دکورپرداز
دکور پرداز
یادداشت،

كیش و یك راه نرفته

كیش و یك راه نرفته

دکور پرداز کیش و یک راه نرفته


به گزارش دکور پرداز به نقل از ایسنا، هر چند عالم گیر شدن کرونا، همه چیز را در جهان دستخوش تغییر کرده و به تبع آن، شرایط زندگی مردم کشورمان نیز سخت تر و متفاوت تر از گذشته بدون کرونا شده است، اما نباید فراموش کرد که تاریخ بَشر سَرشار از اینطور پَستی و بلندی ها بوده و در نهایت هم علم بواسطه افراد ارزشمندی همچون پاستور چاره ای برای رفع آنها پیدا کرده است تا انسان ها همچنان امیدوارانه به زندگی خود ادامه دهند.
البته ناگفته نماند که تاثیر کووید-۱۹ در تمامی جنبه های زندگی بشر بصورت منفی نبوده بطوری که در دنیای تکنولوژی و فناوری، این ویروس سبب شده تا سرعت تحول دیجیتال افزایش یابد و یا دست کم برای مقابله با این بحران که هنوز هم پایانی برای آن معین نمی باشد، بَشر ناچار به گسترش هر چه بیشتر فناوری باشد.
در واقع با همه گیری کرونا، در صورتیکه کارمندان مجبور به کار در منزل شده اند، شرکتها نیازمند سیستم های هوشمند هستند که کار ازراه دور و قدرت محاسبات را بمنظور پشتیبانی بهتر تسهیل کند.
پیشرفت در حوزه هوش مصنوعی یا هوش ماشینی (Artificial Intelligence (AI)) هم اکنون به جایی رسیده که عملاً می توان برای هر شغلی راهکاری باارزش ارائه نمود. در حقیقت کووید-۱۹ با نیاز به کنترل ازراه دور نیاز به تغییر فوری در تحولات دیجیتال را دو چندان کرده است.
به هرحال کرونا تنها عامل اصلی توجه مردم، شرکتها و موسسات بزرگ و حتی دولت ها و کشورها به حوزه هوش مصنوعی در سالهای اخیر نبوده است.
در دنیای امروز کاربردهای هوش مصنوعی چنان گسترده و فراگیر شده است که خیلی از این کاربردها دیگر با نام هوش مصنوعی شناخته نمی شوند و نام اختصاصی خودرا دارند. گوشیهای تلفن همراه بعنوان یک ابزار سخت افزاری و یا جستجوگرهای خودکار گوگل که از الگوریتم ها و متُدهای پیچیده هوشمند استفاده می نمایند بعنوان یک ابزار نرم افزاری تنها قسمتی از فناوری های وسیع حوزه هوش مصنوعی هستند.

جهان در انتطار انقلاب پنجم صنعتی!
بهره گیری از اینترنت و فضای دیجیتال که از اواخر قرن بیستم به وقوع پیوست، چهره اقتصاد جهان، مفهوم ارتباطات و خیلی از مناسبت های اجتماعی و فرهنگی را به شدت دگرگون کرد بطوریکه با مجموع این رویدادها، انقلاب چهارم صنعتی شکل گرفت و هم اکنون بنظر می رسد که تمدن بشری به لطف دستاوردهای عظیمی که از مجموع این انقلاب های صنعتی به دست آورده است در حال ورود به بُعد و عرصه جدیدی است.
اینک که هوش مصنوعی از بطن انقلاب چهارم صنعتی بیرون آمده است، کشورهای بزرگ صنعتی جهان با سرعت بسیار زیاد به دنبال این هستند تا هر چه سریعتر راهبری در این عرصه جدید را به دست بگیرند بطوریکه چین رسماً مدعی شده است که طبق برنامه های راهبُردی خود تا سال ۲۰۳۰ رهبری جهان در زمینه هوش مصنوعی را در دست خواهد گرفت! ادعایی که اتفاقاً از طرف دیگر کشورهای صنعتی جهان جدی گرفته شده و آنها نیز تلاش دارند تا بازنده این رقابت سخت نباشند.
موسسه پژوهشی IDC (یک شرکت معتبر بین المللی داده کاوی در زمینه هوش مصنوعی مستقر در آمریکا) طی گزارشی اعلام نموده است که هوش مصنوعی(AI) بزرگترین تغییر دهنده بازی در اقتصاد جهان است و تخمین زده است در سال ۲۰۳۰ سهم این فناوری در اقتصاد جهان در حدود ۱۵.۷ تریلیون دلار باشد که این رقم از مجموع ارزش فعلی کل اقتصاد کشورهای چین و هندوستان با آن جمعیت و نیروهای انسانی میلیاردیشان بیشتر است.
هوش مصنوعی و مشتقات آن مثل اینترنت اشیاء یا همان 5G، حمل و نقل الکترونیکی و جایگزینی ربات ها بجای انسان در خیلی از مشاغل فعلی؛ هر چند حالا در صنعت تکنولوژی جهان، تقریباً نوجوان به حساب می آیند اما بطور قطع تا یک دهه آینده به رشد انبوه و قابل توجهی خواهند رسید.
بلومبرگ ان. ای. اف Bloomberg NEF (شرکت تامین کننده مالی در حوزه های انرژی تجدیدپذیر) پیش بینی کرده است که تا سال ۲۰۲۵، ۱۰ میلیون خودرو الکترونیکی هوشمند فروخته شود و تا سال ۲۰۳۰ نیز تعداد آنها به ۲۸ میلیون دستگاه برسد.
همچنین تعداد دستگاه های متصل به اینترنت از سال ۲۰۱۸ تا ۲۰۳۰ دو برابر می شود، بطوریکه گروه تحلیل گران استراتژی این شرکت پیش بینی می کنند که ۵۰ میلیون دستگاه به جمعیت در حال رشد اینترنت اشیاء اضافه می شود.
بله درست فکر می کنید! هیچ چیز به اندازه یک آمار دقیق و درست نمی تواند چشم انداز روشنی را روبرویمان قرار دهد.
این آمار به درستی نشان دهنده اهمیت انقلاب بعدی صنعتی پیش روی جهان است. اتفاقی که هر چند برخی معتقدند به سبب مشکلات ناشی از پاندمی کووید-۱۹ کمی دیر و با اعداد و ارقام پایین تری به وقوع خواهد پیوست، ولی بسیاری نیز معتقدند که بیماری کرونا لزوم توسعه هوش مصنوعی در جهان را بسیار بیشتر کرده و بنا بر این کشورها سرمایه گذاری بیشتری بر روی این فناوری جدید خواهند کرد.

خاورمیانه نَسیم تغییرات بزرگ را حس کرده است
در منطقه خاورمیانه و غرب آسیا نیز اکنون دولت ها و مشاغل به خوبی نسیم این تغییرات بزرگ (ورود پُر رنگ هوش مصنوعی در زندگی انسان ها) را حس کرده اند و در صدد هستند تا به لطف درگیری های منطقه ای سیاسی و اقتصادی که بر تعدادی از کشورهای منطقه سایه انداخته است در حوزه فناوری گوی سبقت را از دیگر کشورهای بزرگتر از خود بربایند، بطوریکه مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی نیز در گزارشی که در شهریور ماه ۱۳۹۸ منتشر نمود به تفصیل، به بلندپروازی های امارات متحده عربی در حوزه فناوری و خصوصاً هوش مصنوعی پرداخته است.
در قسمتی از این گزارش آمده است: «امارات با تاکید بر درآمدهای سرشار حاصل از فروش نفت، می کوشد به بلندپروازهای خود جامع عمل بپوشاند و در زمینه ی هوش مصنوعی راهبردهایی مانند راهبرد شهر هوشمند دُبی، راهبرد به کارگیری فناوری چاپ سه بعدی و راهبرد حمل و نقل خودکار دُبی را اتخاذ نماید؛ اما دولتمردان این کشور به خوبی می دانند که بدون بهره گیری از علوم پیشرفته و فناوری های روز دنیا، جذب دانشمندان پژوهشگران برجسته، سرمایه گذاری در زمینه نوآوری های نوین خصوصاً هوش مصنوعی بعنوان صنعتی دوران ساز، همین طور داشتن جامعه ای آگاه از فرصت ها و چالش های این صنعت و با آمادگی پذیرش آن، امکان تحقق این رویاها وجود ندارد. برهمین اساس در چند سال قبل توجه این کشور به هوش مصنوعی رشد شایان توجهی داشته است، واقعیتی که خودرا به بهترین شکل در تاسیس وزارت هوش مصنوعی و انتصاب وزیری جوان در این سمت نشان داده است. دولت امارات می کوشد با تعریف چشم اندازها و راهبردهای هوش مصنوعی، اجرای طرح های ابتکاری مانند «Think AI» و کانون های تفکر، همین طور برگزاری همایش های بین المللی و ملی، تعیین جوایز نفیس در زمینه های آموزش های فراگیر برای جوانان دراین زمینه، لوازم تحقق مفاهیم «دولت هوشمند» و «جامعه پنجم» را فراهم آورد. مجموعه این فعالیت ها و سیاست ها باعث شده است که طبق تخمین ها، امارات در سال ۲۰۳۰ در بین کشورهای غرب آسیا دارای بیشترین رشد در صنعت هوش مصنوعی و بیشترین میزان تاثیر این صنعت بر تولید ناخالص داخلی را داشته باشد. بدین سبب بنظر می رسد این کشور با این رویکرد پیش تازانه به هوش مصنوعی، در راه افزایش ظرفیت های اقتصادی دیجیتال و کاهش وابستگی به اقتصاد صنعتی و نفتی گام بر می دارد.»
البته این تنها امارات نیست که در حوزه فناوری در حال سرمایه گذاری برای رسیدن به اهداف مورد نظر خود است. عربستان سعودی، قطر و عمان نیز در زُمره کشورهای حاشیه خلیج فارس هستند که اهتمام دارند در اقتصاد آینده بدون نفت جهان سهم قابل توجهی داشته باشند و به لطف در اختیار داشتن فناوری های حوزه هوش مصنوعی خیلی از عقب ماندگی های سیاسی و فرهنگی خودرا جبران کنند. حال در این شرایط بنظر می رسد کشور ما نیز باید هر چه سریعتر با وجود مشکلاتی که بیماری کرونا برای خیلی از بخش های آن به وجود آورده است با جهت گیری درست و با بهره گیری از مزیت ها و بسترهای آماده ای که در اختیار دارد برآیند خودرا در مسیرهای مشخصی در حوزه فناوری هوش مصنوعی قرار دهد تا از این حرکت پُرشتاب عقب نماند.

کیش، نقطه شروع ایران برای حرکت در راه تحولات بزرگ فناوری در حوزه هوش مصنوعی
کیش؛ بعنوان یکی از جزایر بسیار زیبای خلیج فارس به لحاظ داشتن امکانات و زیرساخت های قابل قبول و همین طور موقعیت جغرافیایی و راهبردی، یکی از بسترهای بسیار آماده کشور است که می تواند با قابلیت های فراوان خود، نقطه شروعی برای حرکت در این راه پُرشتاب باشد.
این جزیره با در اختیار داشتن پردیس دانشگاه های قدیمی و بسیار مطرح شریف و تهران و با دارا بودن هیات های علمی و نیروهای متخصص در این عرصه، می تواند در صورت سرمایه گذاری مناسب و بموقع دولت ها در کنار سایر قابلیت ها و پتانسیل های بالای خود، به سرعت تبدیل به هوشمندترین جزیره منطقه و حتی غرب آسیا شود.
در گزارشی که در سال ۲۰۱۹ نشریه معتبر علمی نیچر به آن ارجاع داده است ایران در میان پُرتولیدترین کشورهای علمی دنیا در حوزه هوش مصنوعی است. برمبنای اطلاعات سال ۱۹۹۷ تا ۲۰۱۷ ایران رتبه ۱۴ دنیا در حوزه هوش مصنوعی را در اختیار داشته و تعداد مقالات ایران در طول این مدت ۳۴هزار و ۲۸ مورد بوده است. همین طور برمبنای اعلام بخش تحقیق و توسعه موسسه آینده پژوهی دانش و فناوری سینا، ایران هفتمین کشور برتر دنیا از لحاظ مقالات پُراستناد است و تنها کشوری در خاورمیانه است که در میان ۱۰ کشور برتر جهان دارای بیشترین مقالات پُراستناد جای گرفته است. ایران حدودا ۱.۳ درصد از مقالات پُراستناد هوش مصنوعی دنیا و همین طور ۰.۲ درصد از مقالات داغ این حوزه را ساخته است.
ناگفته پیداست که با این پشتوانه علمی در صورت حضور شرکت های دانش بنیان و استارت آپ های فعال حوزه هوش مصنوعی در جزیره کیش و مشارکت شرکتها و بخش خصوصی پویای این جزیره با دانشگاه های شریف و تهران و استفاده از تجربیات هیات های علمی آنها در صنعتی شدن این فناوری؛ کیش بتواند با یک برنامه ریزی دقیق بعنوان یکی از قطب های اصلی هوش مصنوعی کشور تبدیل گردد. البته این در صورتی است که مدیران ارشد کشور و مسئولان این جزیره چه در دولت فعلی و چه در دولت بعدی این مساله را در اولویت برنامه های خود قرار دهند.
شاید راه های بسیاری پیش روی مسئولان کشور و مدیران کیش برای عمران و آبادانی این جزیره وجود داشته باشد اما بنظر می رسد این راه نرفته(حرکت در راه ایجاد و گسترش هوش مصنوعی در جزیره کیش) می تواند ایران را با تحولات بزرگی در حوزه فناوری روبرو کند که سرآغاز آن می تواند از جزیره کیش باشد.
یادداشت از صادق کرمیان، مدیر اداره اخبار علمی و دانشگاهی ایسنا
منبع:

1400/01/30
14:30:37
0.0 / 5
1180
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد