دکورپرداز
دکور پرداز

ادامه روند صعودی دلار در معاملات جهانی

ادامه روند صعودی دلار در معاملات جهانی

دکور پرداز: ارزش دلار برای دومین روز متوالی مقابل ارزهای دیگر افزایش پیدا کرد.


به گزارش دکور پرداز به نقل از رویترز، وضعیت کرونا در اروپا نسبت به بیشتر کشورهای جهان وخیم تر است و همین مساله نیز موجب افزایش فشار روی یورو مقابل دلار شده است.
طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی، شمار مبتلایان روزانه در تمامی مناطق جهان به جز اروپا سیر نزولی خودرا حفظ نموده است. میزان قربانیان کرونا خصوصاً در میان اقتصادهای بزرگ نظیر انگلیس باردیگر رو به افزایش است. از طرف دیگر کمیسیون اروپا اعلام نمود انتظار دارد متوسط رشد اقتصادی امسال کشورهای عضو اتحادیه اروپا معادل پنج درصد باشد.
افزایش تورم تقاضا برای دلار را افزایش داده است. رئیس جمهور آمریکا در واکنش به رسیدن نرخ تورم این کشور به بالاترین سطح ۳۰ سال اخیر اظهار داشت: تورم دارد به قدرت خرید شهروندان ما لطمه می زند اما با یک تورم ساختاری مواجه نیستیم بلکه این قیمت های انرژی هستند که موجب چنین وضعی شده اند.
وی با اعلان اینکه مهار تورم را اولویت اصلی خود می داند، اظهار داشت: هم با شورای اقتصاددانان ملی و هم با کمیسیون تجاری بانک مرکزی صحبت کردم و از آنها خواستم جلوی روند افزایشی در این بخش را بگیرند.
خبری خوب برای یورو که در هفته های اخیر بطور کامل از نرخ برابری ۱.۲ دلاری عقب نشسته است می تواند بهبود اطمینان فعالان اقتصادی به آینده منطقه یورو باشد. شاخص اطمینان منطقه یورو در هفته نخست ماه نوامبر با افزایش قابل توجه ۴.۹ واحدی نسبت به هفته قبل آن به ۲۵.۹ واحد رسیده است تا این شاخص وضعیت بسیار بهتری از ماه اکتبر که به کف ۱.۵ سال اخیر رسیده بود پیدا کند. همین طور شاخص تورم انتظاری فعالان اقتصادی این منطقه نیز به ۱۴.۳ واحد کم شده است.
کسری حساب تجاری آمریکا کماکان رو به افزایش است و این مساله فشار را روی دلار بیشتر می کند. طی ۱۰ ماه نخست امسال حجم تجارت آمریکا با چین بیش از ۶۰۹ میلیارد دلار بوده که این رقم نسبت به زمان مشابه سال قبل بیش از ۳۳ درصد بالا رفته است. میزان صادرات چین به آمریکا با افزایش ۳۱.۲ درصدی نسبت به سال قبل به بالای ۴۶۵ میلیارد دلار رسیده در صورتیکه این کشور در طرف مقابل فقط ۱۴۴ میلیارد دلار واردات از آمریکا داشته است.
نرخ بیکاری بزرگترین اقتصاد جهان تا اختتام ماه اکتبر باز هم کاهشی شد و رقم ۴.۶ درصد را ثبت نمود. این نرخ بیکاری که ۰.۲ درصد کمتر از ماه قبل بوده، کمترین نرخ بیکاری این کشور در طول ۲۰ ماه اخیر است. از آوریل پارینه که نرخ بیکاری آمریکا با رسیدن به ۱۴.۸ درصد رکوردشکنی کرد، روند نزولی نرخ بیکاری آمریکا ادامه داشته است. طی این مدت شمار جمعیت بیکاران با تغییری محسوس نسبت به ماه قبل به هفت میلیون و ۴۰۰ هزار نفر کاهش پیدا کرده است.
رییس بانک مرکزی اروپا تلویحا احتمال افزایش نرخ بهره در سطح منطقه یورو را رد کرده است.
کریستین لاگارد با اعلان اینکه چشم انداز تورمی کوتاه مدت و میان مدت در منطقه یورو در وضعیت نامناسبی قرار دارد، گفته است احتمال افزایش نرخ بهره در سال آینده بااینکه نا ممکن نیست اما بسیار بعید است. نرخ بهره منطقه یورو حالا در محدوده منفی ۰.۲۵ تا منفی ۰.۵ درصدی قرار دارد که کمترین نرخ بهره تاریخی ثبت شده برای آن از زمان تشکیل این منطقه شمرده می شود.
روابط بین فرانسه و انگلیس بار دیگر رو به وخامت رفته و این مساله بدان معنا است که یورو و پوند که همین حالا نیز به سبب تورم بالای کشورهای اروپایی تحت فشارند، روزهای سخت تری در پیش دارند.
پاریس و لندن که قبل تر بر سر مساله قرارداد زیردریایی های استرالیا با یکدیگر به مشکل خورده بودند حالا بر سر حقوق ماهیگیری در دریای شمال، یکدیگر را به استفاده از زبان زور تهدید کرده اند. انگلیس و اتحادیه اروپا بزرگ ترین شرکای بانکی و گمرکی همدیگر هستند و این روابط در خطر قرار دارد.
افزایش میزان درآمدهای مالیاتی و کمتر شدن کسری بودجه دولت آمریکا تا اختتام ماه اکتبر که حالا به دو تریلیون و ۷۸۸ میلیارد و ۷۲۸ میلیون دلار رسیده است، می تواند خبر خوبی برای تقویت دلار باشد.
هم اکنون بزرگ ترین اقلام بودجه ای آمریکا شامل مراقبت های درمانی با یک تریلیون و ۲۴۰ میلیارد و ۷۷۰ میلیون دلار، تامین اجتماعی با یک تریلیون و ۸۸ میلیارد و ۸۸۵ میلیون دلار، هزینه های دفاعی با ۷۱۶ میلیارد و ۵۱۶ میلیون دلار و بهره پرداختی بدهی با ۴۱۵ میلیارد و ۷۷۹ میلیون دلار است.
در خبری خوب برای یورو و اروپا، تا اختتام ماه سپتامبر متوسط نرخ بیکاری در بزرگ ترین اقتصاد اروپا به ۳.۴ درصد رسید که در مقایسه با ماه قبل ۰.۲ درصد کمتر شده است.
بدین ترتیب پایین ترین نرخ بیکاری آلمان در ۱۸ ماه اخیر به ثبت رسید. طی این مدت شمار بیکاران آلمانی با ۱.۱ درصد کاهش نسبت به ماه قبل به یک میلیون و ۴۴۰ هزار نفر رسیده و جمعیت شاغلان نیز در این ماه با ۰.۱ درصد افزایش نسبت به ماه قبل به ۴۴ میلیون و ۳۶۰ هزار نفر رسیده است.
خیز دموکرات ها به گرفتن مالیات بیشتر از ثروتمندان آمریکایی می تواند منجر به شروع دور جدیدی از فرار سرمایه به خارج کشور شود. هدف از این لایحه پیشنهادی سناتورهای آمریکایی که افراد با دارایی بالای یک میلیارد دلار یا متوسط درآمد سالانه بیش از ۱۰۰ میلیون دلار در سه سال متوالی را هدف می گیرد، تامین مالی لایحه حمایتی یک تریلیون دلاری جدید دولت می باشد. حدود ۱۰۰ ثروتمند آمریکایی مشمول لایحه پیشنهادی خواهند شد.
طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی، تا حالا بیش از ۲۵۲ میلیون و ۵۴۴ هزار و ۹۸۸ مورد مبتلاشدن به کرونا گزارش شده است که در این بین پنج میلیون و ۹۳ هزار و ۹۳۰ نفر جان خودرا از دست داده اند.
در میان کشورهای مختلف، بالاترین تلفات مربوط به آمریکا با ۷۸۰ هزار و ۷۰۱ نفر، برزیل با ۶۱۰ هزار و ۸۰ نفر، هند با ۴۶۲ هزار و ۳۶۹ نفر، مکزیک با ۲۹۰ هزار و ۳۷۴ نفر و روسیه با ۲۵۱ هزار و ۶۹۱ نفر بوده است. (بروزرسانی تا ساعت ۱۲ ظهر به وقت گرینویچ)
ماریو هدیجیاکاروس - استراتژیست ارشد ارزی در موسسه بروکریج ایکس ام - اظهار داشت: برای معامله گران بازار ارز رویکرد فعلی بانک مرکزی اروپا قابل درک نیست و این در بلندمدت به ضرر یورو تمام خواهد شد. انتظارات تورمی بازار با سرعت زیادی رو به افزایش است اما بانک مرکزی اروپا کماکان نه حاضر به توقف برنامه خرید اوراق قرضه شده و نه نرخ بهره را افزایش داده است. با این وجود فکر می کنم به زودی مجبور به این کار شوند.
شاخص دلار (نرخ های زیر بر حسب ساعت پایانی معاملات بازارهای ارزی نیویورک محاسبه شده است)
شاخص دلار که نرخ برابری آن در مقابل سبدی از ارزهای جهانی را اندازه می گیرد، در معاملات امروز با ۰.۲۶ درصد افزایش نسبت به روز گذشته، در سطح ۹۵.۱۷۵ واحد بسته شد.
شاخص دلار بطور معمول در مقابل شش ارز مهم جهانی یا ۱۰ ارز برتر جهانی بیان می شود که شاخص دلار در گزارشات ایسنا، شاخص ۱۰ ارزی و در بردارنده تغییرات قیمتی دلار مقابل ارزهای یورو، پوند انگلیس، روپیه هند، دلار استرالیا، دلار کانادا، دلار سنگاپور، فرانک سوییس، رینگیت مالزی، ین ژاپن و یوان چین است.
نرخ برابری هر فرانک سوئیس نیز معادل ۱.۰۸۵ دلار اعلام گردید.
ارزهای اروپایی
در تازه ترین دور از معاملات، پوند با ۰.۲۸ درصد کاهش نسبت به روز قبل خود و به ازای ۱.۳۳۶ دلار مبادله شد. یورو ۰.۳۵ درصد پایین رفت و با ماندن در کانال ۱.۱۵ به ۱.۱۴۴ دلار رسید.
ارزهای آسیایی
در معاملات بازارهای ارزی آسیایی، هر دلار با ۰.۱۴ درصد افزایش به ۱۱۴.۰۷۷ ین رسید. در مقابل همتای استرالیایی، هر دلار آمریکا به ازای ۱.۳۷۱ دلار مبادله شد. همین طور نرخ برابری دلار معادل ۶.۳۹۰ یوان چین اعلام گردید.
منبع:

1400/08/22
11:20:38
0.0 / 5
1053
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
لینک دوستان دكور پرداز
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد