دکورپرداز
دکور پرداز

ادامه روزهای خوب وال استریت

ادامه روزهای خوب وال استریت

دکور پرداز: فاکتورهای بورسی آمریکا و بیشتر فاکتورهای مهم در آسیا و اروپا صعودی بودند.


به گزارش دکور پرداز به نقل از بلومبرگ، شرایط بازار کار خیلی از نقاط جهان رو به بهبود است تا جایی که طبق اعلام مرکز آمار اتحادیه اروپا، تا اختتام ماه سپتامبر نرخ بیکاری منطقه یورو با ۰.۱ درصد کاهش نسبت به ماه قبل به ۷.۴ درصد رسید. این نرخ در سطح اتحادیه اروپا با ۰.۱ درصد کاهش نسبت به ماه قبل به ۶.۷ درصد رسید. این نرخ کمترین نرخ بیکاری ثبت شده در کشورهای عضو اتحادیه اروپا در هشت ماه اخیر بوده است.
در هشداری آشکار برای اقتصاد آمریکا، شاخص خوش بینی به اقتصاد این کشور تا اختتام ماه اکتبر به ۴۳.۹ واحد رسیده که این رقم ۳.۸ درصد کمتر از رقم ثبت شده در ماه قبل است. باتوجه به این روند انتظار می رود ورود جریان سرمایه های جدید به بخش های مختلف اقتصادی آمریکا کندتر شده و دولت مجبور شود بطور مستقیم نقدینگی بیشتری به بازارها تزریق کند. کار بررسی لایحه پیشنهادی دولت برای تخصیص یک تریلیون دلار اعتبار در مجلس سنا به زودی شروع می شود.
فاکتورهای بورسی آمریکا تحت تاثیر افزایش سوددهی شرکت های بزرگ این کشور در وضعیت خوبی قرار دارند تا جایی که بیشتر شاخص ها حالا به قله خود از ماه نوامبر سال قبل تا حالا رسیده اند. با این وجود نگرانی از تورم و بی نظمی در زنجیره تامین کماکان روی رفتار معامله گران سایه انداخته است. در همین زمان و با افزایش سهام شرکت های بزرگ، مایکروسافت درحال تبدیل شدن به یک غول ۲.۵ تریلیون دلاری است و تسلا نیز به جمع شرکت های یک تریلیونی پیوسته است.
با بازگشت زندگی به سطح عادی در نقاط مختلف جهان، رشد اقتصادی در شماری از کشورها رو به بهبود است: مرکز آمار فرانسه اعلام نمود در سه ماهه سوم امسال، متوسط رشد اقتصادی این کشور ۳.۰ درصد اندازه گیری شده است که ۰.۹ درصد بیشتر از نرخ پیش بینی شده قبلی و ۲.۱ درصد بیشتر از رشد اقتصادی ثبت شده این کشور در سه ماهه قبلی بوده است. برمبنای سالانه نیز متوسط رشد اقتصادی فرانسه در ۱۲ ماه منتهی به سپتامبر مثبت ۱.۷ درصد اندازه گیری شده است.
وزارت تجاری آمریکا آمار اولیه رشد اقتصادی سه ماهه سوم امسال را اعلام نمود که بر این اساس نرخ رشد اقتصادی این کشور مثبت ۲.۰ درصد اندازه گیری شده که این رقم ۴.۷ درصد کمتر از رشد سه ماهه قبل و ۰.۷ درصد کمتر از نرخ رشد پیش بینی شده قبلی بوده است. این رشد اقتصادی که چهارمین رشد فصلی متوالی ثبت شده این کشور بوده است، بیش از همه تحت تاثیر رشد بخش سرمایه گذاری ثابت قرار گرفته که رشد آن ۴.۱ درصد اندازه گیری شده است.
فاکتورهای کلان اقتصادی در خیلی از نقاط بار دیگر رو به وخامت رفته اند و این بدان معناست که احتمال تداوم شرایط اضطراری کرونائی حتی تا سال آینده چندان دور از ذهن نخواهد بود. صندوق بین المللی پول در گزارش جدیدی با ابراز نگرانی شدید از روند صعودی تورم از کشورهای عضو گروه ۲۰ خواسته است تا با همکاری یکدیگر یک پاسخ متحد و فوری به این قضیه بدهند چونکه چشم انداز رشد اقتصادی جهان امسال و سال آینده بطور کامل تحت تاثیر قرار گرفته است.
معامله گران در بورس های جهانی نگران هستند که افزایش ادامه دار قیمت نفت به یک مشکل جدید در مقابله با تورم شود. بهای هر بشکه نفت در حالی از ۸۰ دلار عبور کرده است که چندماه پیش رسیدن قیمت نفت به زیر صفر جنجال زیادی به پا کرده بود. تعدادی از کارشناسان بازار هشدار داده اند که احتمال رسیدن قیمت هر بشکه نفت به بالای ۱۰۰ دلار در صورت ادامه روند فعلی دور از ذهن نیست و بازار به جریان عرضه نیرومندی برای بازگشت تعادل به قیمت ها نیاز دارد.
همزمان با افزایش قابل توجه نرخ تورم در اروپا خصوصاً در بخش انرژی و حمل و نقل که رفته رفته درحال تبدیل شدن به یک مشکل جدی در زنجیره تامین است، فشارها بر روی بانک مرکزی اروپا برای اعمال نفوذ در بازارهای مالی بالا گرفته است. تورم بالا و حل نشدن اختلافات اتحادیه با انگلیس بر سر مساله برگزیت در ایام اخیر به یکی از اصلی ترین دغدغه های معامله گران بورسی اروپایی تبدیل گشته و کاهش تمایل به سرمایه گذاری روی سهام پرریسک مشهود است.
تا حالا بیش از ۲۴۸ میلیون و ۷۶۹ هزار و ۳۲۰ مورد مبتلاشدن به کرونا گزارش شده است که در این بین پنج میلیون و ۳۶ هزار و ۱۲۴ نفر جان خودرا از دست داده اند. در میان کشورهای مختلف، بالاترین تلفات مربوط به آمریکا با ۷۷۰ هزار و ۶۶۴ نفر، برزیل با ۶۰۸ هزار و ۲۳۵ نفر، هند با ۴۵۹ هزار و ۶۶۱ نفر، مکزیک با ۲۸۸ هزار و ۷۳۳ نفر و روسیه با ۲۴۲ هزار و ۶۰ نفر بوده است.
دن اسپایسر - تحلیلگر بازار سرمایه در موسسه ای ان زد - اظهار داشت: سه ماهه سوم سال دارای جنبه های مثبت و جنبه های منفی بود و ما شاهد بودیم شرکت های بزرگ شاخص اس اند پی ۵۰۰ یک رشد متوسط ۱۳ درصدی را در درآمد خود به نسبت فصل قبل ثبت کردند. از جانب دیگر ریسک های موجود بر سر راه بازار همچون تورم و بی نظمی در زنجیره تامین طی این مدت نه فقط کمتر نشده اند بلکه بیشتر هم شده اند.
بورس آمریکا
در وال استریت همه شاخص ها صعودی بودند؛ تا جایی که هر سه شاخص اصلی بورسی در سطح بالاتری از روز قبل خود بسته شدند.
شاخص «داوجونز ایدانستریال اوریج» با ۰.۲۹ درصد افزایش نسبت به روز قبل و در سطح ۳۶ هزار و ۱۵۷.۵۸ واحد بسته شد. شاخص «اس اند پی ۵۰۰» با ۰.۶۵ درصد صعود تا سطح ۴۶۶۰.۵۷ واحدی بالا رفت و دیگر شاخص مهم بورسی آمریکا یعنی «نزدک کامپوزیت» با ۱.۰۴ درصد افزایش در سطح ۱۵ هزار و ۸۱۱.۵۹ واحدی بسته شد.
بورس های اروپایی
در معاملات بازارهای بورس در اروپا، شاخص "فوتسی ۱۰۰" بورس لندن با ۰.۳۶ درصد کاهش نسبت به روز قبل و در سطح ۷۲۴۸.۸۹ واحد بسته شد.
شاخص "دکس ۳۰" بورس فرانکفورت در آلمان با صعود ۰.۰۴ درصدی و ایستادن در سطح ۱۵ هزار و ۹۵۹.۹۸ واحدی به کار خود خاتمه داد و شاخص "کک ۴۰" بورس پاریس با پیشروی ۰.۳۴ درصدی در سطح ۶۹۵۰.۶۵ واحد بسته شد. در مادرید شاخص "ایبکس ۳۵" ۰.۸۲ درصد پایین رفت و به ۹۰۳۰.۸۰ واحد رسید.
بورس های آسیایی
در معاملات بورس های آسیا، شاخص ها عملکرد مختلفی داشتند؛ تا جایی که شاخص "نیک کی ۲۲۵" بورس توکیو ژاپن با افزایش ۱.۰۹ درصدی تا سطح ۲۹ هزار و ۸۴۳.۵۴ واحدی بالا رفت. شاخص "هانگ سنگ" بورس هنگ کنگ ۰.۳ درصد پایین رفت و در سطح ۲۵ هزار و ۲۴.۷۵ واحد بسته شد.
در چین شاخص "شانگهای کامپوزیت" کاهش ۰.۳۹ درصدی را تجربه نمود و در سطح ۴۸۲۱.۱۱ واحد بسته شد. در استرالیا شاخص "اس اند پی اس اند ایکس ۲۰۰" بورس سیدنی با ۰.۱۵ درصد افزایش و ایستادن در سطح ۷۴۰۳.۶۰ واحدی به کار خود خاتمه داد.
در میان دیگر فاکتورهای مهم آسیایی، شاخص " تاپیکس" ژاپن صعودی بود. (معیار محاسبه تغییرات قیمتی، ساعت پایانی معاملات روزانه بورس نیویورک بوده است.)
نفت
در بازار طلای سیاه روند قیمت ها نزولی بود. هر بشکه نفت "وست تگزاس اینتر مدیت" با ۰.۷۵ درصد کاهش به ۸۰.۲۵ دلار رسید و نفت خام برنت دریای شمال با افت ۰.۷۳ درصدی به ازای ۸۱.۳۹ دلار در هر بشکه مبادله شد.
طلا و نقره
همین طور در بازار فلزات گران بها، بهای هر اونس طلا با کاهش ۰.۳۴ درصدی نسبت به روز قبل در سطح ۱۷۷۵.۸۹ دلار معامله شد. هر اونس نقره با افزایش ۰.۴۱ درصدی به ازای ۲۳.۷۰ دلار مبادله شد.
منبع:

1400/08/13
20:34:37
0.0 / 5
992
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
لینک دوستان دكور پرداز
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد