دکورپرداز
دکور پرداز
گزارش دكور پرداز؛

وام خرید مسكن ۴۴۰میلیون تومان می شود؟

وام خرید مسكن ۴۴۰میلیون تومان می شود؟

دستگاه سیاستگذار بخش مسکن و بازوی تامین مالی آن درخواست دو برابر شدن تسهیلات خرید مسکن را به شورای پول و اعتبار ارایه داده و منتظر تصویب آن هستند.به گزارش دکور پرداز به نقل از مهر، در پاییز ۱۳۹۷ تسهیلات خرید مسکن از محل اوراق گواهی حق تقدم این تسهیلات برای آخرین بار افزایش یافت و به سقف های ۱۰۰ و ۲۰۰ میلیون تومان در تهران برای متقاضیان به ترتیب فردی و زوجین، ۶۰ و ۱۲۰ میلیون تومان (فردی و زوجین) در کلانشهرها و مراکز استان ها و ۴۰ و ۸۰ میلیون تومان (متقاضیان فردی و زوجین) در سایر شهرها رسید.
این تسهیلات با نرخ سود ۱۷.۵ درصد و بازپرداخت حداکثر ۱۲ ساله به همراه تسهیلات جعاله مسکن ۴۰ میلیون تومانی با نرخ سود ۱۸ درصد و بازپرداخت حداکثر ۵ ساله به متقاضیان اعطا می شود.
در حال حاضر متوسط قیمت مسکن در تهران بر مبنای آخرین گزارش بانک مرکزی ۲۹.۶ میلیون تومان و بیشترین رقمی که بانک تخصصی بخش مسکن به خریداران مسکن می تواند کند، پرداخت ۲۴۰ میلیون تومان از محل اوراق تسهیلات مسکن می باشد که قدرت پوشش آن برای یک واحد ۵۰ متری در تهران با متوسط قیمت متری ۲۹.۶ میلیون تومان که به حدود یک و نیم میلیارد تومان می رسد، در حدود ۴.۱ درصد این واحد و تنها کمی بیشتر از ۸ متر یک واحد مسکونی است.
افزایش ۱۰۰ درصد سقف وام مسکن؛ روی میز شورای پول و اعتبار
بر اساس شنیده ها دستگاه سیاستگذار بخش مسکن به همراه بازوی تأمین مالی آن به شورای پول و اعتبار درخواست افزایش ۱۰۰ درصد تسهیلات خرید مسکن را داده اند؛ بالاترین مقام اجرای دستگاه سیاستگذار بخش مسکن، عضو شورای پول و اعتبار است.
وام ۴۴۰ میلیونی خرید مسکن / قدرت خرید بیشتر نمی شود!
بنابراین پیشنهاد شده است که رقم تسهیلات خرید مسکن فردی و زوجین در تهران به ترتیب ۲۰۰ و ۴۰۰ میلیون تومان شود که در این صورت، به همراه وام جعاله به رقم ۲۴۰ و ۴۴۰ میلیون تومان افزایش خواهد یافت (در صورت تصویب).
با ۴۴۰ میلیون تومان، زوجین می توانند در تهران تا حدود ۱۰ درصد از قیمت ملک را با کمک تسهیلات مسکن تهیه کنند؛ این رقم، معادل حدود ۱۵ متر از یک واحد مسکونی است.
اقساط ۶.۶ میلیون تومانی با وام ۴۴۰ میلیون تومانی خرید مسکن
ضمن این که رقم اقساط این تسهیلات در صورتیکه مدت زمان بازپرداخت آن همچنان ۱۲ ساله و با نرخ سود ۱۷.۵ درصد باشد، بیشتر از ۶ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان خواهد بود.
کارشناسان اقتصاد مسکن معتقدند افزایش سقف تسهیلات خرید مسکن بدون افزایش تولید، به تورم این بخش منجر خواهد شد.
به خصوص که هم اکنون دفاتر واسطه های ملکی و مشاوران املاک با کمبود شدید عرضه فایل های با قیمت مناسب روبه رو بوده و این مورد به تشدید قیمت مسکن به علت تورم انتظاری مالکان، دامن می زند.
وزیر راه (۵ آبان ۱۳۹۹): افزایش سقف وام مسکن منتفی است
این در حالی است که محمد اسلامی ۵ آبان ۱۳۹۹ در یک برنامه زنده رادیویی درباره افزایش سقف وام مسکن به صورت تلویحی آنرا رد کرد و اظهار داشته بود: ما نگرانی مان این است که اقداماتی که خودش تورم زاست را پرهیز کنیم؛ چون اثرات روانی اش ما را گرفتار می کند؛ فعلا برنامه مان این است که کار را بیشتر و پرحجم تر پیش ببریم.
اسلامی تاکید کرد: به دنبال آن هستیم تا صدمه پذیری هایمان را از تورم های هیجانی غیر عادی بتوانیم کاهش دهیم.

1400/04/20
22:43:01
0.0 / 5
1162
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
لینک دوستان دكور پرداز
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد