دکورپرداز
دکور پرداز
بانك مركزی:

کاهش ۸۵ درصدی جرایم فیشینگ با بهره گیری از رمز دوم پویا

کاهش ۸۵ درصدی جرایم فیشینگ با بهره گیری از رمز دوم پویا

دکور پرداز: بانک مرکزی درباب شایعه هک کردن رمز دوم پویا در شبکه های اجتماعی ضمن رد این ادعا اعلام نمود که جرایم فیشینگ با بهره گیری از رمز دوم پویا 85 درصد کم شده است.


به گزارش دکور پرداز به نقل از بانک مرکزی، طی روزهای اخیر اخباری در خصوص افزایش باردیگر برداشت های بدون مجوز از حساب های کاربران با وجود فعال بودن رمز پویا در شبکه های اجتماعی انتشار یافته است. بانک مرکزی اعلام نمود: تدابیر اندیشیده شده برای جلوگیری از سوءاستفاده مجرمان و متخلفان بر بستر خدمات بانکداری و پرداخت الکترونیکی از طرف نهادهای مسئول همچون بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، امکان و احتمال سوءاستفاده از افراد و ضرر و زیان ها را می کاهد، ولی هیچ کدام از این اقدامات احتمال سوءاستفاده متخلفان را بطور مطلق از بین نمی برد. به همین خاطر لازم است مردم نیز مراقبت های لازم را هنگام استفاده از این ابزارها به عمل آورند. بررسی دقیق مواردی که از کاربران ابزارهای بانکداری و پرداخت الکترونیکی، که با وجود استفاده از رمز پویا طعمه متخلفان قرار گرفته اند نشان میدهد سوءاستفاده شوندگان کنترل کامل گوشی تلفن همراه خودرا در اختیار مجرمان قرار داده اند و امکان سوءاستفاده را برای افراد سودجو فراهم نموده اند. بدین سبب در صورتیکه کاربران شیوه ها و پروتکلهای امنیتی اعلام شده از طرف نهادهای مسئول به ویژه بانک مرکزی را رعایت نمایند، احتمال موفقیت مجرمان به حداقل ممکن می رسد. استفاده از رمز دوم یکبار مصرف OTP برای انجام تراکنش های بانکی و استفاده از خدمات بانکداری الکترونیک ضریب امنیتی بسیار بالایی برای مشتریان و کاربران در انجام تراکنش های بانکی به وجود می آورد. هم اکنون تمامی سرویس دهندگان این خدمت در شبکه بانکی، از مکانیزم های قوی برای احراز هویت و همین طور تولید و ارسال رمز استفاده می نمایند.
بانک مرکزی به مشتریان بانکها اصرار کرد تا در استفاده از نرم افزارهای مختلف و مراجعه به لینک هایی که بوسیله پیامک از طرف افراد ناشناخته و با عناوین جعلی ارسال می شود دقت کافی داشته باشند، چونکه خیلی از بدافزارهایی که منجر به فیشینگ حساب افراد می شود بصورت اتوماتیک و بدون اطلاع کاربر، مبادرت به دریافت و ارسال پیامک های رمز پویا برای سواستفاده کنندگان می کنند. بدیهی است توجه به متن ارسالی پیام کوتاه همچون کنترل دقیق مبلغ و عنوان پذیرنده در پیام ارسالی از طرف بانک توسط دارندگان حساب ضروری می باشد، بااینکه شبکه بانکی کنترل های دقیقی در مبدا نسبت به درخواست ارسالی بابت دریافت رمز پویا انجام می دهد دقت در این موارد از طرف کاربران می تواند احتمال سواستفاده از حساب ایشان را تا حد قابل توجهی کم کند.
بررسی های دقیق آماری از طرف بانک مرکزی نشان میدهد فراگیری استفاده از رمز دوم پویا تا ۸۵ درصد کاهش جرایم فیشینگ را در کشور به همراه داشته است و این مهم با آگاهی و اطلاع دقیق هموطنان می تواند بطور کامل محقق شود.


منبع:

1400/11/25
22:40:18
0.0 / 5
763
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد