دکورپرداز
دکور پرداز

۱۲۳ میلیارد دلار از ذخائر ارزی برای وام کنار رفت

۱۲۳ میلیارد دلار از ذخائر ارزی برای وام کنار رفت

در جریان عملکرد ارزی صندوق توسعه ملی از مجموع 123 میلیارد دلار قرارداد عاملیت و سپرده گذاری ارزی برای اعطای تسهیلات جهت تامین مالی طرح های متقاضی، تا کنون 39.6 میلیارد دلار پرداخت شده است.


به گزارش دکور پرداز به نقل از ایسنا، صندوق توسعه ملی در بخش ارزی از دو محل قرارداهای عاملیت ارزی و سپرده گذاری ارزی نسبت به اعطای تسهیلات به طرح های متقاضی مورد تائید اقدام می کند.
این در حالیست که به استناد اساسنامه صندوق و قانون احکام دائمی برنامه های توسعه، اعطای کلی تسهیلات صندوق فقط بوسیله عاملیت بانکهای دولتی و غیردولتی است. از طرف دیگر باتوجه به چارچوب قراردادهای عاملیت صندوق که طبق اساسنامه تعیین شده از سال ۱۳۹۰ تا حالا در قالب قراردادهای عاملیت ارزی و از ۱۳۹۱ نیز در قالب قراردادهای سپرده گذاری ارزی تسهیلات ارزی را از کانال بانکهای عامل به متقاضیان پرداخت می کند.
بررسی عملکرد صندوق توسعه ملی از ۱۳۹۰ تا آخر سال گذشته در زمینه ارزی نشان میدهد که مجموع قرارداد ارزی عاملیت منعقده ۱۱۶.۱ میلیارد دلار بوده که از این محل بیش از ۳۴ میلیارد دلار برای ۳۱۸ طرح تامین مالی شده است.
در زمینه سپرده گذاری ارزی نیز مبلغ به بالای ۷.۲ میلیارد دلار می رسد که از آن تامین مالی ۴۶ طرح با مبلغ بیش از ۵.۵ میلیارد دلار انجام شده است.
براین اساس، مجموع مبلغ ارزی از محل قرارداد عاملیت و سپرده گذاری در فاصله سالهای ۱۳۹۰ تا اختتام ۱۳۹۹ به بالای ۱۲۳.۳ میلیارد رسیده که از آن ۳۹.۶ میلیارد دلار بابت تامین مالی ۳۶۴ طرح تسهیلات پرداخت شده است.
عمده مبالغ ارزی صندوق در زمینه اقتصادی در بخش نفت و گاز و پتروشیمی و از نظر منطقه اجرائی در مناطق کمتر توسعه یافته اعطا شده است؛ بطوریکه تا آخر سال گذشته بیش از ۸۷ درصد منابع ارزی مسدود شده طرح های فعال به نفع متقاضیان به مرحله گشایش اعتبار و همین طور ۶۶ درصد به مرحله پرداخت قطعی رسیده است.
لازم به یادآوری است که منابع صندوق توسعه ملی از محل درآمد ارزی ناشی از فروش نفت و فرآورده های آن تامین می شود و پرداخت تسهیلات و تامین مالی طرح ها از دو محل ارزی و همین طور ریالی که با تسعیر ارز است، صورت می گیرد.1400/06/09
21:29:06
0.0 / 5
1016
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
لینک دوستان دكور پرداز
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد