دکورپرداز
دکور پرداز

واکنش همتی به انتشار پول بی پشتوانه

واکنش همتی به انتشار پول بی پشتوانه

دکور پرداز: رئیس کل سابق بانک مرکزی به اظهاراتی در خصوص انتشار پول بی پشتوانه در دو سال قبل و تأثیر آن بر رشد پایه پولی واکنش نشان داد.


به گزارش دکور پرداز به نقل از ایسنا، علی صالح آبادی_رئیس کل بانک مرکزی در جلسه هماهنگی لایحه بودجه ۱۴۰۱ اظهار داشت: بخشی از رشد پایه پولی در سالهای ۱۳۹۸ و ۱۳۹۹ در ارتباط با تسعیر دارایی های بلوکه شده و پرداخت مابه التفاوت ارز ترجیحی توسط بانک مرکزی بوده که این رویکردها در نهایت منجر به رشد تورم شده است.
در واکنش به این اظهارات، عبدالناصر همتی در صفحه شخصی اینستاگرام خود نوشت: به تازگی مطالبی مطرح گردیده است که گویی در سالهای گذشته پول بی پشتوانه انتشار یافته و بنابراین این دلیل رشد پایه پولی بالا بوده است. لازم است اشاره شود که از نظر اصول حسابداری امکان انتشار پول بی پشتوانه وجود ندارد و در سالهای ۱۳۹۸ و ۱۳۹۹ هیچگونه پول بی پشتوانه منتشر نشده است و آنچه که بر مبنای تکالیف قانونی در بانک مرکزی انجام شده است، خرید ارزهای مسدودی دولت و صندوق توسعه ملی و پرداخت ریال به دولت در ازای آن برای تأمین هزینه های ضروری کشور بود منجر به افزایش خالص ذخایر خارجی بانک مرکزی شده است.
وی ادامه داد: در نتیجه، پول با پشتوانه ارزهای مسدودی و طبق تکلیف قانونی انتشار یافته است. کاهش اندک رشد پایه پولی در ماه های اخیر هم به خاطر استفاده حدود ۲ میلیارد دلار از همان ذخایر ارزهای مسدودی قبلا خریداری شده در عراق و چین، برای واردات واکسن های کرونا و نهاده های کشاورزی بوده است که به علت رفع محدود مسدودیت و فروش آن توسط بانک مرکزی باعث برگشت ریال آن به بانک مرکزی شده است.
رئیس کل سابق بانک مرکزی در انتها بیان نمود: امید است با رفع تحریم ها و امکان استفاده از ارزهای مسدودی و صادراتی از فشار برای رشد پایه پولی و انتشار پول برای رفع مشکلات دولت کاسته شده و منجر به کاهش پایدار رشد پایه پولی و نقدینگی شود.1400/08/11
09:23:48
0.0 / 5
937
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
لینک دوستان دكور پرداز
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد