دکورپرداز
دکور پرداز
بورس تهران خبر داد؛

بازار گردان ها درخواست کنند، دامنه نوسان ۲ برابر می شود

بازار گردان ها درخواست کنند، دامنه نوسان ۲ برابر می شود

به گزارش دکور پرداز یک مقام مسئول در بورس تهران اظهار داشت: امکان افزایش حداکثر تا دو برابر دامنه نوسان عادی نمادهای بورسی با درخواست بازار گردان امکان پذیر شد.به گزارش دکور پرداز به نقل از مهر، معاون عملیات بازار بورس تهران ضمن اشاره به آخرین جزئیات ضوابط جدید تغییر دامنه نوسان قیمت سهام در این بازار اظهار داشت: مطابق مفاد ماده ۲۱ دستورالعمل فعالیت بازار گردانی در بورس تهران، بازار گردان می تواند در دوره فعالیت بازار گردانی، درخواست تغییر دامنه نوسان قیمت را که نباید از حالت عادی کمتر باشد را به بورس پیشنهاد دهد.
مهدی زمانی سبزی به تصویب ضوابط در ارتباط با میزان تغییر دامنه نوسان و تغییر پارامترهای بازار گردانی در هیأت مدیره بورس تهران اشاره نمود و اضافه کرد: از آنجاییکه سازمان بورس میزان تغییر دامنه نوسان و تغییر پارامترهای بازار گردانی را برعهده شرکت بورس گذاشته است، ضوابط مربوطه تهیه و به تصویب هیئت مدیره محترم بورس تهران رسید.
زمانی تصریح کرد: بر این اساس افزایش دامنه نوسان مبحث این ماده بعد از عرضه درخواست بازار گردان و تأیید مدیرعامل بورس تهران، مشروط به اجرا در دوره زمانی معین حداکثر تا دو برابر دامنه نوسان مجاز امکان پذیر می باشد.
معاون عملیات بازار عنوان کرد: بازار گردانی امکان عرضه این درخواست و دریافت مجوز مبحث این ماده را دارد که حداقل ۳ ماه در نماد مورد درخواست عملیات بازار گردانی انجام داده باشد و در ۷۰ درصد روزهای فعالیت خود طی سه ماه گذشته در سمت بازار گردانی نماد مورد نظر، به صورت کامل تعهدات خویش را ایفا کرده باشد.
وی افزود: در صورت وجود چند بازار گردان در یک نماد، موافقت تمام بازارگردان های فعال در نماد مربوطه در مورد افزایش دامنه نوسان الزامی است. در این صورت تعهدات بازار گردانی شامل حداقل حجم معاملات و حداقل حجم سفارش انباشته برای تمامی بازارگردان ها، حداقل به نسبت میزان رشد دامنه نوسان جدید نسبت به دامنه نوسان قبلی افزایش می یابد.
طبق مصوبه مورخ ۸ اسفند ماه ۱۴۰۰ هیئت مدیره شرکت بورس اوراق بهادار تهران، ضوابط در ارتباط با مواد ۱۵، ۲۱ و ۲۲ دستورالعمل فعالیت بازار گردانی در بورس اوراق بهادار تهران به شرح ذیل است:
ضوابط در ارتباط با تبصره ۳ ماده ۱۵:
با درخواست بازار گردانان مبحث تبصره ۳ ماده ۱۵ دستورالعمل فعالیت بازار گردانی در بورس اوراق بهادار تهران و فرابورس ایران مشروط به افزایش پارامترهای حداقل معاملات روزانه و حداقل سفارش انباشته متناسب با میزان افزایش دامنه نوسان موافقت خواهد شد.
تبصره: در صورتیکه حسب تشخیص معاونت نظارت بر بازار، ظن دستکاری قیمت یا معامله متکی بر اطلاعات نهانی وجود داشته باشد، با درخواست بازار گردان موافقت نخواهد شد.
ضوابط در ارتباط با ماده ۲۱:
۱ -افزایش دامنه نوسان مبحث این ماده بعد از عرضه درخواست بازار گردان و تأیید مدیرعامل بورس مشروط به اجرا در دوره زمانی معین حداکثر تا دو برابر دامنه نوسان مجاز امکان پذیر می باشد.
تبصره: میزان افزایش دامنه نوسان متناسب با شرایط بازار و وضعیت نماد توسط مدیرعامل بورس تعیین خواهد شد.
۲ -بازارگردانی امکان عرضه این درخواست و دریافت مجوز مبحث این ماده را دارد که حداقل ۳ ماه در نماد مورد درخواست عملیات بازار گردانی انجام داده باشد و در ۷۰ درصد روزهای فعالیت خود طی سه ماه گذشته در سمت بازار گردانی نماد مورد نظر، به صورت کامل تعهدات خویش را ایفا نموده باشد.
۳ -ضمن موافقت تمام بازار گردان های فعال در آن نماد در مورد افزایش دامنه نوسان، تعهدات بازار گردانی شامل حداقل حجم معاملات و حداقل حجم سفارش انباشته برای تمامی بازار گردان ها، حداقل به نسبت میزان رشد دامنه نوسان جدید نسبت به دامنه نوسان قبلی افزایش یابد (ارائه مستندات حسب مورد منابع نقد و سهام در این خصوص الزامی است).
۴ -ایفای تعهدات بازار گردان در دوره افزایش دامنه نوسان مانع از ایفای بازار گردان خارج از دوره مزبور نمی گردد.
تبصره: در صورت عدم ایفای تعهدات بازار گردانی یا ظن دستکاری، دامنه نوسان به حالت عادی بازخواهد گشت.
ضوابط در ارتباط با ماده ۲۲:
در کلیه نمادهای معاملاتی دارای بازار گردان هم حجم مبنا اعمال می گردد.

1401/01/29
09:21:55
0.0 / 5
606
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد