دکورپرداز
دکور پرداز

جزئیات رشد ۸۰ درصدی تجارت خارجی

جزئیات رشد ۸۰ درصدی تجارت خارجی

به گزارش دکور پرداز رئیس کل گمرک ایران اظهار داشت که تجارت خارجی کشور در ابتدای سال ۱۴۰۰ با رشد ۸۰ درصدی ارزش صادرات همراه بود که امیدواریم این روند در ماه های آتی هم تداوم داشته باشد.


به گزارش دکور پرداز به نقل از ایسنا، مهدی میراشرفی، رئیس کل گمرک ایران جزئیات تجارت خارجی در فروردین ۱۴۰۰ را شرح داد.

طبق اعلام وی، در فروردین ماه سال جاری ۱۰ میلیون و ۳۴۳ هزار تن کالا به ارزش پنج میلیارد و ۷۶۲ میلیون دلار بین جمهوری اسلامی ایران و شرکای تجاری آن مبادله شد که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل از لحاظ وزن ۳۲ درصد و از حیث ارزش ۶۲.۵ درصد افزایش داشت.

مقایسه حجم صادرات و واردات کشور در فروردین ماه سالجاری حاکی از تراز مثبت ۱۷۴ میلیون دلاری نسبت به مدت مشابه سال قبل است.

جزئیات صادرات کالا در فروردین
در فروردین ماه سال جاری هشت میلیون و ۳۰۲ هزار تن کالا به ارزش دو میلیارد و ۹۶۸ میلیون دلار از راه گمرکات کشور به نقاط مختلف دنیا صادر شد که نسبت به مدت مشابه سال پیش از نظر وزن ۵۶ درصد و از لحاظ ارزش ۸۰ درصد رشد نشان داده است.

چین با واردات دو میلیون و ۲۵۹ هزار تن کالا به ارزش ۹۷۴ میلیون دلار (رشد ۳۷ درصدی وزن و ۸۶ درصدی ارزش) نخستین مقصد صادرات کالاهای ایرانی، عراق با یک میلیون و ۵۳۷ هزار تن به ارزش ۴۲۸ میلیون دلار (رشد ۷۷ درصدی وزن و ۶۶ درصدی ارزش)، امارات با یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن به ارزش ۴۱۷ میلیون دلار (رشد وزنی و ارزش ۱۷ درصدی)، ترکیه با ۱۹۱ هزار تن به ارزش ۱۷۷ میلیون دلار (رشد ۷.۵ درصدی وزن و ۱۴۹ درصدی ارزش) و افغانستان با ۴۵۲ هزار تن به ارزش ۱۷۵ میلیون دلار (رشد ۱۷ درصدی وزن و ۴۲ درصدی ارزش) نسبت به مدت مشابه سال قبل پنج کشوری بودند که در مجموع ۵ میلیون و ۶۳۹ هزار تن کالا به ارزش دو میلیارد و ۱۷۱ میلیون دلار از ایران وارد کردند. صادرات به کشورهای فوق ۶۸ درصد وزن و ۷۳ درصد ارزش کل صادرات کشور را به خود مختص کرده است.

رئیس کل گمرک اظهار داشت: در فروردین ماه سال جاری بنزین اولین کالا در سبد اقلام صادراتی ایران به خارج از کشور بوده است.


اوضاع واردات چگونه است؟
رئیس کل گمرک ایران درمورد واردات کالا در فروردین ماه سالجاری اظهار داشت: در این زمان دو میلیون و ۴۱ هزار تن کالا به ارزش دو میلیارد و ۷۹۴ میلیون دلار از راه گمرکات کشور وارد شد که مقایسه آن با مدت مشابه سال قبل حاکی از کاهش ۱۸ درصدی در وزن و افزایش ۴۷ درصدی در ارزش کالاهای وارداتی است.

میراشرفی افزود: گوشی تلفن همراه با ارزش ۱۹۸ میلیون دلار، روغن آفتابگردان با ۱۵۰ میلیون دلار، گندم با ۱۰۳ میلیون دلار، برنج با ۸۹ میلیون دلار و کنجاله با ۷۶ میلیون دلار مهم ترین اقلام وارداتی کشور در مدت مورد اشاره بوده است.

وی ادامه داد: امارات با ۴۵۳ هزار تن کالا به ارزش ۷۸۸ میلیون دلار (رشد ۱۱۰ درصدی وزن و ۱۱۳ درصدی ارزش)، چین با ۲۲۱ هزار تن کالا به ارزش ۶۵۶ میلیون دلار (رشد ۵۰ درصدی وزن و ۶۴ درصدی ارزش)، ترکیه با ۱۷۲ هزار تن کالا به ارزش ۲۴۷ میلیون دلار (کاهش ۶۷ درصدی در وزن و رشد یک درصدی در ارزش)، هند با ۱۳۷ هزار تن کالا به ارزش ۱۳۳ میلیون دلار (کاهش ۳۵ درصدی وزن و ۱۹ درصدی ارزش) و روسیه با ۱۷۴ هزار تن کالا به ارزش ۱۳۲ میلیون دلار (کاهش ۴۸ درصدی وزن و رشد ۳۰ درصدی ارزش) پنج کشور اول طرف معامله در حوزه واردات به ایران بودند که در مجموع یک میلیون و ۱۵۹ هزار تن از وزن و یک میلیارد و ۹۵۶ میلیون دلار از ارزش کالاهای وارداتی ایران در فروردین ماه سالجاری در ارتباط با این کشورها است.

به قول او، واردات کالا از این پنج کشور ۶۵ درصد از کل وزن و ۷۰ درصد از کل ارزش واردات کشور را دربر می گیرد.

او همینطور خاطرنشان کرد: در اولین ماه سالجاری ۹۳۳ هزار تن کالا از قلمرو جمهوری اسلامی ایران ترانزیت شد که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۱۹۳ درصد رشد نشان داده است.
1400/02/06
22:26:21
0.0 / 5
1529
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
لینک دوستان دكور پرداز
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد