دکورپرداز
دکور پرداز

سهم مردم از مالیات بر عایدی سرمایه چقدر است؟

سهم مردم از مالیات بر عایدی سرمایه چقدر است؟

در حالی که انتقاداتی بر طرح مجلس برای مالیات بر عایدی سرمایه مبنی محاسبه نشدن تورم در آن و تحت مضیقه قرار گرفتن مردم با این مالیات مطرح می شود، نایب رییس کمیسیون اقتصادی مجلس می گوید که 98.5 درصد از خانوارهای موجود در کشور از مالیات بر عایدی سرمایه معاف هستند.


به گزارش دکور پرداز به نقل از ایسنا، مدتی پیش مجلس کلیات طرح خود برای مالیات بر عایدی سرمایه را تصویب کرد اما طرحی که چشم ها مدتی در انتظار آن بودند تا سفته بازی و دلالی در بازارهای مالی را کم کند، حالا ایراداتی به آن در خصوص دور شدن از عدالت محوری و تحت فشار قرار دادن مردم مطرح می شود.

طبق طرح مجلس، اگر فردی طلا، ارز، مسکن و خودرو خریداری و سپس مبادرت به فروش آن کند، باید از محل سود این معامله طبق مدت نگهداری آن سرمایه، بخشی را بعنوان مالیات پرداخت کند.
جزییات مالیات بر عایدی سرمایه بیان کننده این است که املاک در صورت نگهداری کمتر از یکسال مشمول ۴۰ درصد مالیات بر عایدی سرمایه می شوند که با نگهداری بیش از یکسال، سالانه سه واحد درصد از نرخ مالیات بر عایدی سرمایه کم می شود و از سال دوازدهم به بعد با نرخ ثابت چهار درصد مشمول مالیات می شوند.
همچنین، نگهداری انواع خودرو در کمتر از یکسال معادل ۳۰ درصد مشمول مالیات می شود و در صورت نگهداری بیش از یکسال، سالانه ۱۰ واحد درصد از نرخ کم و مالیات مربوطه از سال چهارهم به بعد با نرخ ثابت صفر درصد محاسبه می شود.
از طرف دیگر، نگهداری سایر دارایی هایی (طلا، ارز، جواهرآلات و... ) که مشمول مالیات بر عایدی سرمایه هستند باید به شرح زیر مالیات متعلقه را بپردازند:
۱) با نگهداری کمتر از یکسال معادل ۳۰ درصد
۲) با نگهداری بیش از یک تا دو سال سالانه ۲۰ درصد
۳) بیش از دو سال معادل ۱۰ درصد
دراین زمینه، وحید شقاقی یک کارشناس اقتصادی معتقد می باشد که مالیات بر عایدی سرمایه به جهت اینکه قابلیت اجرا داشته و به عدالت نزدیک باشد، باید از دو شرط برخوردار باشد که یکی ملاک قرار دادن کسر تورم از خالص عایدی سرمایه برای مالیات ستانی و دیگری تصاعدی شدن نرخ مالیات بر عایدی دارایی با کاهش زمان نگهداری آنست.
بررسی طرح مالیات بر عایدی سرمایه نشان میدهد که تورم از خالص عایدی سرمایه برای ستاندن مالیات کم نشده است که این مساله انتقادات زیادی در خصوص تحت فشار قرار گرفتن مردم با این روش به میان آورد.
چه کسانی مشمول مالیات بر عایدی سرمایه هستند؟
در این راستا، نمایندگان مجلس به این انتقادات پاسخ دادند که نایب رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی درباره چگونگی شناسایی مشمولین مالیات بر عایدی سرمایه اظهار داشت: هدف مالیات بر عایدی سرمایه کسب درآمد از محل سفته بازی و سوداگری است بدین سبب اگر خانواده ای به اندازه نیاز خود خانه، خودرو، طلا و حتی ارز دارد بطوریکه منشا کسب درآمد برای آن محسوب نشود، شامل این پایه مالیاتی نمی گردد.
خاندوزی معتقد می باشد که برای آنکه اکثریت مردم دغدغه اجرای این پایه مالیاتی را نداشته باشند، معافیت های وسیعتری به نسبت بسیاری از کشورها در نظر گرفته شده است.
بیش از ۹۰ درصد خانوارها از مالیات بر عایدی سرمایه معافند

طبق گفته نایب رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی از حدود ۲۵ میلیون خانوار موجود در کشور ۷۰۰ هزار خانوار بیش از سه خودرو دارند که از این تعداد نیز افرادی که به تعداد اعضای خانواده خود خودرو دارند شامل این مالیات نمی شوند.
بنابراین، بر طبق اعلام وی اگر حدود نصف ۷۰۰ هزار خانوار موجود در کشور مشمول مالیات بر عایدی سرمایه شوند، در آخر حدود ۱.۵ درصد خانوارها در کشور شامل این پایه مالیاتی جدید می شوند. به عبارت دیگر ۹۸.۵ درصد از خانوارها در کشور شامل مالیات بر عایدی سرمایه نمی شوند.
چگونگی ستاندن مالیات بر عایدی سرمایه
از طرف دیگر، مالیات بر عایدی سرمایه اینطور از مشمولان ستاندن می شود که نیازی به خود اظهاری در این مالیات نیست و این اقدام با منضبط کردن تراکنش های بانکی حساب ها صورت می گیرد.
طبق گفته نایب رییس کمیسیون اقتصادی مجلس برای ستاندن مالیات بر عایدی سرمایه از افراد باید تمام حساب هایی که به نام فرد است، با کد ملی او لینک شود و بدین ترتیب خود بانک برمبنای دریافتی های فرد یک صورت حساب مالیاتی را به سازمان امور مالیاتی ارائه می کند که اگر به نام یک کد ملی دو یا چند خودرو وجود داشته باشد، در این شرایط اطلاعات به سازمان مالیاتی ارائه می شود تا بعد از بررسی، مالیات بر عایدی سرمایه ستاندن شود.
1400/04/12
22:31:24
0.0 / 5
1001
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد