دکورپرداز
دکور پرداز

جزییات تعیین تكلیف خودرو های دپو شده زیر ۲۵۰۰ سی سی تا بالاتر و آمریكایی

جزییات تعیین تكلیف خودرو های دپو شده زیر ۲۵۰۰ سی سی تا بالاتر و آمریكایی

دکور پرداز: طبق اعلام مسئولان سازمان اموال تملیکی در صورت موافقت نهایی هیات دولت، تعیین تکلیف خودرو های وارداتی رسوبی در گمرک در دستور کار قرار می گیرد که در اهم آن زیر 2500 سی سی به شرط فروش در داخل و بالای 2500 سی سی به شرط تردد در مناطق آزاد به مزایده گذاشته خواهد شد.


به گزارش دکور پرداز به نقل از ایسنا، رایزنی ها برای تعیین تکلیف خودرو های باقی مانده در گمرک که حدود ۲۲۵۰ دستگاه اعلام می شود همچنان دارد. خودروهایی که بخشی در اختیار سازمان اموال تملیکی قرار دارد، ولی با وجود مذاکرات بسیاری که در این رابطه صورت گرفته هنوز وضع مشخصی ندارند.
در همین جریان، اختتام سال قبل سازمان اموال تملیکی برای واگذاری ۱۵۰۰ خودرو به مناطق آزاد پیشنهاداتی را به دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد ارائه کرد تا جهت جلوگیری از خروج ارز و همین طور استفاده بهینه از این خودرو ها، برای فروش و شماره گذاری در مناطق آزاد اقدام گردد.
بر این اساس، دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد طی مکاتبه ای با معاون اول رییس جمهور، خواهان اصلاح مصوبه مربوط به محدودیت واردات خودرو در سال ۱۳۹۶ جهت واگذاری این خودرو ها به مناطق آزاد شد.


تعیین تکلیف خودرو ها به ۱۵۰۰ دستگاه محدود نیست
اما تازه ترین خبری که میرمعینی - معاون راندمان و فروش سازمان اموال تملیکی - در ارتباط با آخرین وضعیت این خودرو ها به ایسنا اعلام نموده است، نشان میدهد که موضوع در کمیسیون اقتصادی هیات دولت مطرح و با تصویب نهایی گزینه های در نظر گرفته شده، تمامی خودرو های مانده که شرایط لازم را داشته باشند تعیین تکلیف شده و محدود به ۱۵۰۰ خودرویی که پیشنهاد واگذاری آنها به مناطق آزاد مطرح بود، نمی گردد.

ورود زیر ۲۵۰۰ سی سی به داخل کشور
طبق اعلام وی، مقرر شده هیات دولت مصوبه ای را تنظیم کند که چهار آیتم جهت تعیین تکلیف خودرو های مانده در گمرک به ماده ۱۷ مصوبه واردات خودرو در دی ماه سال ۱۳۹۶، اضافه شود.
این مقام مسئول در سازمان اموال تملیکی در ارتباط با جزییات مصوبه مربوطه اظهار داشت که قسمتی از خودرو ها که زیر ۲۵۰۰ سی سی هستند، به شرط فروش در داخل کشور واگذار خواهند شد.

امحای فنی خودرو های آمریکایی
میرمعینی در مورد خودرو های ممنوع الورود نیز تصریح کرد که در مورد خودرو های لوکس و بالای ۲۵۰۰ سی سی شرط تردد و ورود به مناطق آزاد و همین طور در مورد خودرو های آمریکایی و فاقد نمایندگی نیز امحای فنی در نظر گرفته شده است.

خودروهایی برای اورژانس و ناجا
طبق اعلام وی، تعدادی خودرو هم برای اورژانس و ناجا به جهت تکمیل ناوگان خدمت رسانی در نظر گرفته شده است.
به گفته این مقام مسئول در سازمان اموال تملیکی، هر زمان که هیات دولت پیشنهادات مطرح شده را مصوب کند، مراتب تعیین تکلیف آنها در دستور کار دستگاه های مربوطه همچون سازمان تملیکی قرار گرفته و برای فروش این خودرو ها اقدام خواهدنمود.
گفتنی است؛ خودرو های مانده در گمرک، عمدتاً باقی مانده آن ۱۲ هزار و ۲۶۱ دستگاه خودرویی است که پیش از ممنوعیت واردات و تغییر شرایط ارزی در سال ۱۳۹۷ به گمرک و بنادر رسیده بود ولی با محدودیت های اعمال شده امکان ترخیص نداشت.
در هر صورت، طی مصوبات هیات دولت و مهلت هایی که تعیین شد، بیش از ۱۰ هزار دستگاه ترخیص و تعدادی به دلیلهای مختلف همچون پرونده قضایی، عدم ثبت سفارش یا ممنوعیت ورود ساخت آمریکا یا بالای ۲۵۰۰ سی سی در گمرک سالها بلاتکلیف مانده است، خودروهایی که در میان آنها انواع بنز، بی ام دبلیو، لکسوس، پورشه یا تویوتا دیده می شود حتی حواشی مانند غیر استاندارد بودن آنها در سال قبل پیش آمده بود.
منبع:

1400/04/23
17:58:46
0.0 / 5
1082
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
لینک دوستان دكور پرداز
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد