دکورپرداز
دکور پرداز

اوج گیری تورم در چین

اوج گیری تورم در چین

به گزارش دکور پرداز نرخ تورم دومین اقتصاد بزرگ جهان از یک درصد عبور کرد.


به گزارش دکور پرداز به نقل از تریدینگ اکونومیکس، نرخ تورم چین در ۱۲ ماه منتهی به می به مثبت ۱.۳ درصد رسید. این نرخ تورم که ۰.۴ درصد بیشتر از تورم ماه قبل و ۰.۲ درصد بیشتر از نرخ پیش بینی شده توسط کارشناسان بوده، بیش از همه تحت تأثیر افزایش تورم بخش حمل و نقل قرار گرفته که تورم آن به مثبت ۵.۵ درصد بالا رفته است. این بالاترین تورم ثبت شده ۱۰ ماه اخیر در چین بوده است.
لباس با تورم ۰.۴ درصدی و آب و برق با تورم ۰.۷ درصدی از بخش های مهم کاهنده تورم بوده اند. در میان سایر بخش های تورمی، تورم بخش مواد غذایی ۰.۳ درصد و مراقبت های درمانی ۰.۸ درصد اندازه گیری شده است.
هسته تورمی که تورم بخش انرژی و مواد غذایی را به سبب نوسانات بالای قیمت در آنها در نظر نمی گیرد، در این ماه به ۰.۵ درصد رسیده که در مقایسه با ماه قبل ۰.۱ درصد بیشتر شده است. متوسط نرخ تورم چین در بازه زمانی ۱۹۸۶ تا ۲۰۲۱ معادل ۴.۹۵ درصد بوده است که بالاترین تورم ثبت شده مربوط به فوریه ۱۹۸۹ با ۲۸.۴۰ درصد و کمترین تورم نیز مربوط به آوریل ۱۹۹۹ با منفی ۲.۲ درصد بوده است.
برمبنای ماهانه، نرخ تورم چین در ماه می به منفی ۰.۲ درصد رسیده است که ۰.۱ درصد بیشتر از تورم ماهانه ثبت شده این کشور برای ماه قبل به حساب می رود.
با کاهش سرعت شیوع کرونا، روند بازگشایی کسب وکارها در چین شدت یافته است. یی گانگ- رییس بانک مرکزی چین با برشمردن تعدادی از اقدامات این بانک برای ثبات بخشی به بازارهای مالی این کشور گفته است که تلاش ها برای حمایت بیشتر از بخش های مختلف اقتصادی ادامه خواهد یافت هر چند که به لطف زیرساخت های نیرومند، اقتصاد این کشور با وجود شیوع گسترده کرونا لطمه زیادی ندیده است.
منبع:

1400/03/20
12:26:02
0.0 / 5
1065
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
لینک دوستان دكور پرداز
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد