دکورپرداز
دکور پرداز

کسری تجارت خارجی ترکیه ۱۳۵ درصد افزوده شد

کسری تجارت خارجی ترکیه ۱۳۵ درصد افزوده شد

به گزارش دکور پرداز آمارهای رسمی نشان داد که کسری تجارت خارجی ترکیه در ماه فوریه نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۳۵.۵ درصد افزایش پیدا کرده است که ناشی از افزایش قیمت انرژی است.


به گزارش دکور پرداز به نقل از ایسنا و به نقل از ترکیش نیوز، موسسه آمار ترکیه، ترک استات (TurkStat) اظهار داشت که این شکاف به ۷.۹ میلیارد دلار افزایش پیدا کرده است که عموما به علت افزایش واردات انرژی است که حدودا یک سوم کل خریدهای این کشور از خارج را تشکیل می دهد.
داده ها نشان داده است که قبوض واردات انرژی با افزایش ۱۸۱.۸ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل به ۷.۷۶ میلیارد دلار در ماه رسیده است.
صادرات در ماه فوریه ۲۵.۴ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزوده شد و به کمی بیشتر از ۲۰ میلیارد دلار رسید. واردات ۴۴.۵ درصد افزوده شد و به ۲۷.۹ میلیارد دلار رسید.
همینطور نسبت پوشش صادرات به واردات در ماه گذشته به ۸۲.۷ درصد افزایش پیدا کرده در حالیکه پارسال ۷۱.۷ درصد بوده است.
ترکیه در ماه گذشته ۲.۳۴ میلیون تن نفت خام وارد کرد که این رقم در فوریه سال قبل ۱.۵۶ میلیون تن بود. آمارها نشان می دهد، واردات نفت خام نسبت به ماه مشابه سال ۲۰۲۱ به میزان ۴۹.۶ درصد افزایش داشته است.
آلمان با دریافت ۱.۸ میلیارد دلار صادرات ترکیه، شریک اصلی تجاری ترکیه در این ماه بود. بعد از آن آمریکا با ۱.۳ میلیارد دلار، انگلیس با ۱.۱ میلیارد دلار و ایتالیا با ۱.۰۹ میلیارد دلار قرار دارند.
در طرف دیگر، روسیه با ۳.۹ میلیارد دلار، چین با ۳.۲ میلیارد دلار، آلمان با ۱.۹ میلیارد دلار و آمریکا با ۱.۱ میلیارد دلار، بالاترین کشور واردات ترکیه در ماه گذشته بودند.
در ژانویه تا فوریه، کسری تجارت خارجی ترکیه با افزایش ۱۸۳.۱ درصدی بر اساس سالانه به ۱۸.۲ میلیارد دلار رسید.
صادرات دو ماهه به ۳۷.۶ میلیارد دلار رسید که ۲۱.۴ درصد افزایش داشت، در حالیکه واردات به ۵۵.۷ میلیارد دلار رسید که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۴۹.۲ درصد صعودی بود.
منبع:

1401/01/15
23:03:12
0.0 / 5
894
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
لینک دوستان دكور پرداز
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد