دکورپرداز
دکور پرداز
در نیمه نخست امسال رخ داد؛

رشد 27 درصدی معاملات بورس انرژی

رشد 27 درصدی معاملات بورس انرژی

دکور پرداز: با وجود کاهش عرضه فراورده های نفتی در شش ماهه نخست امسال،  ارزش مجموع معاملات بورس انرژی به 609 هزار و 961 میلیاردریال رسیده و رشد 27 درصدی را شاهد بوده است.


به گزارش دکور پرداز به نقل از بورس انرژی، ارزش مجموع معاملات شرکت بورس انرژی ایران از ۴۸۱ هزار و ۵۵۱ میلیارد و ۶۴۶ میلیون و ۱۶۲ هزار و پنجاه ریال در شش ماهه نخست سال قبل به ۶۰۹ هزار و ۹۶۱ میلیارد و ۳۷۴ میلیون و ۵۶۰ هزار و ۴۵۴ ریال در سال فعلی رسیده است و رشدی ۲۷ درصدی را تجربه می کند. این در حالیست که به سبب کاهش عرضه بنزین و گازوئیل نسبت به زمان مشابه سال پیش، حجم معاملات در بازار هیدروکربوری افت کرده است. حجم معاملات تجمیعی بورس انرژی ایران در رینگ داخلی بازار فیزیکی از یک میلیون و ۱۲۰ هزار و ۹۳۹ تن در سال ۱۳۹۹ به یک میلیون و ۱۷۴ هزار و ۷۱۵ تن در سال فعلی رسیده، که رشد پنج درصدی معاملات را نشان میدهد. هم چنین ارزش این قراردادها نیز از ۴۰ هزار و ۷۸۹ میلیارد و ۴۷۱ میلیون و ۴۱۰ هزار و ۶۴۶ ریال به ۱۱۰ هزار و ۵۴۸ میلیارد و ۶۱۱ میلیون و ۹۷۹ هزار و ۸۲۰ ریال رسیده که حاکی از رشد ۱۷۱ درصدی این معالات از نظر ارزش است. از طرف دیگر، حجم این معاملات در رینگ بین الملل بورس انرژی ایران از هفت میلیون و ۷۹۶ هزار و ۴۲ تن در سال قبل به دو میلیون ۶۳۶ هزار و ۵۹۸ تن رسیده و این یعنی با کاهشی ۶۶ درصدی روبه روست. ارزش این معاملات در شش ماهه نخست امسال ۳۱۱ هزار و ۴۶۳ میلیارد و ۹۳۴ میلیون و ۸۹۴ هزار و ۸۹۴ ریال بوده که در مقایسه با زمان مشابه سال قبل ۱۹ درصد کم شده است. در بازار برق (بازار فیزیکی و سلف موازی استاندارد برق) نیز معاملات در ۶ ماهه نخست امسال نسبت به زمان مشابه سال قبل ۴۰ درصد از نظر حجم و ۶۶ درصد از نظر ارزش بالا رفته است. امسال هم چنین ۱۲ میلیون و ۶۰۵ هزار و ۵۷۰ قرارداد اوراق سلف موازی با سررسید یک سال و بیش تر به ارزش ۱۷۶ هزار و ۶۶۳ میلیارد و ۳۴۶ میلیون و ۴۷۵ هزار و ۵۴۰ ریال معامله شده که نسبت به سال قبل ۱۲۷ درصد از نظر حجم و ۲۲۷ درصد از نظر تعداد رشد داشته است. ارزش معاملاتی بازار سایر اوراق بهادار قابل معامله در ۶ ماهه نخست سال ۱۳۹۹، ۴۸۱ هزار و ۵۵۱ میلیارد و ۶۴۶ میلیون و ۱۶۲ هزار و۵۰ ریال بوده و در زمان مشابه امسال به ۶۰۹ هزار و ۹۶۱ میلیارد و ۳۷۴ میلیون و ۵۶۰ هزار و ۴۵۴ ریال رسیده که نشان از رشد ۲۷ درصدی این بازار در سال فعلی دارد. کالاهایی با بیش ترین معاملات
در شش ماهه نخست سال ۱۴۰۰ نفتای سبک با ۲۹ درصد معامله بیش ترین کالایی است که در رینگ بین الملل بورس انرژی ایران معامله شده است و بعد از آن گاز مایع و ته مانده برج تقطیر، به ترتیب با ۲۳ درصد و ۱۴ درصد قراردارند.
از طرف دیگر در رینگ داخلی نیز حلال ۴۰۲ با ۲۲ درصد کالایی است که بیش ترین میزان معامله را داشته است، میعانات گازی با ۲۱ درصد و متانول با ۱۶ درصد در رده های بعدی قراردارند. انواع قرارداد معاملاتی از نظر نوع معاملات در بازار فراورده های هیدروکربوری، بیش ترین حجم عرضه را قراردادهای کشف پریمیوم با ۷۱ درصد به خود اختصاص داده اند. بعد از آن نیز قراردادهای نقدی، نسیه و سلف به ترتیب با ۲۱ درصد، ۶ درصد و یک درصد قرار دارند. بیش ترین حجم معامله نیز مربوط به قراردادهای کشف پریمیوم با ۶۱ درصد و بعد از آن قراردادهای نقدی با ۲۴ درصد، نسیه ۱۲ درصد و سلف با سه درصد است. هم چنین در شش ماهه ابتدایی امسال ۴۶۵ هزار و ۱۶۴ ورقه گواهی ظرفیت به ارزش هفت هزار و ۵۰۰ میلیارد و ۵۳۴ میلیون و ۴۵۲ هزار ریال نیز معامله شده است.


منبع:

1400/07/08
11:06:48
0.0 / 5
1395
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
لینک دوستان دكور پرداز
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد