دکورپرداز
دکور پرداز

چه کسانی مشمول مالیات خرید و فروش ارزی می شوند؟

چه کسانی مشمول مالیات خرید و فروش ارزی می شوند؟

به گزارش دکور پرداز معاون درآمدهای مالیاتی سازمان امور مالیاتی درباره جزئیات دریافت مالیات از خرید و فروش ارز اظهار داشت: فعالان حوزه خرید و فروش ارز اعم اشخاص حقیقی و حقوقی چون صرافی ها، مکلف به ثبت نام و پرداخت مالیات تعیین شده هستند و مردم عادی و کسانی که برای نیاز شخصی و با کارت ملی ارز می خرند، مشمول مالیات نیستند.


به گزارش دکور پرداز به نقل از ایسنا، امروز سازمان امور مالیاتی اعلام نمود که کلیه خریداران و فروشندگان ارز مطابق قانون مالیات های مستقیم مشمول مالیات بوده و کلیه اشخاص فعال در این بخش مکلف به ثبت نام و پرداخت مالیات تعیین شده هستند.
طبق این اطلاعیه، سازمان امور مالیاتی با بیان بانک مرکزی نسبت به برقراری مالیات علی الحساب به میزان ۱۰ درصد از فروش ارز آنها اقدام می کند.
در این حوزه، محمد مسیحی_معاون درآمدهای مالیاتی سازمان امور مالیاتی درباره جزئیات این اطلاعیه اظهار داشت: فعالان حوزه خرید و فروش ارز اعم اشخاص حقیقی و حقوقی چون صرافی ها، مکلف به ثبت نام و پرداخت مالیات تعیین شده هستند و مردم عادی و کسانی که برای نیاز شخصی و با کارت ملی ارز می خرند، مشمول مالیات نیستند.
وی ادامه داد: این افراد در فاز اول توسط بانک مرکزی شناسایی و اسامی آنها به سازمان امور مالیاتی اعلام می شود که هماهنگی های لازم با بانک مرکزی در جهت اجرای این قانون فراهم گشته است.
این مقام مسئول با اشاره به اینکه از امروز مشمولان مالیات خرید و فروش ارز باید نسبت به ثبت نام و پرداخت مالیات اقدام نمایند، اظهار داشت: ضمانت های اجرای این قانون این گونه است که هم از راه قوه قهریه نسبت به مطالبه این مالیات اقدام می شود و در انتهای سال هم اختیار ورود حسابرسی به سازمان امور مالیاتی به این مورد داده شده است.
وی درباره شناسایی فعالان غیررسمی و دلالان معاملات ارز برای دریافت مالیات مربوطه توضیح داد: شناسایی اولیه این افراد بر عهده بانک مرکزی خواهد بود و سازمان امور مالیاتی هم از راه راه هایی که به علت محرمانه بودن اعلام نمی گردد، این افراد را شناسایی می کند.
مسیحی اضافه کرد: در قانون مالیات های مستقیم اصلاحیه سال ۱۳۹۶، انجام ندادن بعضی از تکالیف قانونی جرم محسوب و افرادی که از این قانون تخلف کنند، بعنوان محرم به مراجع قضایی معرفی می گردند. در کل کتمان و پنهان کردن درآمد از محل خرید و فروش ارز جرم به حساب می آید.
معاون سازمان امور مالیاتی افزود: در فاز اول دریافت مالیات از خرید و فروش ارز هدف سازمان امور مالیاتی تنظیم گری و مدیریت بازار ارز است و برآورد از میزان وصول درآمدهای مالیاتی از این محل به بررسی و رسیدگی های به مرور زمان نیاز دارد.
وی بیان نمود: غیر از مالیات خرید و فروش ارز، خرید و فروش ارز برای صرافی ها به مآخذ کارمزد دریافتی مشمول مالیات بر ارزش افزوده است که هم اکنون صرافیهای مجاز اظهارنامه مربوطه در این حوزه را پر می کنند و مالیات می پردازند.1400/09/18
12:10:11
0.0 / 5
1147
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
لینک دوستان دكور پرداز
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد