دکورپرداز
دکور پرداز

تازه ترین خبرها از اوضاع تجارت ایران با همسایگان

تازه ترین خبرها از اوضاع تجارت ایران با همسایگان

دکور پرداز: طبق اعلام گمرک ایران، در سال قبل تجارت خارجی ایران  باکشورهای  همسایه  82 میلیون و 535 هزار و 389 تن انواع کالا به ارزش 36 میلیارد و 502 میلیون و 315 هزارو 869 دلار بوده  است که 56درصد وزن و حدود 50درصد کل تجارت ایران  با دنیا  را در بر می گیرد.


به گزارش دکور پرداز به نقل از ایسنا، سید روح اله لطیفی - دبیر شورای اطلاع رسانی گمرک ایران - جزییات تجارت ایران با کشورهای همسایه را اعلام نمود.
طبق اعلام وی، ایران با ۱۵ کشور امارات متحده عربی، افغانستان، ارمنستان، آذربایجان، بحرین، عراق، کویت، قزاقستان، عمان، پاکستان، قطر، روسیه، ترکیه، ترکمنستان و عربستان دارای مرزهای آبی وخاکی است و تجارت خارجی کشورمان در رویه های واردات و صادرات با این کشورها از هر حیث برای کشور و به ویژه تجار و تولید کنندگان دارای اهمیت است و با وجود برخی دشواری هایی که بر اثر شیوع ویروس کرونا و همین طور تحریم های ظالمانه در ضمن سال های اخیر داشته ایم، با تلاش وجدیت همکاران ما درگمرک جمهوری اسلامی ایران و بنگاه های اقتصادی، تجار و بازرگانان حجم تجارت خارجی کشور با همسایگان قابل قبول بوده است.
طی ۱۲ ماه سال پارینه حجم تجارت خارجی کشورمان با همسایگان از حیث وزنی بیش از ۸۲ میلیون و ۵۳۵ هزارو ۳۸۹ تن انواع کالا برابر با ۳۶ میلیارد و ۵۰۲ میلیون و ۳۱۵ هزار و ۸۶۹ دلار بوده است که از این مقدار سهم صادرات محصولات کشورمان به کشورهای همسایه ۶۷ میلیون و ۸۴۱ هزارو ۲۱۳ تن برابر با ۲۰ میلیارد و ۳۵۷ میلیون و ۴۵۵ هزارو ۲۱۳ دلار است که ۶۰درصد وزن و ۵۸درصد ارزش کل صادرات غیرنفتی کشورمان به جهان را شامل می شود.

بیشترین حجم صادرات کشورمان به کشورعراق بوده است با ۲۵ میلیون و ۶۷۰ هزارو ۳۹۲ تن وبه ارزش هفت میلیاردو ۴۴۸ میلیون و ۴۳۱ هزارو ۶۷۳ دلار، ضمن آنکه کمترین حجم صادرات را هم به بحرین داشته ایم که برابر با هشت میلیون و ۴۷۳ هزارو ۷۰۴ دلار بوده است.
در سال قبل نزدیک به ۱۴میلیون و ۷۰۰هزار تن کالا ارزش ۱۶میلیارد و ۱۴۵میلیون دلار از کشورهای ۱۵ گانه همسایه وارد کشور شده است که ۴۳.۵درصد وزن و ۳۶.۵درصد کل واردات کشور از کشورهای جهان، از همسایگان ما بوده است که بیشترین حجم واردات کشورمان از همسایگان نیز از امارات متحده عربی با پنج میلیون و ۱۳۶ هزار و ۵۳۴ تن کالا و به ارزش ۹ میلیارد و ۷۵۷ میلیون و ۷۸۷ هزارو ۵۹۱ دلار و پایین ترین میزان واردات را هم از کشور بحرین به ارزش ۹۴۶ هزارو ۸۰۸ دلار بوده است.
اما بعد از عراق، اصلی ترین مقاصد صادراتی محصولات و کالاهای ایرانی به ترتیب امارات با ۱۵میلیون و ۴۳۷هزار و ۵۶۶تن به ارزش چهار میلیارد و ۶۶۱میلیون و۶۲۱هزار و ۶۸۲دلار، ترکیه با دو میلیارد و۵۳۶ میلیون و۶۱۶ هزارو ۶۸۸ دلار و افغانستان با دو میلیارد و۳۰۸ میلیون و ۴۰۱ هزارو ۲۵۹ دلار هستند.
همین طور اصلی ترین مبادی واردات کشورمان از همسایگان نیز بعد از امارات متحده عربی، کشورهای ترکیه با چهار میلیارد و ۴۰۰ میلیون و ۹۱ هزارو ۸۲ دلار و روسیه با یک میلیارد و ۷۰ میلیون و ۲۵۶ هزارو ۲۶۲ دلار هستند.
منبع:

1400/02/01
23:03:19
0.0 / 5
1336
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد