دکورپرداز
دکور پرداز

بازار مسکن تا یک سال دیگر خواب است

بازار مسکن تا یک سال دیگر خواب است

به گزارش دکور پرداز یک کارشناس با اعلان اینکه رشد ماهیانه قیمت مسکن به کمتر از یک درصد رسیده است اظهار داشت: تقاضای مصرفی به سبب کاهش قدرت خرید از بازار مسکن حذف شده و بنا بر این نه فقط تا آخر سال جاری بلکه تا سال آینده هم این بازار از رکود خارج نمی گردد.


حسن محتشم در گفت و گو با ایسنا اظهار نمود: نزدیک به هشت ماه از سال ۱۴۰۰ گذشته و طی این مدت بازار مسکن در یک محدوده قیمتی قرار داشته است. با وجود آنکه تورم عمومی به بالای ۴۰ درصد رسیده، افزایش قیمت مسکن شهر تهران در هفت ماه ابتدای سال ۴.۵ درصد بوده و رشد ماهیانه آن حدود ۰.۶ درصد یعنی کمتر از یک درصد بوده است. علت آنست که در سال های ۹۷ تا ۹۹ افزایش سنگین حدود ۶۰۰ درصد را در بازار مسکن تجربه کردیم و در بعضی مناطق به ۷۰۰ درصد رسید.
وی ادامه داد: افزایش قیمت مسکن در سه سال قبل بیش از آنکه از تقاضای مصرفی نشأت گرفته باشد ناشی از سرمایه گذاری بود. تقاضای مصرفی در سال ۱۳۹۶ چندان قوی نبود اما به هر حال وجود داشت. پس از رشد حدود ۶۰۰ درصد، خریدهای واقعی و مصرفی به شدت کمرنگ شد. بدین سبب سالها طول می کشد تا تقاضای مصرفی بتواند باردیگر به بازار برگردد.

بانکها ۳۷ میلیون متر مربع خانه خالی در اختیار دارند
این کارشناس بازار مسکن با اشاره به موضوع مالیات بر خانه های خالی اظهار داشت: املاک در اختیار بانک ها ۳۷ میلیون متر مربع است که اگر متوسط هر واحد را ۱۰۰ متر مربع در نظر بگیریم حدود ۳۷۰ هزار واحد مسکونی یا گاهی تجاری را بانک ها در اختیار دارند. طبق این سامانه بانک ها باید واحدهای خودرا بفروشند یا اجاره بدهند که اجاره دادن در قالب ضوابطشان نیست. البته ساخت و ساز هم از وظایفشان نبود اما به هر حال انجام دادند؛ هرچند هم اکنون ساخت و ساز بانک ها مقداری کم شده اما هنوز کاملا متوقف نشده است.
محتشم اشاره کرد: ما از یک طرف با حدود ۲.۵ میلیون مسکن خالی و از طرف دیگر افت شدید توان متقاضیان مواجهیم. بدین سبب وارد رکود شده ایم که نه فقط تا آخر سال جاری بلکه تا سال آینده هم ادامه خواهد داشت. مگر این که تیم اقتصادی دولت بتواند به اقتصاد رونق بدهد. بانک مرکزی باید ارزش پول ملی را حفظ کند، دلار را در محدوده ۲۸ هزار تومان نگه دارد تا شاهد افزایش قیمت طلا و مسکن نباشیم. اما اگر نتواند این کار را انجام دهد ابتدا با رشد بازار سکه ارز مواجه می شویم و سپس با فاصله زمانی باید منتظر افزایش قیمت مسکن باشیم.

قیمت دلار در دولت سیزدهم ۱۰ درصد رشد کرده است
وی افزایش قیمت دلار در دولت سیزدهم را حدود ۱۰ درصد عنوان و اشاره کرد: افزایش قیمت کالاها هنوز در بازار مسکن تاثیر نگذاشته است. زمانی که ارز بالا می رود مسکن می ایستد. هم اکنون نیز چون توان طرف تقاضای واقعی در بازار مسکن کاهش پیدا کرده قیمتها به ثبات رسیده است. امکان چرخش نقدینگی در این بازار وجود ندارد. تسهیلاتی هم که بانک ها به مشتریان می دهند آنقدر ناچیز است که تکافوی قیمت مسکن نیست. بدین سبب دست کم تا سال آینده امکان ایجاد تحرک در بازار مسکن وجود ندارد.

ظرفیت ساخت یک میلیون مسکن در سال را نداریم
این کارشناس بازار مسکن با اشاره به طرح جهش تولید و تامین مسکن اظهار داشت: دولت رئیسی می خواهد سالیانه یک میلیون واحد مسکونی بسازد و اعلام نمودند که این طرح تورم زا نخواهد بود اما به اعتقاد من تورم زا است؛ برای اینکه وقتی می خواهیم ظرفیت تولید مسکن را از حدود ۴۰۰ هزار واحد فعلی به یک میلیون واحد برسانیم یعنی می خواهیم ۲.۵ برابر به حجم ساخت و ساز بیافزاییم که اساسا با مشکل کمبود سیمان و فولاد مواجه می شویم. همین حالا هم به سبب قطعی های پی درپی گاز و برق، کارخانجات سیمان و فولاد با کمبود تولید مواجهند.
محتشم بیان کرد: یکی از راه حل ها برای افزایش ظرفیت تولید این است که با بهره گیری از تکنولوژی، قطعات پیش ساخته در کارخانجات تولید شود که به سرعت ساخت و ساز کمک نماید. همان تکنولوژی هم نیاز به آب و برق و گاز دارد که اگر نیروگاهها نتوانند آنرا تامین کنند ظرفیت تولید پاسخگوی تقاضا نخواهد بود.
وی اظهار داشت: فرض نماییم که هدف ساخت یک میلیون واحد در سال محقق شود. این یک میلیون حجم قابل توجهی مراکز خدماتی، تجاری، مسائل زیربنایی و روبنایی می خواهد که به آب و برق و گاز نیاز دارند. چطور کشور می خواهد جوابگوی این میزان مصرف را بدهد؟ ما خوشحالیم که این اتفاق صورت گیرد که بسیاری خانواده ها از درد بی مسکنی رها شوند اما نه زیرساخت و نه زمین مناسب را در اختیار نداریم. در روستاها مشکل زمین نداریم اما در شهرهای بزرگ و کلانشهرها با این معضل مواجهیم. بدین سبب باید اطراف شهرها مبادرت به شهرک سازی نماییم.

دولت باید به بخش خصوصی انگیزه بدهد
این کارشناس بازار مسکن، توان دولت را برای اجرای طرح جهش تولید مسکن، ناکافی دانست و اضافه کرد: دولت باید شرایط را برای ورود بخش خصوصی فراهم آورد. این هم مستلزم آنست که منافع بخش خصوصی در آن لحاظ شود تا انگیزه پیدا کند. بخش خصوصی به سبب پایین بودن هزینه های سربار و در اختیار داشتن نیروی انسانی توانایی اجرا دارد اما باید منابع این طرح از جایی تامین گردد که تورم زا نباشد وگرنه می شود شبیه طرح مسکن مهر که با بهره گیری از خط اعتباری بانک مرکزی، پول پرقدرت وارد بازار کردند و به تورم سنگین منجر گردید.

رشد قیمت خانه در تهران کم شد
بدین سبب گزارش، مهرماه ۱۴۰۰ متوسط قیمت یک متر مربع مسکن در شهر تهران ۳۱ میلیون و ۶۳۱ هزار تومان بوده که نسبت به ماه قبل ۰.۲ درصد کاهش و در مقایسه زمان مشابه سال قبل ۱۸.۴ درصد بالا رفته است. همین طور تعداد معاملات انجام شده در این ماه حدود ۵.۵ هزار فقره بود که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه در سال قبل ۲۹.۸ و ۳۶.۸ درصد کاهش را نشان میدهد.
منبع:

1400/08/25
10:12:01
0.0 / 5
1305
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
لینک دوستان دكور پرداز
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد