دکورپرداز
دکور پرداز
در گزارش دكور پرداز مطرح شد؛

ضرورت اصلاح كانال مالی ایران و عراق

ضرورت اصلاح كانال مالی ایران و عراق

به گزارش دکور پرداز عضو کمیسیون صنایع مجلس اظهار داشت: باید با عراق توافقی خارج از نظارت آمریکا منعقد شود تا عراق بتواند بدهی خویش را پرداخت کند و ایران بتواند از منابع حاصل از صادرات برق و گاز آزادانه استفاده نماید.روح الله ایزدخواه، عضو هیأت رئیسه فراکسیون دیپلماسی اقتصادی همسایگان در گفت و گو با خبرنگار مهر درباره ضرورت اصلاح مسیر مبادلات تجاری ایران و عراق، عنوان کرد: کشور عراق یکی از مقاصد اصلی صادرات انرژی ایران است و سالانه میلیاردها دلار هزینه صادرات برق و گاز کشور ما به عراق است. به دنبال توافقی که در سالهای گذشته میان کشورهای ایران و عراق منعقد شده، ایران باید صادرات برق و گاز خویش را به عراق ادامه دهد و در مقابل کشور عراق هم باید مبلغ صادرات را به روشی پرداخت کند اما متأسفانه به علت دخالت آمریکا در این توافق مالی، این پول بلوکه شده و وارد کشور نمی گردد.
عضو کمیسیون صنایع مجلس تصریح کرد: این کانال مالی سبب شده نتوانیم از پول های خودمان در عراق استفاده نماییم و پول ما عملاً بلوکه شده است.
وی ضمن اشاره به سفر وزیر برق عراق به تهران اظهار داشت: وزیر برق عراق برای رایزنی درباره شیوه پرداخت بدهی، به کشورمان سفر کرده است. راهکار اصولی برای ادامه صادرات برق ایران به عراق این است که توافقی جدید و خارج از نظارت و تسلط آمریکا منعقد شود تا عراق بتواند بدهی خود به ایران را پرداخت کند و ایران بتواند از منابع مالی حاصل از صادرات برق و گاز آزادانه استفاده نماید.
وی اضافه کرد: همینطور خرید کالاهای مورد نیاز ایران می تواند راهکار دیگری باشد که به تراز شدن تجارت دو جانبه هم کمک خواهد نمود. از طرفی ایران در عراق می تواند با استفاده از این منابع مالی، پروژه های پیمانکاران ایرانی در بازسازی عراق را تأمین مالی کند.
وی عنوان کرد: حضور آمریکا و دخالت در روابط مالی و اقتصادی کشورهای آسیای غربی، خسارت زیادی به این منطقه زده است و باید با استفاده از روش های مبادلاتی مستقل، علاوه بر خروج فیزیکی دست آنها را از دخالت در زمینه های اقتصادی هم قطع نماییم.


منبع:

1400/02/12
23:03:41
0.0 / 5
1314
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد