دکورپرداز
دکور پرداز

روی دیگر ماجرای سرم های آلمانی

روی دیگر ماجرای سرم های آلمانی

ماجرای پر حاشیه سرم های وارداتی از آلمان و مکاتبات پیاپی برای خروج از انبارهای سرد و هزینه سنگین آن، حالا با بیان شرکت انبارهای عمومی در خصوص عدم نگهداری این اقلام در انبارهای سرد همراه شده است با تکیه بر این که در انبارهای کنترلی نگهداری و کالا را سالم تحویل داده اند.به گزارش دکور پرداز به نقل از ایسنا، انهدام ۲۵۰ تن سرم با گذشت پنج سال از ورود، ابعاد دیگری از رسیدن تا ترخیص اقلام دارویی و تجارت آنرا به همراه داشت. در جریان ورود محموله ای از سرم که در سال ۱۳۹۸ بنابر فوریت اعلامی سازمان غذا و دارو انجام می شود در کنار مسایلی که مانع از ترخیص فوری کالا بوده ماجرای انبارداری و هزینه های آن هم مطرح کرده است.

شرکت واردکننده که صاحب همان سرم های منهدم شده است پس از اطلاع از ورود محموله جدید به انبارهای یخچالدار، مکاتبات متعددی با مسؤلان انبارداری، گمرک و سازمان غذا و دارو جهت خروج کالا از این انبارها انجام داده و تاکید می کند که دمای مناست نگهداری آنها، زیر ۳۰ درجه است و نیازی به نگهداری در یخچال نخواهد بود با این توضیح که از سویی باعث کریستالیزه شدن سرم می شود و از طرفی دیگر هزینه انبارداری را زیاد می کند، آنهم در شرایطی که کالا چند ماهی معطل مانده و مجوز نهایی ترخیص را دریافت نکرده بود. البته شرکت در بخشی از مکاتباتش خواهان تخفیف هزینه انبارداری شده بود.

در این بین سازمان غذا و دارو هم در نامه هایی با شرکت انبارداری و گمرک ایران جریان تغییر انبار و تخفیف را مطرح کرده بود. با این وجود تغییری در انبار اتفاق نیفتاده و کالا با دریافت هزینه ۸۵۰ میلیون تومانی ترخیص می شود.

اینکه ماجرا از چه قرار بوده را تابحال فقط شرکت انبارهای عمومی و خدمات گمرکی ایران توضیحی هر چند مختصر به ایسنا عرضه کرده است که نشان داده است سرم های مانیتول را در انبارهای کنترلی نگهداری کرده و تاکید دارد که به روش مناسبی از آنها نگهداری کرده است.

سرم ها را در انبار های کنترلی نگهداری کردیم

طبق اعلام این شرکت، "مطابق استاندارهای صنعت لجستیک نحوه ورود و انبارش کالاها با بررسی و تعیین نوع و ماهیت کالاها بر مبنای برگه ایمنی مواد (MSDS) و اطلاعات مندرج در برچسب روی کالا (LABELING) انجام می شود که بطور حتم مسئولیت ها و وظایف مرجع تحویل گیرنده همچون شرکت انبارهای عمومی و خدمات گمرکی به باعث ماده ۲۶ قانون امور گمرکی از این زمان شروع می شود. مصداق این مورد کالاهای در ارتباط با شرکت سرم شیراز (سرم مانیتول ۲۰ درصد) است که در بدو ورود کالا بر مبنای استانداردهای مربوطه و دارو نامه های مختلف بین المللی همچون دارو نامه اروپا، سازمان بهداشت جهانی، دارو نامه آمریکا، دارو نامه ژاپن و هم مستند به سند MSDS و LABEL توضیحات درج شده بر روی همین کالا به صراحت به دمای زیر ۳۰ درجه اشاره نموده است، ازاین رو کالای در ارتباط با آن شرکت با رعایت اصول نگهداری کالا منطبق بر مقررات بین المللی در انبار کنترل شده دمایی (ROOM TEMPERATURE ) انبارش شده است. سند قبض انبار گمرکی؛ گواه این مورد است. "

تخفیف ندادیم چون دخالتی نداشتیم

در بخش دیگری درباره درخواست تخفیف شرکت شیراز سرم از انبارداری هم این گونه توضیح داده شده است" همان گونه که مکاتبات نشان داده است موانع قانونی و همینطور ناهماهنگی بین سازمان های مربوطه باعث کندی ترخیص شده است، بر این اساس از آنجاییکه شرکت انبارهای عمومی هیچ گونه دخالتی در روند تجاری این محموله نداشته، عرضه تخفیف در هزینه های انبارداری محموله مذکور غیر قابل پذیرش بوده است. "

بازهم ماجرا مبهم است...

توضیح انبارهای عمومی نشان داده است که محموله سرم مانیتول در انبارهای کنترلی نگه داشته شده است یعنی انبارهایی که نه یخبندان هستند و نه استوایی بلکه تحت کنترل بوده و نوسان دمایی خیلی سرد و یا خیلی گرم ندارند، اما این مشخص نشده که چرا با وجود چندین مکاتبه از جانب شرکت و سازمان غذا و دارو، شرکت انبارها به آن پاسخ و حداقل پاسخ مکتوب نداده است. از سویی شرکت در مکاتبات خود اعلام نموده که احتیاج به دمای معمولی برای نگهداری سرم ها بوده است و حتی جابجایی آن احتیاج به ماشین های یخچال دار ندارد، ولی ظاهرا باز هم مغایر آن اقدام شده است، حال این که ماجرا از چه قرار بوده و چه جریانی بین واردکننده و انبارهای عمومی و سازمان غذا و دارو گذشته به صورت واضحی معلوم نیست و برای شفاف شدن بخشی از جریان واردات که انبارداری آن است، نیاز است که سایر سازمان های مربوطه البته واردکننده (شرکت شیراز سرم) هم توضیح خویش را ارائه نمایند.

منبع:

1401/01/01
12:54:51
0.0 / 5
867
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد