دکورپرداز
دکور پرداز
كارشناس بازارهای كالایی:

ورود گسترده سیمان به بورس كالا به سود تولید وسهامداران سیمانی است

ورود گسترده سیمان به بورس كالا به سود تولید وسهامداران سیمانی است

به گزارش دکور پرداز کارشناس بازارهای کالایی اظهار داشت: از دو سال پیش فعالان بازار خواهان عرضه سیمان در بورس کالا بودند که دلیل این تقاضا، رقابتی و شفاف شدن بازار این محصول بود.به گزارش دکور پرداز به نقل از بورس کالا، یک کارشناس بازارهای کالایی ضمن اشاره به این که از دو سال پیش فعالان بازار بطور جدی خواهان عرضه سیمان در بورس کالا بودند اظهار داشت: دلیل این تقاضا نیز رقابتی شدن و شفاف شدن بازار این محصول بود اما در آن دوره این پیشنهاد اجرائی نشد اما حدود یک ماه است که سیمان روی تابلوی بورس کالا می رود و شرکتها یکی بعد از دیگری در این بورس پذیرش می شوند؛ این رویداد بطور قطع به سود تولید و سهامداران سیمانی است.
علیرضا سلیمانی انگیزه غالب مقاومت های گذشته برای ورود سیمان به بورس را عادت کردن افراد به بازار سنتی و آزادی عمل در صادرات سیمان دانست و اضافه کرد: بنابراین، طی ۲ سال گذشته، عرضه سیمان در بورس کالا محقق نشد اما نهایتاً، سد مقاومتی مقابل عرضه بورسی سیمان شکسته شد.
اصلاح قیمت سیمان، تولیدکنندگان را به سمت بورس کشاند
وی تصریح کرد: از چند هفته پیش، تولیدکنندگان برای عرضه تولیداتشان در بورس پیش قدم شدند. بنظر می رسد آنچه سبب شده این مقاومت ها از بین برود و فعالان بازار سیمان را به سمت بورس هدایت کند، اصلاح قیمت این محصول باشد.
این کارشناس بازار کالایی افزود: از آنجائیکه سیمان سال ها مشمول قیمت گذاری دستوری بوده، امکان تشکیل بازار رقابتی را نداشت اما امروز با حمایت سیاست گذار این محصول راهی بورس کالا شده تا معاملات آن با نرخ های واقعی صورت گیرد.
وی اضافه کرد: حالا، عرضه سیمان آغازشده و بنظر می رسد طی ماه های آتی نیز عرضه ها حجم بیشتری داشته باشد و معاملات بورسی سیمان، گسترش یابد.
مصرف کنندگان جز هم می توانند از بورس سیمان بخرند
به اعتقاد سلیمانی یکی از مزایای عرضه سیمان در بورس کالا این است که تمامی مصرف کنندگان حتی مصرف کنندگان جز نیز می توانند وارد این بازار شده و نیاز خودرا از بورس تامین کنند. بدین سبب بدون محدودیت عرضه یا تقاضا می توان انتظار داشت بازاری واقعی با قیمت هایی متعادل داشته باشیم.
وی متذکر شد: قیمت گذاری دستوری سیمان در شرایطی که افزایش قیمت در دیگر حوزه ها، چشم گیر بود سبب زیان شرکت های سیمانی شده درنتیجه سهامداران این شرکتها نیز طی سالهای قبل متحمل زیان های قابل توجهی شده اند اما عرضه بورسی، بطور قطع به سود سهامداران سیمانی خواهد شد.
سلیمانی عنوان کرد: اساساً قیمت گذاری های دستوری با بر هم زدن نظم یک زنجیره تولیدی موجب می شود که تعدادی از گروه های تولیدی در زنجیره متضرر شوند و در مقابل سود، به سمت گروه های دیگری در زنجیره، آن هم بصورت نامتعارف، سوق پیدا کند.
زنجیره فولاد در راه توسعه متوازن
این کارشناس بازار کالایی با اعلان اینکه این مساله در بازار محصولات فلزی نیز قابل مشاهده می باشد اضافه کرد: در زنجیره محصولات فولادی نیز ناهمگونی تقسیم سود دیده می شد که با شروع عرضه سنگ آهن و دیگر مواد معدنی، اصلاح قیمتی در حال انجام می باشد و خروج از شمول قیمت گذاری زمینه تقسیم سود عادلانه بین حلقه های مختلف زنجیره فولاد را فراهم نموده است.
سلیمانی اظهار داشت: تولیدکنندگان سیمان می توانند از شرایط فعلی به وجود آمده، بهره ببرند و قیمت محصولات صادراتی خودرا نیز اصلاح کنند. فقط باید مراقب بود بعد از واقعی شدن قیمت ها، عرضه ها در بورس، باز هم ادامه داشته باشد و کارشکنی سودجویان موجب کاهش عرضه محصولات در بورس نشود.


منبع:

1400/04/04
18:30:48
0.0 / 5
1141
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد