دکورپرداز
دکور پرداز
گزارش دكور پرداز؛

نرخ سیمان از بورس کالا تا مصالح فروشی

نرخ سیمان از بورس کالا تا مصالح فروشی

بررسی های میدانی نشان میدهد که قیمت سیمان بااینکه در بورس کالا به کیسه ای 23 تا 28 هزار تومان رسیده اما نرخ در مصالح فروشی ها برای خرده فروشی 35 تا 40 هزار تومان است.به گزارش دکور پرداز به نقل از مهر، با روی کار آمدن دولت سیزدهم، همه دستگاه های همچون وزارت صنعت، معدن و تجارت برای اجرای اصلی ترین شعار این دولت که ساخت سالانه یک میلیون واحد مسکونی است به وزارت خانه اصلی (راه و شهرسازی) کمک کرده و وظیفه وزارت صمت در این میان، افزایش تولید و کاهش قیمت سیمان و میلگرد تعیین شده است.
سید رضا فاطمی امین وزیر صنعت نیز بارها بر موضوع پشتیبانی از تولید سالانه یک میلیون مسکن از محل افزایش ظرفیت تولید سیمان و محصولات فولادی خصوصاً میلگرد تاکید کرده است.
در خرداد ماه امسال برخی کارخانه های سیمان عرضه محصول خودرا در بورس کالا آ غاز کردند که به افزایش ناگهانی قیمت آن منجر شد؛ به ویژه که عرضه سیمان در بورس، از تحت قیمت گذاری سازمان حمایت خارج می شد.
از سوی دیگر با شروع فصل گرما امسال و افزایش میزان مصرف برق، وزارت نیرو مبادرت به قطع برق مشترکان صنعتی پر مصرف همچون سیمانی ها و فولادی ها کرد که این اتفاق منجر به کاهش تولید سیمان و سپس افزایش بی رویه قیمت آن تا حدود کیسه ای ۱۰۰ هزار تومان شد؛ این در حالیست که سازمان پشتیبانی از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان، آخرین مجوز افزایش نرخ سیمان را تا کیسه ای ۲۳ هزار تومان برای تحویل درب کارخانه، صادر کرده بود.
با این حال با وجود مخالفت وزرای صمت و راه و شهرسازی دولت دوازدهم، به تدریج همه کارخانه های سیمانی وارد بورس کالا شده و ملزم به فروش محصول در بورس شدند.
این اقدام بااینکه تا حدودی به کاهش قیمت سیمان و رسیدن به دامنه کیسه ای ۴۰ هزار تومان منجر گردید، اما باز هم نتوانست دست دلالان سیمان که گفته می شد کمتر از ۲۰ نفر هستند، شود؛ سازمان بورس و اوراق بهادار در دستورالعملی، کلیه عرضه و مصرف کنندگان سیمان (فروشنده و خریدار) را ملزم به دریافت کد بورسی و کد معامله کرد تا مسیر همه خرید و فروش ها شفاف شود.
این اقدام سبب شد تا به تدریج نرخ سیمان از اواخر شهریور ماه تا کنون رفته رفته کم شده و حتی به نرخ های تعیین شده از طرف سازمان حمایت در اواخر سال قبل برسد که کیسه ای ۱۷ هزار و ۳۰۰ تومان تعیین شده بود.
در معاملات هفته گذشته بورس کالا سیمان تولیدکننده های مختلف با درجه کیفیت متفاوت از کیسه ای (۵۰ کیلویی) ۱۷ هزار و ۲۵۰ تومان شروع و تا ۲۴ هزار ۵۰۰ تومان معامله شد؛ اما بخش عمده محصولات کارخانه های سیمان در معاملات هفته جاری بورس کالا در دامنه ۲۳ تا ۲۴ هزار تومان کشف قیمت شد.
با احتساب مالیات بر ارزش افزوده، کرایه حمل و سود خرده فروشی، قیمت کیسه های سیمان تا ۳۰ درصد افزایش داشته و در مصالح فروشی ها از کیسه ای ۳۵ هزار تومان برای سیمان تیپ ۵ شروع می شود.
یک عضو اتحادیه مصالح فروشان استان تهران در گفت و گو با خبرنگار مهر اظهار نمود: هم اکنون قیمت هر کیسه سیمان تیپ ۲ در فاصله ۳۸ تا ۴۰ هزار تومان برای خرده فروشی عرضه می شود؛ اما در بعضی نقاط شهر تهران ممکنست تا حدود کیسه ای ۵۰ هزار تومان هم برسد.
به گفته این فروشنده مصالح ساختمانی، هم اکنون قیمت هر کیسه سیمان تیپ ۲ و محصول باکیفیت برای عمده فروشی و انبوه سازی از ۳۲ تا ۳۵ هزار تومان هم عرضه می شود.

1400/07/24
12:55:25
0.0 / 5
1037
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد