دکورپرداز
دکور پرداز

پرش بورس ها در آمریكا و اروپا

پرش بورس ها در آمریكا و اروپا

دکور پرداز: همه فاکتورهای مهم بورسی اروپا و آمریکا سبز شدند.


به گزارش دکور پرداز به نقل از بلومبرگ، امیدها به بهبود روابط چین با بلوک غرب باردیگر بالا رفته است. با توجه به این که چین بزرگ ترین شریک تجاری و سرمایه گذار خارجی در آمریکا و کشورهای اروپایی محسوب می شود، روابط گرم تر دو طرف به نفع شرکت های غربی خواهد بود. رئیس جمهور چین، دعوت جو بایدن را برای حضور در اجلاس آب و هوایی قبول کرد و هایکو ماس- وزیر خارجه آلمان- نیز با انتقاد از تنش زایی در روابط چین و اتحادیه اروپا گفته است فاصله گرفتن بروکسل و پکن از همدیگر کار کاملا اشتباهی خواهد بود.
شماری از چهره های جمهوری خواه مخالفت خودرا با تداوم اجرای بسته های حمایتی جدید در آمریکا توسط دولت بایدن بیشتر کرده اند. لری کودلو- مشاور اقتصادی دولت در دوره ترامپ- دو بسته حمایتی اخیر را یک مسکن موقت برای تقویت رشد اقتصادی دانسته که در طولانی مدت به نفع کشورهای نظیر چین و به ضرر خود آمریکا است. او از اعضای جمهوری خواه در سنا و کنگره خواست تا جلوی تصویب و اجرائی شدن بسته های عظیم محرک جدید را بگیرند.
آمارهای منتشرشده از درآمد سه ماهه نخست شرکت های بزرگ بورسی نشان میدهد که بااینکه این درآمدها نسبت به سال قبل بهبود محسوسی داشته اما کماکان نسبت به چیزی که پیش از امسال انتظارش می رفت فاصله بسیاری باقی مانده است. در نتیجه شیوع موج جدید همه گیری، کماکان بیشتر کشورها تا بازگشت به زندگی عادی فاصله بسیاری دارند. احیانا کار تکمیل واکسیناسیون عمومی در بخش قابل توجهی از جهان امسال به انتها نخواهد رسید و به سال آینده کشیده می شود.
دومین اقتصاد جهان موفق شد در اتفاقی خیره کننده به رشد حدودا سه برابری نسبت به انتها سال قبل برسد به شکلی که اقتصاد چین در سه ماهه نخست سال ۲۰۲۱ رشد ۱۸.۳ درصدی را به ثبت رساند که در مقایسه با فصل قبل ۱۱.۸ درصد بیشتر شده است. این رشد اقتصادی هم چنین ۰.۳ درصد کمتر از نرخ پیش بینی شده قبلی توسط کارشناسان است و بهترین رشد اقتصادی فصلی چین در طول دو سال اخیر شمرده می شود.
در آماری امیدوارکننده برای اقتصاد آمریکا، رشد بخش خرده فروشی در ماه مارس ۹.۸ درصد بوده که این رشد ۱۲.۵ درصد بیشتر از رشد این بخش در ماه قبل و بالاترین رقم ماهانه ثبت شده از ماه می سال قبل تا حالا بوده است. باتوجه به نقش بالای این بخش در رشد اقتصادی آمریکا انتظار می رود این آمار روی رشد فصلی تاثیر به سزایی داشته باشد. بگفته دفتر سرشماری آمریکا، پوشاک با رشد ۱۸.۳ درصدی و خدمات غذایی با رشد ۱۳.۴ درصدی، نقش زیادی در ثبت این رشد داشته اند.
نتایج مطالعات جدید صورت گرفته توسط موسسه ای پی اف آر نشان میدهد با وجود رشد سریع تر اقتصاد چین در مقایسه با آمریکا، سرمایه گذاران خارجی تمایل بیشتری به خرید سهام شرکت های آمریکایی در مقایسه با همتایان چینی دارند. چین اولین کشور جهان بود که با شیوع گسترده کووید مواجه گردید و الان وضعیت بهتری در مقایسه با دیگر کشورها دارد. تا نیمه نخست آوریل حدود ۱۸۰ میلیارد دلار در بورس آمریکا سرمایه خارجی جذب شده که این رقم در چین حدود ۳۰ میلیارد دلار بوده است.
در ادامه روند صعودی نرخ تورم آمریکا در ماه های اخیر در نتیجه مدل جدید سیاست گذاری فدرال رزرو، متوسط نرخ تورم بزرگ ترین اقتصاد جهان در ۱۲ ماه منتهی به مارس با ۰.۹ درصد افزایش نسبت به دوره مشابه منتهی به ماه قبل به سطح ۲.۶ درصد رسید که این نرخ تورم، ۰.۲ درصد بیشتر از نرخ مورد انتظار قبلی و بالاترین سطح تورمی ثبت شده در آمریکا در ۲۶ ماهه اخیر بوده است. فعالان اقتصادی کماکان نسبت به حفظ تورم در محدوده دو درصدی امیدوار باقی مانده اند.
در صورتیکه موج جدید کرونا اروپا را در نوردیده و در آمریکای لاتین نیز روند شیوع بیماری کماکان در سطح نگران کننده قبل باقی مانده است، در آمریکا نیز احیانا شاهد خیزش مجدد ویروس خواهیم بود. دکتر آنتونی فاوچی- رئیس مرکز کنترل و پیشگیری بیماریهای عفونی آمریکا در اظهاراتی که معامله گران را نگران کرده است، اظهار داشت: اکنون در مرحله بسیاری قرار داریم و با کوچک ترین اشتباهی شاهد شروع موج چهارم شیوع بیماری کووید-۱۹ در آمریکا خواهیم بود.
تا حالا بیش از ۱۴۴ میلیون و ۲۰۶ هزار و ۹۴۴ مورد مبتلاشدن به کرونا گزارش شده است که در این بین سه میلیون و ۶۵ هزار و ۴۰۲ نفر جان خودرا از دست داده اند. در میان کشورهای مختلف، بالاترین تلفات مربوط به آمریکا با ۵۸۲ هزار و ۶۶۸ نفر، برزیل با ۳۷۸ هزار و ۵۳۰ نفر، مکزیک با ۲۱۳ هزار و ۴۸ نفر، هند با ۱۸۴ هزار و ۶۱۰ نفر و انگلیس با ۱۲۷ هزار و ۳۲۷ نفر بوده است.
دریک هالپینی - تحلیلگر ارشد بازار سرمایه در بانک میتسوبیشی - اظهار داشت: بطور کلی هنوز ریسک های زیادی در بازارهای مالی وجود دارند که روند معاملات را دست کم تا نیمه نخست امسال تحت تاثیر خود قرار می دهند. وضعیت کرونا هنوز مایه نگرانی بزرگی است خصوصاً آن که هنوز نمی توانیم با قاطعیت بگوییم که واکسن های موجود در مقابل گونه های جهش یافته ویروس هم کارایی بالای خودرا حفظ نموده اند. اینکه تنش های ژئوپلتیکی تا چه حد مناسبات تجاری را تحت تاثیر قرار دهند هم مهمست.
بورس آمریکا
در وال استریت همه شاخص ها صعودی بودند؛ تا جایی که هر سه شاخص اصلی بورسی در سطح بالا تری از روز قبل خود بسته شدند.
شاخص «داوجونز ایدانستریال اوریج» با ۰.۷۶ درصد افزایش نسبت به روز قبل و در سطح ۳۴ هزار و ۷۶.۹۸ واحد بسته شد. شاخص «اس اند پی ۵۰۰» با ۰.۷۰ درصد صعود تا سطح ۴۱۶۴.۰۱ واحدی بالا رفت و دیگر شاخص مهم بورسی آمریکا یعنی «نزدک کامپوزیت» با ۰.۷۳ درصد صعود در سطح ۱۳ هزار و ۸۸۶.۷۳ واحدی بسته شد.
بورس های اروپایی
در معاملات بازارهای بورس در اروپا، شاخص "فوتسی ۱۰۰" بورس لندن با ۰.۵۲ درصد صعود نسبت به روز قبل و در سطح ۶۸۹۵.۲۹ واحد بسته شد. شاخص "دکس ۳۰" بورس فرانکفورت در آلمان با افزایش ۰.۴۴ درصدی و ایستادن در سطح ۱۵ هزار و ۱۹۵.۹۷ واحدی به کار خود خاتمه داد و شاخص "کک ۴۰" بورس پاریس با پیشروی ۰.۷۴ درصدی در سطح ۶۲۱۰.۵۵ واحد بسته شد. در مادرید شاخص "ایبکس ۳۵" ۰.۷۲ درصد بالا رفت و به ۸۵۱۹.۸۰ واحد رسید.
بورس های آسیایی
در معاملات بورس های آسیا، شاخص ها عملکرد بدی داشتند؛ تا جایی که شاخص "نیک کی ۲۲۵" بورس توکیو ژاپن با ریزش ۲.۰۳ درصدی تا سطح ۲۸ هزار و ۵۰۸.۵۵ واحدی پایین رفت. شاخص "هانگ سنگ" بورس هنگ کنگ ۱.۷۶ درصد پایین رفت و در سطح ۲۸ هزار و ۶۲۸.۹۱ واحد بسته شد. در چین شاخص "شانگهای کامپوزیت" افزایش ۰.۳ درصدی را تجربه نمود و در سطح ۵۰۹۸.۷۵ واحد بسته شد.
در استرالیا شاخص "اس اند پی اس اند ایکس ۲۰۰" بورس سیدنی با ۰.۲۹ درصد ریزش و ایستادن در سطح ۶۹۹۷.۴۸ واحدی به کار خود خاتمه داد. در میان دیگر فاکتورهای مهم آسیایی، شاخص " تاپیکس" ژاپن نزولی بود. (معیار محاسبه تغییرات قیمتی، ساعت پایانی معاملات روزانه بورس نیویورک بوده است.)
نفت
در بازار طلای سیاه روند قیمت ها نزولی بود. هر بشکه نفت "وست تگزاس اینتر مدیت" با ۰.۸۲ درصد کاهش به ۶۱.۴۲ دلار رسید و نفت خام برنت دریای شمال با ریزش ۰.۷۷ درصدی به ازای ۶۵.۴۲ دلار در هر بشکه مبادله شد.
طلا و نقره
همین طور در بازار فلزات گران بها، بهای هر اونس طلا با صعود ۰.۷ درصدی نسبت به روز قبل در سطح ۱۷۹۱.۱۵ دلار معامله شد. هر اونس نقره با افزایش ۱.۸ درصدی به ازای ۲۶.۵۹ دلار مبادله شد.
منبع:

1400/02/02
13:10:44
0.0 / 5
1400
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
لینک دوستان دكور پرداز
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد