دکورپرداز
دکور پرداز

پرواز بورس ها در جهان

پرواز بورس ها در جهان

دکور پرداز: فاکتورهای مهم بورسی با صعودهای پرقدرت بسته شدند.


به گزارش دکور پرداز به نقل از بلومبرگ، تحرکات بانکهای مرکزی زیر ذره بین معامله گران بورسی قرار گرفته است: کمیته پولی بانک مرکزی اروپا درحال بازبینی سیاست های نرخ بهره ای خود است. انتظار می رود نرخ بهره نسبت به سطح فعلی افزایش سریعی پیدا کند که آخرین بار در سال ۲۰۰۳ چنین بازبینی انجام شده بود. کریستین لاگارد- رئیس بانک مرکزی اروپا گفته است حفظ ثبات بازارهای مالی و پشتیبانی از بخش های لطمه دیده از کرونا به قوت خود باقی خواهند ماند و الان زمان مناسبی برای قطع همه حمایت ها نیست.
روابط بین آمریکا و چین بار دیگر به محدوده تنش بازگشته و وزارت تجاری آمریکا از تحریم ۱۴ شرکت چینی به بهتان نقض حقوق بشر مسلمانان منطقه سن کیانگ آگاهی داد. از جانب دیگر وانگ ونگ بین- سخنگوی وزارت خارجه با محکومیت این تصمیم گفته است که دولت این کشور تمامی اقدامات لازم برای پشتیبانی از شرکت های چینی را انجام خواهد داد و در زمان مناسب با اقدام متقابل به این تحریم های آمریکا پاسخ داده خواهد شد.
با وجود گسترش مبتلاشدن به کرونا در جهان و نیاز بازارهای مالی به حمایت های سیاست گذار، سیگنال های ارسالی از جانب بانکهای مرکزی مختلف چنین القا می کنند که دوره خاتمه سیاست های محرک نزدیک است. بانک مرکزی اروپا در اطلاعیه ای اعلام نمود که دستیابی به تورم دو درصدی را هدفگذاری کرده و بدان پایبند است. مقامات بانک مرکزی آمریکا نیز از احتمال اختتام دادن به برنامه خرید اوراق آگاهی داده اند که طی آن ماهانه حدود ۱۲۰ میلیارد دلار اوراق از بازار خریداری می شود.
کمیسیون اروپا در گزارش جدید خود اعلام نمود پیش بینی از رشد اقصادی کشورهای منطقه یورو برای امسال و سال آینده را افزایش داده است. در سه ماهه نخست امسال میزان مرگ و میر ناشی از مبتلاشدن به کووید-۱۹ کاهش محسوسی یافته و به لطف این اتفاق، محدودیت های رفت و آمدی و موانع پیش روی کسب وکارها توسط دولت ها کمتر شده است. این کمیسیون پیش بینی کرده است که متوسط رشد اقتصادی امسال و سال آینده منطقه یورو به ترتیب به ۴.۳ و ۴.۴ درصد برسد.
چین در کوشش برای ثبات بخشی به بازارهای مالی و مهار بحران بدهی، محدودیت های تازه ای روی فعالیت شرکت های بزرگ این کشور وضع کرده که این مساله سبب نگرانی سهامداران آنها شده است. از جانب دیگر آمریکا و متحدان اروپایی اش در تلاش هستند تا نرخ استاندارد مالیاتی جدیدی بر درآمد شرکت های بزرگ وضع کنند که البته تعدادی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا خصوصاً کشورهای شرق و مرکز اروپا، موافقت خودرا با آن اعلام نکرده اند.
فشار تورمی در کشورهای توسعه یافته به سطح قابل توجهی رسیده است. سازمان توسعه و همکاری اقتصادی در گزارش جدید خود اعلام نمود متوسط تورم ۳۸ کشور عضو این سازمان در دوازده ماه منتهی به می به ۳.۸ درصد رسیده که این رقم در مقایسه با بازه زمانی مشابه منتهی به ماه قبل ۰.۵ درصد بیشتر شده است. در میان بخش های مختلف، انرژی با تورم ۱۸.۶ درصدی (بالاترین تورم این بخش از سپتامبر ۲۰۰۸ تاکنون) پیشتاز تورمی بوده و بخش انرژی نیز با تورم ۱.۴ درصدی بیشترین نقش کاهنده را داشته است.
تا اختتام ماه می نرخ بیکاری در منطقه یورو با ۰.۲ درصد کاهش نسبت به زمان مشابه ماه قبل به ۷.۹ درصد رسید. این نرخ در سطح اتحادیه اروپا با ۰.۱ درصد کاهش نسبت به ماه قبل به ۷.۸ درصد رسید که کمترین نرخ بیکاری ثبت شده کشورهای عضو اتحادیه اروپا در چهار ماه اخیر بود. تخمین زده می شود تا اختتام این ماه ۱۵ میلیون و ۲۷۸ هزار مرد و زن در سطح اتحادیه اروپا بیکار باشند که از این تعداد، ۱۲ میلیون و ۷۹۲ هزار نفر ساکن کشورهای عضو منطقه یورو بوده اند.
هرچند که معامله گران به روزهای بهتر امید دارند، اما روند صعودی تورم کشورهای مختلف و احتمال بازگشت قرنطینه ها در نتیجه بیشتر شدن مبتلایان به کرونا دو عاملی هستند که چشم انداز احیای رشد را تحت تاثیر قرار داده اند. در هفته های اخیر شرکت های فعال در زمینه انرژی، صنعت و خدمات بانکی و مالی بیش از سایر شرکتها شاهد افزایش قیمت سهام خود بوده اند. اختتام نیمه نخست امسال بهترین نیمه نخست بورسی آمریکا از سال ۱۹۸۸ بوده و تحلیل بیشتر کارشناسان، ادامه روند صعودی است.
تا حالا بیش از ۱۸۷ میلیون و ۸۸۲ هزار و ۱۴۶ مورد مبتلاشدن به کرونا گزارش شده است که در این بین چهار میلیون و ۵۲ هزار و ۶۶۴ نفر جان خودرا از دست داده اند. در میان کشورهای مختلف، بالاترین تلفات مربوط به آمریکا با ۶۲۲ هزار و ۸۵۰ نفر، برزیل با ۵۳۳ هزار و ۵۴۶ نفر، هند با ۴۰۹ هزار و ۲۸۷ نفر، مکزیک با ۲۳۴ هزار و ۹۶۹ نفر و پرو با ۱۹۴ هزار و ۳۸۷ نفر بوده است.
فیونا سینکوتا - کارشناس ارشد سرمایه گذاری در سیتی بانک - اظهار داشت: شرایط به نسبت ماه های قبلی اساسا بهتر شده است. ما حالا شاهد رشد اقتصادی خوبی در بیشتر کشورها هستیم با این وجود هنوز رشد در مرحله ای قرار ندارد که بتوان آنرا یک روند رو به رشد تمام عیار دانست. در مقایسه با محیط کلان اقتصادی، فاکتورهای بورسی طی هفته های اخیر کمی بیش از اندازه افزایش داشته اند و این بدان معناست که روزهای اصلاح بازار در راه خواهند بود.
بورس آمریکا
در وال استریت همه شاخص ها صعودی بودند؛ تا جایی که هر سه شاخص اصلی بورسی در سطح بالاتری از روز قبل خود بسته شدند.
شاخص «داوجونز ایدانستریال اوریج» با ۰.۳۴ درصد افزایش نسبت به روز قبل و در سطح ۳۴ هزار و ۹۸۸.۷۰ واحد بسته شد. شاخص «اس اند پی ۵۰۰» با ۰.۲۸ درصد صعود تا سطح ۴۳۸۱.۹۹ واحدی بالا رفت و دیگر شاخص مهم بورسی آمریکا یعنی «نزدک کامپوزیت» با ۰.۱۸ درصد افزایش در سطح ۱۴ هزار و ۷۲۸.۵۷ واحدی بسته شد.
بورس های اروپایی
در معاملات بازارهای بورس در اروپا، شاخص "فوتسی ۱۰۰" بورس لندن با ۰.۰۵ درصد افزایش نسبت به روز قبل و در سطح ۷۱۲۵.۴۲ واحد بسته شد. شاخص "دکس ۳۰" بورس فرانکفورت در آلمان با جهش ۰.۶۵ درصدی و ایستادن در سطح ۱۵ هزار و ۷۹۰.۵۱ واحدی به کار خود خاتمه داد و شاخص "کک ۴۰" بورس پاریس با پیشروی ۰.۴۶ درصدی در سطح ۶۵۵۹.۲۵ واحد بسته شد. در مادرید شاخص "ایبکس ۳۵" ۰.۴۵ درصد بالا رفت و به ۸۸۱۶.۷۰ واحد رسید.
بورس های آسیایی
در معاملات بورس های آسیا، شاخص ها عملکرد خوبی داشتند؛ تا جایی که شاخص "نیک کی ۲۲۵" بورس توکیو ژاپن با افزایش ۲.۲۵ درصدی تا سطح ۲۸ هزار و ۵۶۹.۰۲ واحدی بالا رفت. شاخص "هانگ سنگ" بورس هنگ کنگ ۰.۶۲ درصد بالا رفت و در سطح ۲۷ هزار و ۵۱۵.۲۴ واحد بسته شد.
در چین شاخص "شانگهای کامپوزیت" صعود ۱.۲۵ درصدی را تجربه نمود و در سطح ۵۱۳۲.۷۱ واحد بسته شد. در استرالیا شاخص "اس اند پی اس اند ایکس ۲۰۰" بورس سیدنی با ۰.۸۳ درصد افزایش و ایستادن در سطح ۷۳۳۳.۴۶ واحدی به کار خود خاتمه داد. در میان دیگر فاکتورهای مهم آسیایی، شاخص " تاپیکس" ژاپن صعودی بود. (معیار محاسبه تغییرات قیمتی، ساعت پایانی معاملات روزانه بورس نیویورک بوده است.)
نفت
در بازار طلای سیاه روند قیمت ها نزولی بود. هر بشکه نفت "وست تگزاس اینتر مدیت" با ۰.۵۱ درصد کاهش به ۷۴.۱۸ دلار رسید و نفت خام برنت دریای شمال با ریزش ۰.۴۲ درصدی به ازای ۷۵.۳۱ دلار در هر بشکه مبادله شد.
طلا و نقره
همین طور در بازار فلزات گران بها، بهای هر اونس طلا با افت ۰.۱۶ درصدی نسبت به روز قبل در سطح ۱۸۰۵.۴۶ دلار معامله شد. هر اونس نقره با جهش ۰.۱۹ درصدی به ازای ۲۶.۳۱ دلار مبادله شد.
منبع:

1400/04/22
21:25:42
0.0 / 5
1224
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد