دکورپرداز
دکور پرداز
با تاكید بر صادرات به روسیه

تائید سموم بالا در برگشت محصولات کشاورزی

تائید سموم بالا در برگشت محصولات کشاورزی

در جریان اما و اگرهای برگشت محصولات کشاورزی صادراتی، اعلام اخیر وزارت جهاد، بالا بودن سموم و فلزات سنگین بعنوان یکی از دلیلهای برگشت برخی محصولات را تائید می کند و مقرر شده که از این پس ارائه گواهی سلامت جهت صادرات این محصولات از گمرک الزامی باشد.


به گزارش دکور پرداز به نقل از ایسنا، در مدت اخیر برگشت محصولات کشاورزی صادراتی ایران با حواشی همراه بود و طی آن موضوع بالا بودن سموم مورد استفاده در ایران عنوان شد، اما به هر حال موضع مسئولان مربوطه چندان تائید کننده بالا بودن سموم این محصولات نبود و بطور مشخص شفاف سازی نشد.
با این حال بتازگی در جلسه بین دستگاه های مربوطه ضمن تائید بالا بودن سموم در بعضی محصولات، از اضافه شدن گواهی سلامت برای صادرات اقلام کشاورزی حکایت دارد.
گواهی سلامت به گواهی بهداشت اضافه شد
بررسی ها نشان میدهد که در ۱۳ دی ماه طی مکاتبه دفتر توسعه صادرات وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه برخی محموله های کشاورزی بنا به دلیلهای مختلف همچون بالا بودن سموم و فلزات سنگین به کشور برگشت خوردند، تاکید شده که برای صادرات کلیه محصولات کشاورزی علاوه بر گواهی بهداشتی، گرفتن گواهی سلامت از سازمان غذا و دارو نیز الزامی باشد.
تجار پیش از اظهار به گمرک، گواهی سلامت بگیرند
بر این اساس کلیه تجار و صادرکنندگان محصولات کشاورزی ملزم هستند که حداقل پنج روز پیش از حمل بار و هرگونه اظهار در گمرک ها، با مراجعه به معاونت های سازمان غذا و دارو در استانها، گواهی سلامت محموله های صادراتی را گرفتن کنند و صدور هر گونه مجوز بهداشتی توسط سازمان حفظ نباتات منوط به ارائه گواهی سلامت است.
الزام گواهی سلامت برای صادرات به روس
اما به دنبال این مکاتبه در ۱۵ دی ماه نیز موضوع صادرات محصولات به روسیه مورد توجه قرار گرفته و اعلام می شود که از شروع بهمن تا ابتدای اسفند امسال باید کلیه کارشناسان قرنطینه مستقر در گمرک های صادراتی، گواهی سلامت سازمان غذا و دارو را بعنوان پیش نیاز صدور گواهی بهداشت گیاهی از صادرکنندگان محموله های گیاهی به روسیه دریافت نمایند.
گمرک و سازمان غذا و دارو هماهنگ باشند
البته از شروع اسفند باید گمرک و سازمان غذا و دارو به نحوی عمل کنند که صادرات کلیه محصولات کشاورزی به روسیه با ارائه گواهی سلامت بعنوان یکی از مدارک مورد نیاز برای گمرک باشد و در سیستم epl گمرک ثبت گردد.
بر این اساس صادرکنندگان محموله های گیاهی صادراتی به روسیه باید حداقل پنج روز پیش از حمل بار و هرگونه اظهار به سازمان غذا و دارو مراجعه نموده و گواهی سلامت دریافت نمایند.






1400/10/17
14:35:10
0.0 / 5
1075
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد