دکورپرداز
دکور پرداز

ترخیص گوسفندان پرحاشیه با وساطت وزیر!

ترخیص گوسفندان پرحاشیه با وساطت وزیر!

دکور پرداز: معاون فنی گمرک ایران اعلام نمود که محموله حاوی 610 راس دام زنده پس از اما و اگرهای بسیار، سرانجام با وساطت وزیر جهاد کشاورزی و انجام هماهنگی توسط گمرک مرخص شد.


به گزارش دکور پرداز به نقل از ایسنا، هفته گذشته بود که یک شرکت باتوجه به ثبت سفارش انجام شده به واردات ۱۲۰۰ راس دام مولد از کشور فرانسه اقدام نمود و پس از ورود به گمرک آستارا در ترخیص با مانع مواجه گردید، چونکه هنوز کد رهگیری بانک بمنظور تامین ارز را دریافت نکرده بود و مشخصا امکان ترخیص کالا بدون ثبت سفارش و کدرهگیری بانک از طرف گمرک وجود ندارد، مگر در موارد مشمول مصوبات خاص.


شرکت، تعهد قبلی ها را انجام نداده باز گوسفند آورد!
با این حال باتوجه به زنده بودن دام ها و احتمال تلف شدن آنها، گمرک ایران نسبت به ترخیص محموله حاوی ۱۲۰۰ راس دام اقدام نمود، ولی شرکت مربوطه متعهد شد در اسرع وقت نسبت به دریافت کد رهگیری اقدام نماید.
اما هنوز کد رهگیری واردات قبلی صادر نشده و در فاصله یک هفته، باردیگر در دو روز گذشته محموله دیگری شامل ۶۱۰ راس دام مولد نژاد لاکن، توسط این شرکت به گمرک آستارا وارد شد که باز هم کد رهگیری بانک برای آن صادر نشده بود.
حواشی گوسفندان در گمرک آستارا بار دیگر تکرار شد تا این که تازه ترین خبرها از ترخیص این محموله حکایت دارد.


حتی متروکه شدن گوسفندان هم اعلام گردید تا تلف نشوند
ارونقی- معاون فنی گمرک ایران- در این رابطه به ایسنا اظهار داشت که گمرک باتوجه به عدم ایفای تعهد قبلی صاحب کالا در دریافت کد رهگیری و همین طور نداشتن کد برای محموله جدید، طبق ضوابط مانع از مرخص شد و حتی به سبب نبود زیر ساخت لازم در محوطه گمرک برای نگهداری این دام های زنده و احتمال تلف شدن، متروکه شدن آنها را به سازمان اموال تملیکی اعلام کردیم تا برای تعیین تکلیف ورود کند.
وی اضافه کرد: با این وجود امروز(دوم خرداد) وزیر جهاد کشاورزی به موضوع ورود کرده و طی مکاتبه ای که با وزیر اقتصاد داشت خواهان ترخیص این دام ها شد.


وزیر گفته واردکننده تعهد را ۲ ماهه انجام می دهد

معاون فنی گمرک ایران با اعلان اینکه وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به زنده بودن این دام ها و احتمال تلف شدنشان، خواهان اجرای ماده ۴۲ قانون گمرکی شده است، اظهار داشت که بر طبق این ماده از قانون امور گمرکی در موارد استثناء و درباب کالای مورد نیاز فوری شامل دولتی یا غیردولتی، گمرک می تواند با اجازه رئیس کل گمرک ایران و تعهد بالاترین مقام وزارت خانه یا موسسه دولتی مرتبط و با محاسبه وجوه متعلقه و صدور حکم، مجوز خروج کالا را صادر کند.
طبق گفته ارونقی، وزیر جهاد کشاورزی در مکاتبه خود تاکید کرده که شرکت واردکننده این دام ها مکلف است ظرف مدت دو ماه نسبت به ارائه اسناد و مدارک لازم اقدام نماید.


گمرک: پیگیری کردیم و با تعهد ترخیص کردیم

این مقام مسئول در گمرک ایران تصریح کرد: در نهایت طی رایزنی های و هماهنگی های صورت گرفته از طرف گمرک و دریافت تعهد از صاحب کالا، این ۶۱۰ راس دام زنده امروز ترخیص شده است.
گفتنی است که وارداتی از این دست، بارها در حوزه تجارت اتفاق افتاده و واردکننده بدون تکمیل مدارک و بدون داشتن ثبت سفارش یا کد رهگیری نسبت به ورود کالا اقدام می کند و به بن بست قانونی در ترخیص می خورد، سرانجام دست به رایزنی زده و بسته به شرایط مانند زنده بودن واردات صورت گرفته از قبیل این دام ها و مدتی پیش گورخرها، دستگاه های مربوطه در عمل انجام شده قرار گرفته برای جلوگیری از تلف شدن آنها، به هر نحوی مبادرت به ترخیص می شود.
منبع:

1400/03/03
10:16:59
0.0 / 5
1018
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
لینک دوستان دكور پرداز
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد