دکورپرداز
دکور پرداز
سرگزی:

نظام عادلانه ای در پرداخت تسهیلات بانکی وجود ندارد

نظام عادلانه ای در پرداخت تسهیلات بانکی وجود ندارد

به گزارش دکور پرداز یک عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی اشاره کرد: متاسفانه در بسیاری از مواقع شاهد می باشیم برای یک وام چند میلیاردی یک وثیقه پایین تعیین می شود اما برای یک وام پنج میلیون تومانی ضمانت هایی از متقاضی خواسته می شود که فرد بواسطه عدم توان تامین وثیقه از گرفتن وام منصرف می شود.


محمد سرگزی در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به ضرورت رعایت عدالت در پرداخت تسهیلات بانکی، بیان کرد: امروز پرداخت تسهیلات بانکی متناسب با ارتباط افراد با بانکها تعریف شده است. هرچقدر یک فرد ارتباط شخصی بیشتری با بانک داشته باشد میزان وام بیشتری دریافت خواهدنمود. متاسفانه یک نظام عادلانه در پرداخت تسهیلات بانکی وجود ندارد.
ایشان سپس اظهار نمود: لازم است یک سامانه شفاف طراحی گردد و افراد متقاضی تسهیلات به سامانه مراجعه و متناسب با دستورالعمل های موجود تسهیلات به آنان تعلق گیرد. در بسیاری از مواقع شاهد می باشیم گاهی برای یک وام چند میلیاردی یک وثیقه پایین تعیین می شود اما برای یک وام پنج میلیون تومانی ضمانت هایی از متقاضی خواسته می شود که فرد بواسطه عدم توان تامین وثیقه از گرفتن وام منصرف می شود.
نماینده مردم زابل در مجلس شورای اسلامی اشاره کرد: باید بانکها مجاب شوند که با پرداخت تسهیلات به تولید کنندگان از آنان حمایت کنند. اینطور نیست که ما بگوییم حتما نظام بانکی نیاز به اصلاح صفر تا صد دارد. بلکه با صدور بخشنامه و اصلاح دستورالعمل ها می توان رویکرد عملی بانکها را به نفع مردم و تولید کنندگان تغییر داد.
ایشان سپس اشاره کرد: این که گفته می شود نظام بانکداری یک اصلاح صفر تا صد می خواهد که خروجی آن در نهایت پشتیبانی از تولید کننده باشد، سخن بزرگی است که گاهی زده می شود که می خواهند بار عدم انجام پشتیبانی از بخش تولید را بر گردن مجموعه دیگری بیندازند. صراحتا اعلام کنند چه مانعی برای پرداخت تسهیلات به تولید کنندگان وجود دارد. ریشه موانع موجود را نیز اعلام کنند. آیا با دستورالعمل وزارت اقتصاد و بانک مرکزی کنار زدن این موانع امکان پذیر نیست؟
وی ادامه داد: آیا این بخش ها که خودشان موانع را به وجود آورده اند نمی توانند آنرا کنار بزنند. چرا همین الان بانکها قرارداد وامی که به مردم می دهند را در اختیار آنان قرار نمی دهند؟ اصلاح این موارد نیاز به یک دستورالعمل از طرف بانک مرکزی و وزارت اقتصاد دارد و کار چندان پیچیده ای نیست. مشکل این است که اراده جدی دراین زمینه وجود ندارد.

منبع:

1400/08/29
20:32:22
0.0 / 5
1246
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد