دکورپرداز
دکور پرداز

روز بد بورس های جهان

روز بد بورس های جهان

دکور پرداز: بیشتر فاکتورهای مهم بورسی جهان پایین رفتند.


به گزارش دکور پرداز به نقل از بلومبرگ، چین که اولین اقتصاد بزرگ جهان لقب گرفت که از شرایط ویژه کرونائی خارج می شود، درحال افزایش نقش خود از زنجیره تجارت جهانی است و با افزایش تقاضا برای کالاهای چینی در سطح جهان، حالا داده های منتشرشده نشان میدهد میزان سودآوری شرکت های چینی در چهار ماه نخست امسال به ۲.۵۹ تریلیون یوان رسیده که این رقم نسبت به بازه مشابه سال قبل افزایش قابل توجه ۱۰۶.۱ درصدی را نشان میدهد. چین حالا بزرگ ترین شریک اقتصادی آمریکا، اتحادیه اروپا، ژاپن و استرالیا شمرده می شود.
شیوع ویروس کرونا کماکان تاثیر زیادی در وضعیت کسب وکارها در سطح اتحادیه اروپا داشته تا جایی که در سه ماهه نخست امسال رشد کسب و کارهای جدید تنها ۰.۳ درصد بوده است. از جانب دیگر کاهش مخارج مصرف کنندگان سبب شده تا طی همین مدت میزان ورشکستگی در میان کسب وکارها اروپایی به نسبت سه ماهه قبل آن ۵.۸ درصد بیشتر شود که این رقم طی یک سال اخیر بی سابقه بوده است. رکورد رشد ورشکستگی در اروپا مربوط به بهار سال ۲۰۱۵ بوده است.
با وجود افزایش سطح کارهای اقتصادی، میزان فروش خانه های جدید آمریکا در ماه آوریل به ۸۶۳ هزار واحد رسید که این رقم نسبت به ماه قبل آن ۵.۹ درصد کاهش یافته است. این رقم که ۱۲۷ هزار واحد کمتر از پیش بینی های قبلی است، بیش از همه متاثر از کاهش ۱۳.۷ درصدی فروش خانه در مناطق شمال شرقی رقم خورده است. نواحی غرب میانه با کاهش ۸.۳ درصدی و جنوبی با کاهش ۷.۹ درصدی در رده های بعدی قرار دارند. میانگین قیمت مسکن هم ۳۷۴ هزار دلار بود.
خیلی از اقتصادهای بزرگ هنوز فاصله بسیاری تا بازگشت به سطوح پیش از کرونا دارند: همان گونه که پیش تر نیز انتظار می رفت، روند رو به رشد اقتصاد ژاپن متوقف گردید و بعد از دو رشد فصلی متوالی مثبت، در سه ماهه نخست امسال به منفی ۵.۱ درصدرسید. این رشد فصلی که ۷.۴ درصد کمتر از رشد دوره مشابه قبل است، بیش از همه به سبب رشد منفی ۶.۹ درصدی مخارج دولتی رقم خورد. رشد مخارج مصرف کنندگان ۵.۶ درصد کاهش یافته و مخارج سرمایه ای نیز ۰.۷ درصد کمتر شده است.
مدت زمان لازم برای احیای اقتصادی، زمان مناسب برای اختتام دادن به سیاست های حمایتی فعلی بانکهای مرکزی در جهان و همین طور چشم انداز تورم و مدیریت نقدینگی اصلی ترین عواملی هستند که هم اکنون روی رفتار معامله گران بورسی تاثیر می گذارند. در نتیجه بهبود کلی تقاضا، میزان صادرات خیلی از کشورها در سه ماهه نخست امسال به نسبت سه ماهه پایانی سال قبل بهبود قابل توجهی داشته و این مساله برای شرکت های بورسی بزرگ مطلوب بوده است.
در نشست اخیر اعضای کمیته بازار باز بانک مرکزی آمریکا بر ادامه سیاست های محرک فعلی تا زمان مشاهده بهبود قابل توجه شرایط اقتصادی تاکید گردید. آن طور که منابع خبری از مفاد این جلسه گزارش داده اند، امکان تغییر در رویه فعلی و اتخاذ یک رویکرد انقباضی وجود دارد اما باتوجه به تمایل اعضا برای رشد بیشتر اقتصادی انتظار نمی رود این اتفاق در آینده نزدیک رخ دهد و احیانا افزایش نرخ بهره در انتهای سال جاری میلادی یا ابتدای سال آینده اعمال خواهد شد.
رابرت کاپلان- مدیر دفتر منطقه ای بانک مرکزی آمریکا در دالاس- گفته است به شخصه انتظار ندارد زودتر از سال آینده نرخ بهره فعلی تغییر پیدا کند و تصمیم بر حفظ رویکرد فعلی است. به عقیده خیلی از فعالان بازارهای مالی، فدرال رزرو می خواهد قبل از مقابله با افزایش قیمت ها، مساله رشد اقتصادی و اشتغال زایی را حل کند و بنا بر این هم تصمیم گرفته است بطور موقت میدان را برای تاخت و تاز تورم باز گذارد.
داده های جدید انتشار یافته از بخش خرده فروشی آمریکا نشان میدهد که در ماه آوریل رشد این بخش کلیدی اقتصاد امریکا به صفر رسیده که این رشد یک درصد کمتر از رشد مورد انتظار قبلی بوده است. از آنجایی که بخش خرده فروشی حدودا دو سوم کل بار رشد اقتصادی آمریکا را روی دوش می کشد، آمار ضعیف ماه آوریل می تواند یک نشانه هشدار آشکار از کند شدن بیش از پیش شتاب رشد اقتصادی این کشور باشد. انتظار می رود اقتصاد آمریکا امسال حدود هشت درصد رشد کند.
تا حالا بیش از ۱۶۹ میلیون و ۴۲۵ هزار و ۹۱۲ مورد مبتلاشدن به کرونا گزارش شده است که در این بین سه میلیون و ۵۱۹ هزار و ۲۴۹ نفر جان خودرا از دست داده اند. در میان کشورهای مختلف، بالاترین تلفات مربوط به آمریکا با ۶۰۶ هزار و ۴۴۵ نفر، برزیل با ۴۵۴ هزار و ۶۲۳ نفر، هند با ۳۱۸ هزار و ۷۵۰ نفر، مکزیک با ۲۲۲ هزار و ۲۳۲ نفر و انگلیس با ۱۲۷ هزار و ۷۵۸ نفر بوده است.
جوزف اشتلوتسفوتز - کارشناس ارشد سرمایه گذاری در موسسه اوپنهایمر اینوستمنتز - اظهار داشت: کم کم درحال بازگشت به سطح اقتصادی پیش از شروع کرونا هستیم و این یک پیشرفت بزرگ و نشانه ای دلگرم کننده در غلبه بر یکی از جدی ترین بحران های مالی معاصر است. در نیمه دوم امسال مطمئنا اخبار بهتر بیشتری خواهیم داشت اما اساسا روزهای پرنوسان بازارهای مالی تکرار خواهد شد چونکه هنوز هیچ کس نسبت به این که بحران بطور کامل پشت سر گذاشته شده است اطمینان ندارد.
بورس آمریکا
در وال استریت بیشتر شاخص ها صعودی بودند؛ تا جایی که دو شاخص از سه شاخص اصلی بورسی در سطح بالا تری از روز قبل خود بسته شدند.
شاخص «داوجونز ایدانستریال اوریج» با ۰.۴ درصد افزایش نسبت به روز قبل و در سطح ۳۴ هزار و ۴۶۱.۶۸ واحد بسته شد. شاخص «اس اند پی ۵۰۰» با ۰.۱۴ درصد افزایش تا سطح ۴۲۰۱.۷۸ واحدی بالا رفت و دیگر شاخص مهم بورسی آمریکا یعنی «نزدک کامپوزیت» با ۰.۰۱ درصد کاهش در سطح ۱۳ هزار و ۷۳۷.۲۶ واحدی بسته شد.
بورس های اروپایی
در معاملات بازارهای بورس در اروپا، شاخص "فوتسی ۱۰۰" بورس لندن با ۰.۱ درصد کاهش نسبت به روز قبل و در سطح ۷۰۱۹.۶۷ واحد بسته شد. شاخص "دکس ۳۰" بورس فرانکفورت در آلمان با ریزش ۰.۲۸ درصدی و ایستادن در سطح ۱۵ هزار و ۴۰۶.۷۳ واحدی به کار خود خاتمه داد و شاخص "کک ۴۰" بورس پاریس با پیشروی ۰.۶۹ درصدی در سطح ۶۴۳۵.۷۱ واحد بسته شد. در مادرید شاخص "ایبکس ۳۵" ۰.۱۲ درصد پایین رفت و به ۹۱۸۶.۱۰ واحد رسید.
بورس های آسیایی
در معاملات بورس های آسیا، شاخص ها عملکرد بدی داشتند؛ تا جایی که شاخص "نیک کی ۲۲۵" بورس توکیو ژاپن با ریزش ۰.۳۳ درصدی تا سطح ۲۸ هزار و ۶۴۲.۱۹ واحدی پایین رفت. شاخص "هانگ سنگ" بورس هنگ کنگ ۰.۱۸ درصد پایین رفت و در سطح ۲۹ هزار و ۱۱۳.۲۰ واحد بسته شد. در چین شاخص "شانگهای کامپوزیت" افزایش ۰.۳۳ درصدی را تجربه نمود و در سطح ۵۳۳۸.۳۳ واحد بسته شد. در استرالیا شاخص "اس اند پی اس اند ایکس ۲۰۰" بورس سیدنی با ۰.۰۳ درصد افزایش و ایستادن در سطح ۷۰۹۴.۳۸ واحدی به کار خود خاتمه داد. در میان دیگر فاکتورهای مهم آسیایی، شاخص " تاپیکس" ژاپن نزولی بود. (معیار محاسبه تغییرات قیمتی، ساعت پایانی معاملات روزانه بورس نیویورک بوده است.)
نفت
در بازار طلای سیاه روند قیمت ها صعودی بود. هر بشکه نفت "وست تگزاس اینتر مدیت" با ۰.۳۲ درصد افزایش به ۶۶.۸۱ دلار رسید و نفت خام برنت دریای شمال با صعود ۰.۳۷ درصدی به ازای ۶۹.۳۴ دلار در هر بشکه مبادله شد.
طلا و نقره
همین طور در بازار فلزات گران بها، بهای هر اونس طلا با افزایش ۰.۰۶ درصدی نسبت به روز قبل در سطح ۱۸۹۷.۸۴ دلار معامله شد. هر اونس نقره با صعود ۰.۳ درصدی به ازای ۲۷.۹۷ دلار مبادله شد.
منبع:

1400/03/08
00:00:24
0.0 / 5
1453
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد