دکورپرداز
دکور پرداز
در سامانه سوت زنی وزارت اقتصاد

ملک جدید دولتی معرفی کنید، یک هزارم قیمت جایزه بگیرید

ملک جدید دولتی معرفی کنید، یک هزارم قیمت جایزه بگیرید

به گزارش دکور پرداز مدیر کل دفتر مدیریت اموال و دارایی های دولت وزارت اقتصاد از ایجاد امکان معرفی املاک اعلام نشده دولت توسط مردم و پرداخت جایزه ای معادل یک هزارم قیمت ملک معرفی شده به آنها، حسب دستور وزیر اقتصاد اطلاع داد.


به گزارش دکور پرداز به نقل از ایسنا، فاطمه وظیفه دادگر در گفتگو با خبرنگاران اظهار داشت: سامانه سوت زنی وزارت اقتصاد از روز چهارشنبه هفته گذشته در سایت بازرسی وزارت اقتصاد به نشانی bazrasi.mefa.ir راه اندازی و قابلیتی را به وجود آورده به جهت اینکه همه آحاد مردم، شامل کارمندان دولت و افراد عادی حقوقی و حقیقی بتوانند اطلاعات در ارتباط با املاک دولت را اعلام کنند.
وی با اشاره به اینکه در این سایت، بخشی به نام شناسایی اموال وجود دارد که در آنجا می توانید گزارش خویش را اعلام کنید، اظهار نمود: مردم گزارش هر موردی، از زمین، ساختمان و هر نوع مستحدثات با هر نوع کاربری و بهره برداری و حتی اراضی را می توانند در این سامانه اعلام کنند و چنانچه، مورد اعلامی، قبلاً در سایت سادا ثبت نشده باشد، بنا بر دستور وزیر اقتصاد، معادل یک هزارم ارزش ملک، به فرد معرفی کنند، جایزه پرداخت می شود.

طبق اعلام وزارت اقتصاد، دادگر نحوه برآورد ارزش ملک و اراضی اعلامی را، بعد از بازرسی از ملک، گرفتن مظنه از کارگزاران ملکی در محل به منظور استخراج یک میانگین قیمتی و سپس تقدیم یک هزارم آن بعنوان جایزه به فرد معرفی کننده عنوان نمود.
مدیر کل دفتر مدیریت اموال و دارایی های دولت وزارت اقتصاد با اشاره به اینکه اعلام آدرس دقیق ملک، یکی از مهم ترین نکات در معرفی اموال توسط مردم است، تاکید کرد: اطلاعات تمام اشخاصی که در این سامانه وارد می شوند، شامل این که کارمند دولت باشند یا نه، کاملاً محرمانه تلقی شده و هیچ اطلاعاتی از کسی به جایی داده نمی گردد. افرادی که اطلاعات ملکی را در سایت اعلام می کنند، برای هماهنگی های بعدی بهتر است که شماره تلفن همراه و هم شماره کارت و حساب بانکی خویش را ثبت کنند تا امکان واریز جایزه به آنها فراهم گردد.
امسال ۱۰۰۰ ملک جدید دولتی شناسایی شد
دادگر در پاسخ به سؤالی، با اشاره به اینکه برای معرفی املاک دولتی، اصلاً بحث مازاد بودن یا نبودن آنها مطرح نیست و این کاری است که بعداً توسط خود ما انجام خواهد گرفت، اظهار داشت: برای ما در اینجا، فقط بحث شناسایی اموال مطرح است. گرچه خود سامانه سادا، در ارتباط با اموال کلیت حکومت است، ولی پرداخت جایزه، در ارتباط با اموال دولت می شود.
دادگر با تاکید بر این که مطابق بند پ ماده ۱۰ قانون برنامه ششم توسعه، تمام دستگاههای دولتی و نهادهای عمومی موظف به اعلام اموال خود به سامانه سادا هستند، اضافه کرد: نظامی ها بر مبنای قانون بودجه سال ۱۴۰۰ از این قاعده مستثنی شده اند، اما امکان دارد در سال آینده مشمول آن شوند. تابحال تعداد ۵۲۵ هزار ملک دولتی در سامانه سادا ثبت شده و ارزش این اموال را معادل هفت هزار، هزار میلیارد تومان است که بنا بر تفکیک انجام شده، این رقم شامل انفال و منابع طبیعی و اموال نهادهای عمومی غیر دولتی نمی گردد.
وی میزان شناسایی اموال جدید در سال ۱۴۰۰ را معادل ۱۰۰ هزار ملک اعلام و دلیل آنرا مقرر کردن ضمانت اجرایی قانونی قوی و جرم انگاری عدم اعلام اموال دستگاه ها توسط مسؤلان دولتی عنوان نمود.
آخرین وضعیت فروش اموال مازاد دولت
این مقام مسئول میزان فروش اموال مازاد دولتی تابحال را دو هزار و ۱۹۰ میلیارد تومان اعلام نمود و اظهار داشت: رقمی حدود ۱۱ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان اموال هم به مزایده گذاشتیم که برنده ای نداشت.
دادگر عدم ثبات بازار، تعیین قیمت کارشناسی بالا و برخی ایرادهای نهادهای نظارتی را همچون علل این عدم استقبال ذکر کرد.
مدیر کل دفتر مدیریت اموال و دارایی های دولت وزارت اقتصاد، در قسمتی دیگر از سخنان خود، عملکرد دستگاههای دولتی در اعلام املاک و دارایی های خویش را نامطلوب عنوان نمود و اظهار داشت: از آنجائیکه ما اطلاعات دقیقی از میزان املاک دولت نداریم، بنا براین نمی توانیم ارزیابی و سنجش درستی از میزان موفقیت خود در شناسایی آنها را هم داشته باشیم.
منبع:

1400/12/14
22:09:31
0.0 / 5
776
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد