دکورپرداز
دکور پرداز
قائم مقام بانك مركزی مطرح كرد

كمك بازار متشكل ارزی به بازار ارز

كمك بازار متشكل ارزی به بازار ارز

به گزارش دکور پرداز قائم مقام بانک مرکزی اظهار داشت: بازار متشکل معاملات ارزی در مدت زمان اندک از آغاز فعالیت خود توانسته است موفقیت خوبی را در ساماندهی و انتظام بخشی به بازار اسکناس ارز کسب کند.


به گزارش دکور پرداز به نقل از ایسنا، اکبر کمیجانی در بازدید از شرکت بازار متشکل معاملات ارزی ضمن تقدیر از این مجموعه و فعالیتهای آن در جهت ثبات بخشی به بازار ارز اظهار داشت: خوشبختانه با ایجاد بازار متشکل معاملات ارزی طی حدود دو سال قبل شاهد نظام بخشی به بازار اسکناس بودیم. هم اکنون در بازار مذکور، ۳۶۸ کارگزار عضو هستند که مشتمل بر ۱۸ بانک، ۲۳ صرافی بانکی و ۳۲۷ صرافی تضامنی از سراسر کشور هستند. بنابراین این بازار توانسته در همین مدت زمان اندک، موفقیت خوبی را در ساماندهی و انتظام بخشی به بازار اسکناس ارز در سطح عمده فروشی داشته باشد.

قائم مقام بانک مرکزی درمورد فرایند فعالیت بازار متشکل معاملات ارزی اظهار داشت: در این حوزه خریداران و فروشندگان برپایه سازوکار بازار و از راه سامانه و خدماتی که این شرکت فراهم می آورد، می توانند فعالیتهای خویش را انجام دهند و نیازهای خویش را رفع کنند.

کمیجانی ضمن اشاره به این که نرخی که بر مبنای سازوکار بازار ایجاد می شود نقش مرجع دارد، اظهار داشت: در این حوزه اطلاع رسانی عمومی به فعالان بازار و مردم عادی درباره نرخ ارز، کمک قابل توجهی را در بهینه سازی بازار داشته است. هم اکنون دو نماد فعال در بازار وجود دارد که بر مبنای اطلاعات موجود، حجم معاملات نماد اسکناس دلار آمریکا در بازار یاد شده از آغاز فعالیت آن تا امروز بیشتر از یک میلیارد دلار و در نماد اسکناس یورو، حجم معاملات بالغ بر ۱۷۶ میلیون یورو بوده است.

این مقام مسئول اضافه کرد: با تعمیق بازار متشکل معاملات ارزی امسال و استقبال بانک ها و صرافی بعنوان کارگزاران بازار و همینطور افزایش تمایل صادرکنندگان به بازگشت ارز حاصل از صادرات خود به صورت اسکناس و عرضه آن در بازار مذکور از راه کارگزاران بازار، از آغاز سالجاری تابحال روزانه به صورت متوسط بیشتر از ۵ میلیون دلار و یک میلیون یورو در بازار مذکور معامله شده است. همینطور با فعال شدن این بازار از تخلفات در بازارهای غیررسمی و تضییع حقوق افراد جلوگیری شده و فعالانی که به صورت رسمی در این بازار حضور می یابند، می توانند با آرامش خاطر نسبت به انجام معاملات اقدام نمایند.
کمیجانی ضمن تاکید بر تداوم برنامه های توسعه ای بازار متشکل معاملات ارزی خاطرنشان کرد: امیدوارم این برنامه ها با استفاده از تجربیات کسب شده طی این مدت و هم راستا با سیاست های ارزی بانک مرکزی ادامه یابد و اهداف متعالی در این حوزه حاصل شود.

وی تصریح کرد: خوشبختانه بازار درحال تعمیق است و در همان حال شفاف سازی در بازار ارز هم به واسطه بازار متشکل معاملات ارزی محقق شده است. پیام و هدف از تشکیل این بازار روشن است و آن هم ایجاد بازار روشن، شفاف و کارآمدی است که فعالان بازار ارز بتوانند به واسطه کارگزاران بازار متشکل معاملات ارزی در این بازار حضور یابند.

کمیجانی ضمن اشاره به رشد اقتصادی کشور در سال ۱۳۹۹، اظهار داشت: خوشبختانه اقتصاد کشور در سال ۱۳۹۹ علیرغم تحریم های شدید بانکی و مالی و مواجهه با شیوع کرونا، در مقایسه با سایر کشورها که طی همین دوره رشد منفی اقتصادی را تجربه کرده اند، توانست با توسعه ظرفیت های داخلی و پشتیبانی از بنگاه های کوچک و متوسط نه تنها از رشد منفی جلوگیری نماید، رشد مثبت اقتصادی هم حاصل کند.

قائم مقام بانک مرکزی با اشاره به اینکه بار روانی اخبار بر بازار ارز اثرگذار می باشد، خاطرنشان کرد: بازار متشکل ارزی باید تلاش کند در روزهای ویژه و حساس کنونی مراقبت های لازم را از بازار ارز به عمل آورد تا بتوانیم نوساناتی را که از عوامل غیراقتصادی ناشی می شود را پشت سر بگذاریم. چونکه از نظر روانی این اخبار می تواند بر بازار ارز اثرگذار باشد و ضروریست تحت چنین شرایطی نقش بازار متشکل ارزی و فعالان آن از اهمیت بالایی برخوردار می باشد تا با هدایت گری خود نوساناتی از این نوع را خنثی کند، چونکه این نوسانات بر روی سایر نرخ ها و شرایط کلان اقتصاد کشور هم اثرگذار می باشد.

همینطور کمیجانی از تلاشهای رئیس کل سابق بانک مرکزی، معاون ارزی و اعضای هیأت مدیره بازار متشکل معاملات ارزی و تمام دست اندرکارانی که به پیشبرد امور در این بازار کمک کرده اند قدردانی کرد.

گفتنی است قائم مقام بانک مرکزی با حضور در اتاق معاملات از سامانه معاملاتی بازار متشکل ارزی بازدید و از نزدیک در جریان شرایط و سازوکار اجرایی این بازار قرار گرفت. یادآور می شود، در این دیدار معاون ارزی بانک مرکزی و همکاران ارزی قائم مقام بانک را همراهی کردند.
منبع:

1400/04/07
23:20:59
0.0 / 5
1099
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد