دکورپرداز
دکور پرداز

تكلیف سهام عدالت متوفیان چه می شود؟

تكلیف سهام عدالت متوفیان چه می شود؟

دکور پرداز: درحالی آمارها حاکی از فوت حدود سه میلیون مشمول سهام عدالت است که مقرر است مجامع الکترونیکی شرکت های سرمایه گذاری سهام عدالت حدود یک ماه دیگر اجرا شود و هر یک رای سهام داران می تواند نقش مهمی در انتخاب اعضای هیات مدیره داشته باشد.


به گزارش دکور پرداز به نقل از ایسنا، مجامع الکترونیکی شرکت های سرمایه گذاری سهام عدالت حدود یک ماه آتی برگزار می شود و مشمولانی که روش غیرمستقیم را انتخاب نموده بودند، با حضور در این مجامع با رای خود از میان کاندیداها، اعضای هیات مدیره را انتخاب خواهند کرد.
در این میان، مشمولانی هستند که طی ۱۰ سال قبل فوت شده اند و اکثرا تکلیف سهام عدالت آنها مشخص نشده است.
در حقیقت آمارها از فوت بیش از دو میلیون و ۵۰۰ هزار دارنده سهام عدالت طی ۱۰ سال قبل خبر می دهد و ورثه این افراد باید اقداماتی را انجام دهند تا پروسه انتقال سهام فرد متوفی طی و سهام منتقل شود. وراث این افراد باید در قدم اول به مراجع قضایی برای گرفتن گواهی حصر وراثت مراجعه کنند.
طبق آخرین آمار، از حدود سه میلیون نفر سهامدار عدالت که فوت کرده اند فقط وراث ۱۲۰ هزار نفر برای ستاندن گواهی مراجعه نموده اند و بدیهی است که فقط افرادی که این مساله را تعیین تکلیف کرده اند می توانند در انتخابات شرکت نمایند.
برای تعیین تکلیف سهام عدالت متوفیان چه باید کرد؟
در ابتدا وراث قانونی می توانند جهت اطلاع از وضعیت سهام عدالت متوفیان به آدرس اینترنتی samanese.ir مراجعه و با ورود اطلاعات هویتی متوفی از مشمول بودن وی کسب اطلاع کرده و صورت وضعیت دارایی سهام عدالت مربوط را ببینند.
بعد از انجام امور مربوط به انحصار وراثت، وراث باید به سامانه شرکت سپرده گذاری مرکزی مراجعه و خدمات انتقال سهام را انتخاب کنند.
در این قسمت مدارک لازم برای انتقال سهام که شامل گواهی نامه واریز مالیاتی، گواهی انحصار وراثت، گواهی فوت، اصل شناسنامه و کارت ملی متوفی و ورثه می شود ذکر شده است.
بعد از تهیه مدارک مذکور، یکی از ورثه بعنوان نماینده به یکی از دفاتر پیشخوان دولت مراجعه نموده و مداکر مذکور را تحویل میدهد و این دفاتر فرمی که توسط نماینده تکمیل شده است را برای شرکت سپرده گذاری مرکزی ارسال می کند.
شرکت سپرده گذاری مرکزی بعد از بررسی مدارک مذکور، طی پیامکی نتیجه را به نماینده وراث اعلام می کند.
در حقیقت اگر مدارک نقصی نداشته باشد، مراتب انتقال انجام می شود، در غیر این صورت به نماینده اطلاع داده و نماینده باید نقص مدرک را برطرف کند.
منبع:

1400/01/25
12:03:57
0.0 / 5
1102
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد