دکورپرداز
دکور پرداز

رشد 75 درصدی ترانزیت عبوری از ایران

رشد 75 درصدی ترانزیت عبوری از ایران

در ۱۰ ماهه سال ۱۴۰۰ بیشتر از ۱۰میلیون و ۲۲۸هزار تن کالای خارجی از مسیر عبور کرد که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۷۵درصد رشد داشته است.به گزارش دکور پرداز به نقل از ایسنا، علیرضا مقدسی، معاون وزیر اقتصاد و رئیس کل گمرک ایران جریان ترانزیت عبوری از ایران را شرح داد و اظهار داشت که یکی از سیاست های مهم دولت سیزدهم، توسعه تجارت با همسایگان و تسهیل تردد محموله های تجاری خارجی از مسیر جمهوری اسلامی ایران است.

وی اضافه کرد: بر مبنای اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی و برنامه های پنجم و ششم توسعه کشور هر ساله می بایست رشد ۱۰درصدی در ترانزیت را در کشور شاهد بودیم که متاسفانه در چند سال گذشته بعد از رشدی مناسب، روند کاهشی را در ترانزیت داشتیم.

طبق اعلام مقدسی، سال ۱۳۹۳ ترانزیت کالاهای خارجی به بیشتر از ۱۳میلیون تن رسیده بود که بعد از آن نه تنها رشدی در این مورد نداشتیم بلکه در سالهای ۱۳۹۸ و ۱۳۹۹ این میزان به هفت و نیم میلیون تن رسید این در شرایطی است که ترانزیت در سال ۱۴۰۰ باردیگر به مسیر رشد خود برگشته و در ۱۰ ماهه سال جاری به بیشتر از ۱۰ میلیون و ۲۲۸هزار تن رسیده و پیشبینی می شود تا آخر سال به ۱۲ میلیون و ۴۰۰هزار تن برسد.

به گفته رئیس کل گمرک ایران قرار گرفتن کشور در نقطه اتصال کریدورهای جنوب به شمال و شرق به غرب، راه اندازی کریدور ITI بین ایران، پاکستان و ترکیه در مسیرهای جاده ای و ریلی، اتصال دریای عمان به دریای سیاه، کریدور کتای، کریدور ایران، افغانستان و ازبکستان، راه اندازی eTIR بین ایران و ترکیه، ایران و آذربایجان و عملیاتی شدن موافقت نامه ترانزیتی ایران، آذربایجان و روسیه، راه اندازی کریدور امارات، ایران و ترکیه و.. اقداماتی است که می تواند به رشد تراتزیت کشور منجر شود.

منبع:

1400/11/11
12:57:44
0.0 / 5
1020
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد