دکورپرداز
دکور پرداز
یك كارشناس اقتصادی:

سیاست های اخیر بانک مرکزی سبب ثبات ارزی شده است

سیاست های اخیر بانک مرکزی سبب ثبات ارزی شده است

یک کارشناس اقتصادی اظهار داشت: خوشبختانه سیاست های اخیر بانک مرکزی سبب ثبات اقتصادی در بخش های تجاری و خصوصاً ارزی شده است.


یک کارشناس اقتصادی در گفت و گو با خبرنگار مهر اظهارداشت: خوشبختانه سیاست های اخیر بانک مرکزی سبب ثبات اقتصادی در بخش های تجاری و خصوصاً ارزی شده است و این اقدام که مستقل از دولت گرفتن شده است گام اولیه برای استقلال بانک مرکزی است. وحید شقاقی اشاره کرد: هرگونه ضعف و تبعیت بانک مرکزی و سیاست های پولی از سیاست های جناحی و دولتی برای اقتصاد کلان زیانبار است و تجربه همه کشورهای موفق هم بر استقلال سیاست های پولی است. وی با اشاره به این که به سبب نبود استقلال بانک مرکزی دست درازی به منابع این بانک از طرف دولت ها یک رویه همیشگی شده است اضافه کرد: تبعات عدم استقلال بانک مرکزی در رشد نقدینگی، رشد مطالبات معوق و لاوصول، افزایش تورم و بهم ریختگی نظم اقتصادی مشاهده می شود و لازم است این رویه تغییر یابد. این کارشناس اقتصادی با تاکید بر این نکته که سیاست های مالی، پولی و بودجه ای دولت همیشه بر بانک مرکزی تحمیل شده است اضافه کرد: رییس کل بانک مرکزی و ارکان این بانک باید دارای استقلال باشند تا سیاست های پولی و ارزی را تدوین و مدیریت کنند در غیر این صورت بانک مرکزی قادر به کنترل بازار پول و ارز نخواهد بود.

وی با اشاره به این که بیشتر دولت ها به سبب عدم انضباط دولت در زمینه پولی و بانکی سبب خدشه دار شدن استقلال بانک مرکزی شده اند اظهار داشت: نمونه عدم انضباط دولت ها در استقراض از بانک مرکزی مشاهده می شود همین طور تسهیلات تکلیفی که در مقطعی به شدت به بانکها تحمیل می شد مغایر با استقلال بانک مرکزی بوده است.

1400/10/25
14:12:35
0.0 / 5
1013
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد