دکورپرداز
دکور پرداز

گزارش ایسنا از وضعیت فروش ارز مسافرتی

گزارش ایسنا از وضعیت فروش ارز مسافرتی

با توجه به این که هر شخص حقیقی می تواند تا سقف 2200 یورو و 2400 دلار از صرافی ها بخرد، گزارش میدانی از وضعیت فروش ارز مسافرتی در بازار حاکی از حضور متقاضیان واقعی برای این ارز و کمرنگ شدن حضور دلالان نسبت به هفته های پیش است.


به گزارش دکور پرداز به نقل از ایسنا، هر شخص حقیقی در یک سال شمسی می تواند تا سقف ۲۲۰۰ یورو و ۲۴۰۰ دلار از صرافی های مجاز بانک مرکزی خریداری کند. البته تا قبل از این، افراد می توانستند با تحویل کارت ملی خود این تعداد ارز دریافت نمایند اما حالا شرایط و مدارک تخصیص ارز سهمیه ای تغییر کرده است.
طبق اعلام بانک مرکزی به صرافی ها روند تخصیص ارز به طور اسکناس برای مصارف خدماتی ۲۵ گانه چون ارز مسافرتی، دانشجویی و... مبتنی بر گرفتن مدارک و مستندات اعلامی صورت می گیرد تا در امتداد قانون مبارزه با پولشویی، احراز هویت و شناسایی مراجعان و متقاضیان واقعی محقق شود.
دراین زمینه، گزارش میدانی خبرنگار ایسنا از وضعیت فروش ارز مسافرتی در بازار ارز حاکی از آنست که صرافی های مجاز بانکی که ارز مسافرتی می فروشند، شرایط و مدارک تخصیص ارز مسافرتی و سایر ۲۵ خدمت ارزی را روی درب صرافی خود برای اطلاع و آماده کردن این مدارک توسط متقاضیان نصب کرده اند تا ابتدا از متقاضیان این مدارک را دریافت نمایند و سپس زمان دریافت ارز به آنها اعلام گردد که بیشتر صرافی ها زمان تحویل ارز را ساعت ۱۱: ۳۰ به بعد اعلام می کنند.
ضمن این که مشاهدات بیان کننده این است که عمده متقاضیان ارز مسافرتی متقاضیان واقعی هستند و حضور دلالان دراین زمینه مقداری کمرنگ شده است.
عمده مدارکی که صرافی ها از متقاضیان برای دریافت ارز مسافرتی می خواهند شامل مواردی چون پاسپورت، ویزا ( برای کشورهای شامل دریافت ویزا)، عوارض خروج، اصل بلیط مهر شده توسط آژانس، کارت ملی جدید هوشمند، خط موبایل به نام شخص متقاضی، کارت بانکی به نام شخص خریدار، نشانی کامل کد پستی ۱۰ رقمی متقاضی می شود.
البته، یکی از شرایط مهم صرافی ها برای تخصیص ارز مسافرتی حضور شخص خریدار است، برای اینکه طبق گفته صراف ها به هیچ عنوان نمی توان با در دست داشتن مدارک فرد دیگری ارز خریداری کرد.
همچنین، یکی از مدارکی که صرافی ها از متقاضیان ارز مسافرتی می خواهند، کارت بانکی به نام شخص خریدار است که بر طبق اعلام صراف ها باید مشخصات آن شخص روی کارت بانکی خوانا باشد و از آنجائیکه با هر کارت بانکی نهایتاً می توان در یک روز ۵۰ میلیون تومان پوز کشید؛ بدین سبب برای خرید سقف ارز مسافرتی به دو کارت بانکی به نام خریدار نیاز است.
گفتنی است که در میان صرافی هایی که ارز مسافرتی می دهند، شرایط و مدارک درخواستی مقداری متفاوت می باشد و تعدادی از آنها سخت گیری بیشتری دراین زمینه دارند.
از طرف دیگر، نکته مهمی که در روند تخصیص ارز مسافرتی در بازار ارز مشاهده شد، این است که تعدادی از صرافی ها فقط یورو بدین منظور می فروختند و دلار برای ارز مسافرتی نمی دادند.

1400/09/11
14:18:23
0.0 / 5
1077
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد