دکورپرداز
دکور پرداز

ادامه روند صعودی دلار

ادامه روند صعودی دلار

به گزارش دکور پرداز ارزش دلار برای چهارمین روز متوالی بالا رفت.


به گزارش دکور پرداز به نقل از رویترز، به نظر نمی رسد که تا آخر سال جاری هم بحران کرونا به پایان برسد و معامله گران باید ریسک ناشی از این ویروس بر روی اقتصاد جهانی را کماکان مد نظر خود قرار دهند. شیوع سویه جهش یافته در نقاط مختلف سبب افزایش قابل توجه مرگ و میر در کشورهای درحال توسعه بخصوص در شرق آسیا همچون اندونزی شده و در هند هم شمار قربانیان باردیگر درحال اوج گیری است. شماری از کشورهای جهان از شهروندان خود خواسته اند تا نسبت به دریافت دوز سوم واکسن خود اقدام نمایند.
با بهبود تدریجی وضعیت شاخصهای کلان اقتصادی، رئیس بانک مرکزی آمریکا اطلاع داده این نهاد درحال کاستن تدریجی از حجم سیاست های حمایتی خود است. جروم پاول با اشاره به اینکه تغییر رویکرد بانک مرکزی ناگهانی نخواهد بود از نظارت پیوسته این نهاد بر بازارهای مالی و شاخصهای کلان اطلاع داد و اضافه کرد: یک مرتبه دیگر به همه اطمینان می دهم که ابزارهای بانک مرکزی برای کنترل شرایط، نیرومند و کافی هستند. با وجود پیشرفت های حاصل نشده نباید فراموش نماییم هنوز میلیونها نفر خارج بازار کار هستند.
میزان دارایی های سرمایه گذاران خارجی از اوراق قرضه آمریکا در ماه ژوئن به بالاترین سطح خود از فوریه ۲۰۲۰ تابحال رسیده است. طبق اعلام وزارت خزانه داری آمریکا، طرف های خارجی در ماه ژوئن در مجموع هفت تریلیون و ۲۰۲ میلیارد دلار اوراق قرضه وزارت خزانه داری در اختیار داشته اند که این رقم ۶۷ میلیارد دلار بالاتر از رقمی است که ماه قبل به ثبت رسیده بود. همینطور این میزان افزایش بالاترین میزان افزایش ماهانه در سال ۲۰۲۱ بوده است. ژاپن و چین بزرگ ترین دارندگان اوراق دلاری هستند.
با عنایت به عملکرد ضعیف تر از حد انتظار اقتصاد چین، تقاضا برای اسکناس سبز بخصوص در کوتاه مدت بین معامله گران ارز تقویت شده است. از سوی دیگر با عنایت به تسلط طالبان بر اکثریت مناطق افغانستان، نگرانی ها از افزایش تنش های ژیوپلتیکی در منطقه خاورمیانه به افزایش تقاضا برای دلار دامن زد. طالبان بعد از کنترل بر کابل اعلام نموده است بزودی حکومتی جدید در افغانستان تشکیل خواهد داد و با عنایت به مواضع آنها میتوان انتظار داشت خاورمیانه شاهد تحولات جدیدی باشد.
روند نزولی نرخ بیکاری در کشورهای اروپایی باز هم ادامه داشته تا جایی که شمار بیکاران فرانسه تا آخر سه ماهه دوم سال ۲۰۲۱ به ۸.۰ درصد رسید که این نرخ ۰.۲ درصد کمتر از پیشبینی ها و ۰.۱ درصد کمتر از دوره مشابه قبلی است. این نرخ بیکاری هم چنین کمترین نرخ ثبت شده ۹ ماه اخیر به حساب می آید. شمار افراد بیکار طی این مدت با ۱۶ هزار نفر کاهش به دو میلیون و ۴۰۰ هزار نفر نفر رسید تا برای چهارمین فصل متوالی شمار بیکاران فرانسوی زیر سه میلیون نفر باقی بماند.
نتایج نظرسنجی صورت گرفته دانشگاه میشیگان نشان داده است شاخص اطمینان فعالان به اقتصاد آمریکا در ماه جولای با ۱۱ واحد کاهش نسبت به ماه قبل به ۷۰.۲ واحد رسیده که این عدد، کمترین سطح ثبت شده از دسامبر سال ۲۰۱۱ بدین سو بوده است. این ریزش، زنگ هشداری برای کاهش تمایل فعالان اقتصادی به سرمایه گذاری یا خرج کردن و در طرف مقابل، پس انداز بیشتر است. به بیان ساده تر با بدبینی ایجادشده، جریان سرمایه ورودی کمتر می شود و رشد اقتصادی کاهش پیدا خواهد نمود.
وزارت خزانه داری آمریکا با صدور اطلاعیه ای اعلام نمود کسری بودجه این کشور در ماه جولای به ۳۰۲ میلیارد دلار رسیده که این رقم، بیشترین کسری بودجه ماهانه در طول تاریخ معاصر آمریکا بوده است. با عنایت به وضعیت وخیم کرونایی مخارج دولت کماکان رو به افزایش است اما از طرفی سررسید دریافت مالیات ها برای خیلی از مالیات دهندگان به تاخیر افتاده که این مسئله به نوبه خود باعث کاهش محسوس درآمد دولت شده است.
بهبود وضعیت بازار کار و احتمال کاهش شتاب برنامه خرید اوراق قرضه بانک مرکزی آمریکا در ایام اخیر بعنوان یک عامل حمایتی مهم برای دلار عمل کرده است. از طرفی بازدهی اوراق قرضه وزارت خزانه داری هم نسبت به ماه قبل افزایش محسوسی داشته که در نتیجه این اتفاق، تمایل معامله گران برای در اختیار داشتن دلار بیشتر از قبل شده است. با عنایت به وضعیت شاخصهای کلان اقتصادی آمریکا پیشبینی می شود دلار روزهای خوبی را در کوتاه مدت پیش رو داشته باشد.
احتمال جهش های بعدی کرونا، فعالان بازار را به شدت نگران کرده است. آنتونی فاوچی- مدیر مرکز کنترل و جلوگیری از بیماری های عفونی آمریکا- گفته است مقصر اصلی این وضع، افرادی هستند که از زدن واکسن خودداری می کنند. از طرفی لری برلیانت- عضو ارشد تیم تحقیقاتی سازمان بهداشت جهانی- گفته همه گیری کرونا به این زودی ها آخر نخواهد یافت و تنها بخش کوچکی از جمعیت جهان واکسینه شده اند. او همینطور از افراد بالای ۶۵ سال خواسته است بیشتر مراقب خود باشند.
داده های تورمی آمریکا در ماه جولای می تواند تا حدی از نگرانی معامله گران نسبت به رسیدن تورم به سطح شش درصدی بکاهد. نرخ تورم ۵.۴ درصدی این ماه باآنکه فاصله بسیاری با تورم دو درصدی هدفگذاری شده توسط بانک مرکزی دارد اما متوقف شدن روند صعودی بعد از چندین ماه افزایش متوالی نویدبخش آغاز مسیر بازگشت تورم به سطوح پایین تر است، بخصوص زمانی که جروم پاول- رئیس بانک مرکزی- و دیگر مقامات بارها و بارها بر توانایی و در اختیار داشتن ابزارهای لازم برای کاستن از نرخ تورم گفته اند.
تابحال بیشتر از ۲۱۰ میلیون و ۴۹۱ هزار و ۱۵۷ مورد مبتلا شدن به کرونا گزارش شده است که در این بین چهار میلیون و ۴۱۱ هزار و ۹۴۰ نفر جان خویش را از دست داده اند. در میان کشورهای مختلف، بالاترین تلفات در ارتباط با آمریکا با ۶۴۱ هزار و ۴۵۹ نفر، برزیل با ۵۷۱ هزار و ۷۰۳ نفر، هند با ۴۳۳ هزار و ۶۰۵ نفر، مکزیک با ۲۵۰ هزار و ۴۶۹ نفر و پرو با ۱۹۷ هزار و ۶۵۹ نفر بوده است.
شفالی ساچدوف - استراتژیست ارشد ارزی در بانک بی ان پی - اظهار داشت: چشم همه فعالان بازار ارز به آمار بازار کار و نرخ تورم است تا مسیر آینده رشد اقتصادی و نرخ بهره تعیین شود. به صورت کلی میتوان اظهار داشت که احساس بازار به چشم انداز بلندمدت بسیار بهتر از ماه های ابتدایی سال است اما این بدان معنا نیست که رویکرد احتیاطی معامله گران به کلی از بین رفته است.
شاخص دلار (نرخ های فوق بر حسب ساعت پایانی معاملات بازارهای ارزی نیویورک محاسبه شده است.)
شاخص دلار که نرخ برابری آن در مقابل سبدی از ارزهای جهانی را اندازه می گیرد، در معاملات امروز با ۰.۴۵ درصد افزایش نسبت به روز گذشته در سطح ۹۳.۵۶۲ واحد بسته شد. (شاخص دلار معمولاً در مقابل شش ارز مهم جهانی یا ۱۰ ارز برتر جهانی بیان می شود که شاخص دلار در گزارشات ایسنا، شاخص ۱۰ ارزی و در بردارنده تغییرات قیمتی دلار مقابل ارزهای: یورو، پوند انگلیس، روپیه هند، دلار استرالیا، دلار کانادا، دلار سنگاپور، فرانک سوییس، رینگت مالزی، ین ژاپن و یوان چین است)
نرخ برابری هر فرانک سوئیس هم معادل ۱.۰۸۹ دلار اعلام گردید.
ارزهای اروپایی
در تازه ترین دور از معاملات، پوند با ۰.۸۲ درصد کاهش نسبت به روز قبل خود و به ازای ۱.۳۶۴ دلار مبادله شد. یورو ۰.۲۹ درصد پایین رفت و با رفتن به کانال ۱.۱۶ به ۱.۱۶۷ دلار رسید.
ارزهای آسیایی
در معاملات بازارهای ارزی آسیایی، هر دلار با ۰.۱۵ درصد کاهش به ۱۰۹.۷۹۲ ین رسید. در مقابل همتای استرالیایی، هر دلار آمریکا به ازای ۱.۳۹۸ دلار مبادله شد. همینطور نرخ برابری دلار معادل ۶.۴۹۵ یوان چین اعلام گردید.1400/05/29
14:09:49
0.0 / 5
1031
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد