1363
تگها: اقتصاد , متخصص
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد