دکورپرداز
دکور پرداز
رئیس كل سازمان توسعه تجارت خبر داد؛

حل مشکلات در ارتباط با تعهدات ارزی صادرکنندگان پس از 3 سال بلاتکلیفی

حل مشکلات در ارتباط با تعهدات ارزی صادرکنندگان پس از 3 سال بلاتکلیفی

به گزارش دکور پرداز رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران اظهار داشت: بخشی از مشکلات در ارتباط با تعهدات ارزی صادرکنندگان پس از سه سال بلاتکلیفی حل می شود.به گزارش دکور پرداز به نقل از سازمان توسعه تجارت ایران، علیرضا پیمان پاک ضمن اشاره به مصوبات پیشنهادی کمیته اقدام ارزی که در کمیته ماده ۲ چهاردهمین جلسه شورای هماهنگی اقتصادی مصوب شده است، اظهار نمود: بر طبق این مصوبات بخشی از مشکلات در ارتباط با تعهدات ارزی صادرکنندگان پس از سه سال بلاتکلیفی حل می شود. صادرکنندگان به مقصد کشورهای عراق و افغانستان در بازه زمانی ۲۲ فروردین ماه ۱۳۹۷ لغایت ۱۶ مرداد ماه ۱۳۹۷ که تابحال اطلاعات پروانه های صادراتی خویش را در سامانه جامع تجارت ثبت نکرده اند، تا آخر سال ۱۴۰۰ مهلت خواهند داشت تا نسبت به ثبت اطلاعات در سامانه جامع تجارت اقدام نمایند.
رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران اظهار داشت: به سایر صادرکنندگان سال ۱۳۹۷ به غیر از صادرکنندگان مندرج در بند مذکور (بند یک)، تا آخر سال جاری مهلت داده شد با رفتن به سازمان توسعه تجارت و عرضه درخواست همراه با مستندات و با تأیید مراتب توسط کمیته مربوطه، نسبت به ارتقای بازگشت ارز به چرخه اقتصادی تسریع کنند.
پیمان پاک اضافه کرد: صادرکنندگانی که نسبت به فروش ریالی کالاهای صادراتی خود به سایر کشورها غیر از عراق و افغانستان در بازه زمانی ۲۲ فروردین ماه ۱۳۹۷ لغایت ۱۶ مرداد ماه ۱۳۹۷ اقدام نموده اند، می توانند بعد از عرضه مستندات به دبیرخانه کمیته اقدام ارزی با تأیید کمیته و ثبت اطلاعات فروش ریالی خود در سامانه جامع تجارت، متناسب با ثبت صورت گرفته، نسبت به ارتقای نسبت ایفای تعهدات خود اقدام نمایند.
رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران افزود: صادرکنندگان سالهای ۱۳۹۸ و ۱۳۹۹، تا آخر سال ۱۴۰۰ مجازند به منظور ارتقای درصد برگشت ارز به چرخه اقتصادی با یک یا تلفیقی از روش های متنوع تعیین شده و رفع محدودیت های مربوطه تسریع و اقدام نمایند.
پیمان پاک اضافه کرد: صادرکنندگان دارای تعهدات ارزی سال ۱۳۹۷ که پیش از ابلاغ لیست اولویت های کالایی وزارت صمت برای واردات در مقابل صادرات مبادرت به ثبت سفارش کرده باشند، در صورت عرضه درخواست و مستندات به دبیرخانه کمیته اقدام ارزی مستقر در سازمان توسعه تجارت و با تأیید کمیته، مجاز به ایفای تعهدات ارزی از محل صادرات سال یاد شده به میزان تعهدات ارزی ایفاء نشده سال ۱۳۹۷ هستند.
وی افزود: در جهت رفع مشکلات صادرکنندگان دارای تعهدات ارزی ایفا نشده کمتر از پنج هزار یورو، این دسته از صادرکنندگان تا تاریخ ابلاغ این مصوبه (۲۸ دیماه ۱۴۰۰)، از رفع تعهدات ارزی تا مبلغ مذکور معاف هستند.
معاون وزیر صمت اظهار داشت: فروش ریالی کالاهای صادرکنندگان کالا به کشور عراق به منظور بازسازی عتبات عالیات (طرف قرارداد ستاد بازسازی عتبات عالیات و یا شرکتهای مورد تأیید ستاد) به میزان مورد تأیید ستاد عتبات و کمیته اقدام ارزی با ثبت اطلاعات مربوطه در سامانه جامع تجارت و انجام اقدامات لازم، مشمول رفع تعهدات ارزی صادراتی می شود.
پیمان پاک اضافه کرد: در مواردی که واگذاری و فروش پروانه صادراتی به واردکنندگان، منجر به انتقال ارز و واردات نشده باشد، بعد از طرح مبحث در کمیته اقدام ارزی، تأیید آن و با بیان مراتب به سازمان امور مالیاتی به منظور اقدامات مقتضی، در مقابل ایجاد تعهد ارزی متناظر برای صادرکننده، از تعهدات ارزی واردکننده کسر می شود.
معاون وزیر صمت اظهار داشت: کمیته اقدام ارزی که با عضویت کلیه دستگاههای ذیربط در حوزه تجارت خارجی کشور متعاقب تفویض اختیار پیگیری ایفای تعهدات ارزی صادرکنندگان به وزارت صمت در سازمان توسعه تجارت ایران تشکیل شده است، وظیفه بررسی و حل مشکلات موردی و خاص صادرکنندگان که در بسته سیاستی برگشت ارز حاصل از صادرات سال های ۱۴۰۰ - ۱۳۹۷ به آن پرداخته نشده است را بر عهده دارد.
پیمان پاک اضافه کرد: بنابراین بر مبنای مکاتبات انجام شده با دبیرخانه کمیته اقدام ارزی (دفتر توسعه خدمات بازرگانی این سازمان)، کوشش برای حل مشکلات موردی صادرکنندگان بعد از طرح در جلسات مختلف کمیته اقدام ارزی منتج به مصوبات پیشنهادی شد که جهت ابلاغ به کمیته مبحث ماده ۲ چهاردهمین جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی ارجاع شد.


منبع:

1400/10/29
19:21:08
0.0 / 5
997
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد