دکورپرداز
دکور پرداز
رئیس جمهور در نشست با مدیران عامل بانك ها تاكید كرد

بانکها به مردم تسهیلات دهند، نه تضییقات

بانکها به مردم تسهیلات دهند، نه تضییقات

به گزارش دکور پرداز رئیس جمهور با اشاره به اینکه به نتیجه رسیدن تحول اقتصادی در گرو موفقیت در ایجاد تحول در سیستم بانکی است، عنوان کرد: وضعیت موجود سیستم بانکی باید بر اساس عدالت و به نفع مردم متحول شود.


به گزارش دکور پرداز به نقل از ایسنا، آیت الله سید ابراهیم رئیسی بامداد دوشنبه در نشستی با مدیران عامل بانکها با اشاره به اینکه دولت سیزدهم اصلی ترین وظیفه خویش را ایجاد تحول در عرصه های مختلف و بخصوص تحول در وضعیت موجود سیستم بانکی به سطح مطلوب می داند، اظهار داشت: عدالت بعنوان مسیر و مقصد حرکت، مبنای عمل دولت در ایجاد تحول در سیستم بانکی است.
رئیس جمهور اضافه کرد: سیستم بانکی با دو دسته مشکلات درونی و بیرونی مواجه می باشد. اگر مجموعه سیستم بانکی نتواند این مشکلات را مرتفع کرده و عملکرد صحیحی داشته باشد بالتبع عدالت را هم نقض کرده است.
رئیسی افزود: خود بانکها با همکاری بانک مرکزی، تا قبل از آخر سال کارگروهی برای شناسایی و رفع مشکلات درونی سیستم بانکی تشکیل دهند تا با بازبینی مقررات بانکی به رفع تعارض ها، ایجاد شفافیت و تسهیل مسیر فعالیتهای بانکی در زمینه ارتباط مردم و تولیدکنندگان با بانکها اقدام نمایند.
رئیس جمهور خاطرنشان کرد: بزرگترین سرمایه بانکها آبرو و اعتبار نظام بانکداری کشور نزد مردم است که این سرمایه با امانتداری صحیح بانکها از پول مردم به دست آمده و حفظ خواهد شد. آفت این اعتبار فساد در عملکرد سیستم بانکی است و بنابراین سیستم بانکی با «خودمراقبتی» پیش و بیشتر از هر کس مانع از مخدوش شدن حیثیت و اعتبارش شود.
رئیس جمهور بازبینی در عملکردها را در کنار بازبینی در مقررات بانکی مورد تاکید قرار داد و اضافه کرد: هدف تحول و بازبینی در سیستم بانکی تطبیق کامل مراودات بانکی در کشور با احکام اسلامی است.
آیت الله رئیسی اظهار داشت: تجربه و دانش مدیران بانکی سرمایه ای پرارزش است که به ایجاد تحول واقعی در سیستم بانکی کمک می نماید. در عین حال مدیران بانکها بدانند که شرط موفقیت در ایجاد تحول در سیستم بانکی آن است که همه اجزا و کارکنان سیستم بانکی به تحول مورد نظر مقید و متعهد باشند.
رئیس جمهور اضافه کرد: مدیران بانکی همینطور باید ریسک پذیر و مسئولیت پذیر باشند و مدیری که شجاعت نداشته باشد، نمی تواند مجری خوبی برای سیاست های تحولی باشد.
رئیسی از مدیران بانکی خواست که با حساسیت و دقت و در عین حال شجاعت در قالب مقررات اجبار آور، برای ایجاد تحول در سیستم بانکی تلاش کنند.
رئیس جمهور همینطور توسعه زیرساخت ها و خدمات الکترونیک در بانکها را سبب ارتقای شفافیت و تسهیل نظارت بر عملکرد بانکها دانست.
رئیسی بر لزوم توسعه جریان قرض الحسنه در سیستم بانکی تاکید کرد و اظهار داشت: بانکها تلاش کنند کارمزد و سود تسهیلات اعطایی را تا حد ممکن کاهش دهند. همینطور در پرداخت تسهیلات خرد به مردم اعتبارسنجی جایگزین دریافت وثیقه شود؛ بانکها به مردم تسهیلات بدهند نه تضییقات.
آیت الله رئیسی عنوان کرد: مقررات بانکها در اعطای تسهیلات به مردم باید سهل و آسان و در اعطای تسهیلات به افراد بدحساب سختگیرانه باشد. بدهکاران بدحساب بانکی شناسایی، دسترسی آنها به اعتبارات بانکی قطع و در صورت ضرورت معرفی شوند. بعضی بدحساب ها با بانکهای مختلف در ارتباط هستند، بنابراین این هماهنگی بین بانکها وجود داشته باشد که از ارتباط چنین افرادی با بانکهای مختلف و مختلف جلوگیری شود.
رئیسی با تکیه بر این که دریافت سود مشارکت از تسهیلات بانکی دقیقا بر مبنای مقررات مصوب و ابلاغی بانک مرکزی صورت گیرد، اظهار داشت: دریافت هرگونه وجه دیگری تحت هر عنوان از تسهیلات گیرنده مجاز نیست و سبب ایجاد نگاه منفی در مردم نسبت به سیستم بانکی خواهد شد. درصورتیکه بانکی مبالغی غیر از نرخ سود مشارکت مصوب از افراد دریافت کرده این مبالغ را به آنها بازگردانید.
رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنانش، تصریح کرد: بانکها تا آنجایی که امکان دارد از تملیک واحدهای تولیدی اجتناب کنند، اما درصورتیکه ناچار به این کار شدند، در کوتاه ترین زمان ممکن یا آن واحد تولیدی را مجدداً راه اندازی و یا واگذار کنند تا تولید گرفتار وقفه نشود و کارگران بیکار نشوند.
رئیس جمهور بر لزوم هدایت نقدینگی به سمت نظام تولید تصریح کرد و عنوان کرد: اگر نقدینگی به سمت تولید هدایت شود، مشکلی ایجاد نخواهد کرد، اما اگر نقدینگی به سمت تولید نرود، مانند سیل در جامعه به راه افتاده و به هر جا برسد، خرابی به بار می آورد.
رئیسی سرمایه گذاری و ایجاد بنگاه های اقتصادی از جانب بانکها را امری مفید، اما بنگاهداری را مضر عنوان نمود و اظهار داشت: ایجاد بنگاه آری اما بنگاهداری هرگز؛ این باید اساس کار بانکها باشد.
در این جلسه که بیشتر از ۲ ساعت به طول انجامید، علاوه بر مدیران عامل بانکهای کشور، معاون اول رئیس جمهور، رئیس کل بانک مرکزی، رئیس سازمان برنامه و بودجه، وزیر امور اقتصادی و دارایی، معاون اقتصادی رئیس جمهور و رئیس کل بانک مرکزی هم در سخنانی به تشریح برنامه دولت برای ایجاد تحول در سیستم بانکی کشور پرداختند.
منبع:

1400/10/27
22:53:16
0.0 / 5
932
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد