دکورپرداز
دکور پرداز

رویارویی یك عرضه اولیه با بازار قرمز بورس!

رویارویی یك عرضه اولیه با بازار قرمز بورس!

دکور پرداز: سهامداران بورسی درحالی مقرر است روز آینده پس از مدت ها شاهد یک عرضه اولیه در بازار فرابورس باشند که بازار سرمایه روزهای پرچالشی را پشت سر می گذارد و فشار عرضه و فروش بر فشار خرید غلبه کرده است.


به گزارش دکور پرداز به نقل از ایسنا، عرضه اولیه های بورسی از یک طرف به سبب بازدهی که داشتند و دیگر به سبب صعود شارپی بازار سرمایه، در ماه های ابتدایی سال قبل با استقبال بی نظیر سهامداران مواجه می شدند و صف های طولانی برای خرید آنها شکل می گرفت اما با شروع پروسه ریزش بازار از جذابیت این عرضه ها نیز کاسته شد و گواه این امر کاهش تعداد شرکت کننده ها در خرید این سهم ها است. به طوریکه میزان مشارکت در خرید عرضه اولیه ها از بیش از پنج میلیون نفر در شهریور سال قبل به بالای دو میلیون نفر در اوایل اسفند سال قبل (عرضه اولیه اپال) رسید.
در چنین شرایطی و درحالی که بازار سرمایه روزهای پرچالشی را پشت سر می گذارد و درحالی که نه فقط سازمان بورس بلکه سران قوا با مصوبات مختلف دست به دست هم داده اند، بلکه صف های فروش بازار جمع یا حداقل تعدیل شود، شاهد یک عرضه اولیه هستیم.
بر این اساس، مقرر است فردا، عرضه اولیه سهام شرکت گسترش صنایع روی ایرانیان در نماد «فگستر» انجام می شود که تعداد ۶۵ میلیون سهم در این روز به عموم خریداران عرضه می شود و ۱۰ میلیون سهم نیز به صندوق های سرمایه گذاری تخصیص می یابد. دامنه قیمت در این عرضه نیز از ۵۶۱۷ ریال تا ۶۱۷۹ ریال تعیین شده و حداکثر سهام قابل خریداری توسط هر شخص حقیقی و حقوقی تعداد ۱۳۰ سهم اعلام شده است.
هرچند اعلام شده است که ناشر این سهام با هدف پشتیبانی از این سهم، اوراق اختیار فروش تبعی با نرخ حدود ۲۰ درصد منتشر می کند اما به نظر نمی رسد درحالی که همچنان خیلی از سهم های بهادار و بنیادی بازار صف فروش هستند، این عرضه اولیه مانند عرضه های سال قبل مورد استقبال قرار بگیرد.
البته مسئولان ابزار امیدواری کرده اند که این عرضه اولیه نه چندان بزرگ، یک پتانسیل جدید در بازار سهام شمرده می شود که می تواند روحیه امیدواری را به بازار بواسطه بازدهی معمولی که عرضه های اولیه کسب می کنند، بازگرداند.1400/02/21
14:03:29
0.0 / 5
804
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد