دکورپرداز
دکور پرداز

بورس های جهانی به روند خوبشان ادامه دادند

بورس های جهانی به روند خوبشان ادامه دادند

به گزارش دکور پرداز بیشتر شاخصهای مهم بورسی جهانی سبز شدند.


به گزارش دکور پرداز به نقل از بلومبرگ، امیدواری ها به ثبت ارقام بالای رشد اقتصادی بعد از برنامه های واکسیناسیون سراسری کماکان در سطح بالایی باقی مانده است. یک نظرسنجی جدید از اقتصاددانان نشان داده است که میانگین رشد اقتصادی مورد انتظار آنها برای آمریکا امسال ۷.۶ درصد است که در صورت تحقق، بالاترین رشد ثبت شده سالانه این کشور طی ۷۰ سال گذشته خواهد بود. از سوی دیگر اوضاع برای چین احیانا از این هم بهتر خواهد بود و رشد اقتصادی این کشور حدود هشت درصد پیشبینی می شود.
تا آخر آوریل میزان رشد دستمزد مشاغل آمریکا به بالاترین سطح هفت ماه اخیر رسیده است. افزایش سطح تقاضا به تولیدکنندگان آمریکا این امکان را داده است تا سطح تولیدات خویش را به میزان قابل توجهی بالا برند. طی همین مدت بخش خصوصی موفق شد ۷۴۲ هزار فرصت شغلی ایجاد نماید که باآنکه ۸۰ هزار نفر کمتر از پیشبینی بوده اما بالاترین سطح چهار ماه اخیر است. نیل کاشکاری - مدیر دفتر منطقه ای فدرال رزرو در مینیاپولیس- گفته است رسیدن به اشتغال کامل به چند ماه دیگر زمان نیاز دارد.
مخالفت جمهوری خواهان با اجرایی شدن بسته حمایتی جدید سبب شده است تا جلوی آن موقتاً گرفته شود. ژانت یلن- وزیر خزانه داری- نگرانی ها از تبعات این بسته ۱.۹ تریلیون دلاری را بی مورد دانسته و گفته پیشنهاد رئیس جمهور بایدن که در بردارنده حمایت های زیادی از زیرساخت ها، مراقبت از کودکان و آموزش است در صورت اجرایی شدن سبب ایجاد تحولی شگرف در وضعیت نابرابری در جامعه خواهد شد. نگرانی ها از آثار منفی افزایش مالیات بر درآمد ثروتمندان بیشتر از حدی است که باید باشد.
در حالیکه خیلی از فعالان انتظار داشتند تا با احیای تقاضا شاهد ثبت یک رشد نیرومند دیگر در بخش صنعت بزرگترین اقتصاد جهان باشیم، موسسه مدیریت عرضه آمریکا اعلام نمود شاخص فعالیت کارخانجات این کشور تا آخر ماه آوریل به ۶۰.۷ واحد رسید که آشکارا از سطح ۶۴.۷ واحدی ثبت شده در ماه قبل فاصله گرفته است. از سوی دیگر با عنایت به کمبودهای پیش آمده در تأمین بعضی از مواد اولیه، متوسط رشد قیمت مواد صنعتی به بالاترین سطح خود از ماه ژوییه ۲۰۰۸ تابحال رسید.
رکود اقتصادی در قاره سبز با وجود بازگشایی بخش های مختلف اقتصادی ادامه دارد تا جایی که مرکز آمار اتحادیه اروپا گزارش اولیه خود از رشد اقتصادی کشورهای اروپایی در اولین فصل سال ۲۰۲۱ را منتشر نمود که بر این اساس، متوسط رشد اقتصادی ۱۹ کشور عضو منطقه یورو و ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا به ترتیب منفی ۰.۶ درصد و منفی ۰.۴ درصد بوده است که این رشد در مقایسه با متوسط رشد سه ماهه قبل در منطقه یورو ۰.۱ درصد و در سطح اتحادیه اروپا ۰.۲ درصد کاهش پیدا کرده است.
وزارت بازرگانی آمریکا آمار اولیه سه ماهه نخست سال جاری را اعلام نمود که بر این اساس نرخ رشد اقتصادی این کشور مثبت ۶.۴ درصد اندازه گیری شده که این رقم ۲.۴ درصد بیشتر از رشد سه ماهه قبل و ۰.۳ درصد بیشتر از نرخ رشد پیشبینی شده قبلی بوده است. این رشد اقتصادی که سومین رشد فصلی متوالی ثبت شده این کشور بوده است، بیشتر از همه تحت تأثیر رشد نیرومند بخش سرمایه گذاری های ثابت و تقاضای مصرفی قرار گرفته است.
مرکز پیشگیری و کنترل بیماری ها در اروپا در گزارشی اعلام نمود که انتظار دارد میزان شیوع کرونا در قاره سبز تا یک ماه آینده کاهش پیدا کند. با این وجود نگرانی ها از ورشکستگی گسترده کسب و کارها کماکان به قوت خود باقی مانده است چون که در نتیجه محدودیت های کرونایی، این شرکت ها ناچار شده اند مقادیر زیادی استقراض کنند و در صورت تداوم نیافتن حمایت های دولت ها و بانکهای مرکزی، شمار بیکاران بالا خواهد رفت.
با افزایش حجم فعالیتهای تجاری و احیای تدریجی سطح تقاضا میزان سودآوری شرکتهای بزرگ بورسی باردیگر رو به افزایش است. نتایج یک بررسی صورت گرفته نشان داده است بیشتر از سه چهارم شرکتهای فهرست شده در شاخص اس اند پی ۵۰۰ آمریکا، در سه ماهه نخست سال جاری سودآوری بیشتری از چیزی داشته اند که قبلا برای آنها پیشبینی شده بود. علاوه بر شرکتهای بزرگ آمریکایی، وضعیت برای شرکتهای اروپایی هم در اولین فصل سال نسبت به فصل قبل بهتر شده است.
تابحال بیشتر از ۱۵۶ میلیون و ۴۴۵ هزار و ۹۳۹ مورد مبتلا شدن به کرونا گزارش شده است که در این بین سه میلیون و ۲۶۳ هزار و ۸۴۸ نفر جان خویش را از دست داده اند. در میان کشورهای مختلف، بالاترین تلفات در ارتباط با آمریکا با ۵۹۳ هزار و ۲۸۹ نفر، برزیل با ۴۱۴ هزار و ۶۴۵ نفر، هند با ۲۳۳ هزار و ۷۶۹ نفر، مکزیک با ۲۱۸ هزار و ۱۱ نفر و انگلیس با ۱۲۷ هزار و ۵۸۳ نفر بوده است.
جف کاربونه - تحلیلگر ارشد بازار سرمایه در موسسه کرنرستون ولث - اظهار داشت: هر چند که وزیر خزانه داری آمریکا گفته است که برنامه پیشنهادی دولت برای اجرایی شدن یک بسه محرک بزرگ دیگر تأثیر شدیدی روی نرخ تورم ندارد اما انتظارات فعالان بازار به طرز آشکاری نسبت به شش ماه قبل عوض شده است. وضعیت رشد اقتصادی هم اکنون بهتر از چیزی است که فعالان را بترساند اما اگر شاهد کاهش سودآوری شرکت ها یا کاهش رشد باشیم، واکنش بورس شدید خواهد بود.
بورس آمریکا
در وال استریت بیشتر شاخص ها صعودی بودند؛ تا جایی که دو شاخص از سه شاخص اصلی بورسی در سطح بالاتری از روز قبل خود بسته شدند.
شاخص «داوجونز ایدانستریال اوریج» با ۰.۴۰ درصد افزایش نسبت به روز قبل و در سطح ۳۴ هزار و ۳۶۱.۹۸ واحد بسته شد. شاخص «اس اند پی ۵۰۰» با ۰.۲۷ درصد صعود تا سطح ۴۱۷۷.۴۳ واحدی بالا رفت و دیگر شاخص مهم بورسی آمریکا یعنی «نزدک کامپوزیت» با ۰.۴۶ درصد کاهش در سطح ۱۳ هزار و ۵۲۰.۳۰ واحدی بسته شد.
بورس های اروپایی
در معاملات بازارهای بورس در اروپا، شاخص "فوتسی ۱۰۰" بورس لندن با ۰.۵۲ درصد صعود نسبت به روز قبل و در سطح ۷۰۷۶.۱۷ واحد بسته شد. شاخص "دکس ۳۰" بورس فرانکفورت در آلمان با افزایش ۰.۱۷ درصدی و ایستادن در سطح ۱۵ هزار و ۱۹۶.۷۴ واحدی به کار خود خاتمه داد و شاخص "کک ۴۰" بورس پاریس با پیشروی ۰.۲۸ درصدی در سطح ۶۳۵۷.۰۹ واحد بسته شد. در مادرید شاخص "ایبکس ۳۵" ۰.۱۶ درصد بالا رفت و به ۸۹۸۲.۲۰ واحد رسید.
بورس های آسیایی
در معاملات بورس های آسیا، شاخص ها عملکرد مختلفی داشتند؛ تا جایی که شاخص "نیک کی ۲۲۵" بورس توکیو ژاپن با صعود ۱.۸ درصدی تا سطح ۲۹ هزار و ۳۳۱.۱۷ واحدی بالا رفت. شاخص "هانگ سنگ" بورس هنگ کنگ ۰.۷۷ درصد بالا رفت و در سطح ۲۸ هزار و ۶۳۷.۴۶ واحد بسته شد. در چین شاخص "شانگهای کامپوزیت" کاهش ۱.۲۲ درصدی را تجربه نمود و در سطح ۵۰۶۱.۱۲ واحد بسته شد.
در استرالیا شاخص "اس اند پی اس اند ایکس ۲۰۰" بورس سیدنی با ۰.۴۸ درصد ریزش و ایستادن در سطح ۷۰۶۱.۶۹ واحدی به کار خود خاتمه داد. در میان دیگر شاخصهای مهم آسیایی، شاخص " تاپیکس" ژاپن صعودی بود. (معیار محاسبه تغییرات قیمتی، ساعت پایانی معاملات روزانه بورس نیویورک بوده است.)
نفت
در بازار طلای سیاه روند قیمت ها نزولی بود. هر بشکه نفت "وست تگزاس اینتر مدیت" با ۱.۱۹ درصد کاهش به ۶۴.۸۵ دلار رسید و نفت خام برنت دریای شمال با کاهش ۱.۰۹ درصدی به ازای ۶۸.۲۱ دلار در هر بشکه مبادله شد.
طلا و نقره
همینطور در بازار فلزات گران بها، بهای هر اونس طلا با صعود ۱.۴۴ درصدی نسبت به روز قبل در سطح ۱۸۱۵.۲۹ دلار معامله شد. هر اونس نقره با جهش ۱.۷۷ درصدی به ازای ۲۷.۴۷ دلار مبادله شد.
منبع:

1400/02/17
17:37:25
0.0 / 5
1413
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد