دکورپرداز
دکور پرداز
از امروز صورت گرفت؛

تغییر دامنه نوسان نمادهای معاملاتی سهام به مثبت و منفی ۶ درصد

تغییر دامنه نوسان نمادهای معاملاتی سهام به مثبت و منفی ۶ درصد

دکور پرداز: مطابق مصوبه هیأت مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار تهران از امروز دامنه نوسان قیمت سهام در همه نمادهای معاملاتی سهام در بازار اول یک درصد افزایش پیدا کرد.


به گزارش دکور پرداز به نقل از مهر مطابق مصوبه هیأت مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار تهران از امروز دوشنبه مورخ ۲۹ فروردین ۱۴۰۱ دامنه نوسان قیمت سهام در همه نمادهای معاملاتی سهام در بازار اول تابلوی اصلی و فرعی بورس اوراق بهادار تهران با افزایش یک درصدی از مثبت و منفی ۵ درصد به مثبت و منفی ۶ درصد افزایش پیدا کرد. همین طور برای تمام نمادهای معاملاتی حق تقدم از مثبت و منفی ۱۰ درصد به مثبت و منفی ۱۲ درصد افزایش پیدا کرد، اما دامنه نوسان بازارهای پایه فرابورس همانند سابق است.

دامنه نوسان تا روز گذشته در بورس و بازارهای اول و دوم فرابورس مثبت و منفی ۵ درصد بود. یعنی یک نماد در طول یک روز معاملاتی می توانست تا مثبت ۵ و منفی ۵ درصد قیمت پایانی روز قبل خود نوسان کند. به گزارش دکور پرداز به نقل از مهر بورس تهران و فرابورس ایران با استناد به بند یک از هفتصد و نود و دومین صورتجلسه هیأت مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار که در ۲۴ فروردین ماه سال جاری انجام شد از تغییر دامنه نوسان روزانه قیمت در بازار اول خود برای تمامی نمادهای معاملاتی حاضر در این بازار از روز دوشنبه ۲۹ فروردین ماه ۱۴۰۱ خبرداده اند.
به این ترتیب دامنه نوسان قیمت در بازار اول فرابورس و بورس تهران برای تمامی نمادهای معاملاتی درج شده در این بازارها شامل نمادهای معاملاتی تابلو بازار فرعی و اصلی در بالاترین و پایین ترین حد به ±۶ درصد تغییر داده می شود.
این تغییرات بعد از بررسی پیشنهادات بورس اوراق بهادار تهران که با استناد به ماده ۲۱۳ دستور العمل اجرائی نحوه انجام معاملات در بورس اوراق بهادار تهران و گزارش تحلیلی مرکز پژوهش، توسعه و مطالعات اسلامی سازمان بورس انجام گرفته و هدف از آن افزایش کارایی و نقدشوندگی در بازار سرمایه عنوان شده است.
برای حدود بیش از یک دهه و نیم، دامنه نوسان قیمت سهام در بورس تهران و سپس در فرابورس برای تمام نمادهای معاملاتی سهام در بازارهای این دو رکن اصلی بازار سرمایه ایران برابر با ۵ + / - درصد بود.
فراز و فرود دامنه نوسان قیمت سهام قبل از تصویب قانون جدید بازار سرمایه در اول آذر ماه ۱۳۸۴ همیشه در کانون تصمیم سازی نهاد ناظر بازار بوده و تا حالا نیز ادامه داشته است.
این در حالی است که رشد شتابان تورم سالیانه در اقتصاد ایران و تکانه های ارزی سالهای اخیر همیشه به تلاطم های مختلف در بازار سهام ایران نیز منجر شده که حفظ توازن و تعادل این بازار را در بین تشدید عرضه و تقاضای سهام برهم زده است.
در ابتدای دهه ۸۰ شمسی دامنه نوسان قیمت سهام شرکت های بورسی در بالاترین و پایین ترین حد قیمتی به ۲ درصد می رسید، اما در سال ۸۴ به ۳ درصد افزوده شد.
روند افزایش دامنه نوسان پس از سال ۸۴ و نزول سنگین قیمت سهام بعد از انتخابات ریاست جمهوری در حالی افزایش پیدا کرد که در طول سالهای نیمه دوم این دهه نیز شاهد تغییر دامنه نوسان قیمت سهام به ترتیب به ۳/ ۵، ۴، ۴/ ۵ و ۵ درصد بودیم.
دامنه نوسان ۵ درصدی برای سال ها در بورس تهران تثبیت شد که حدود دوسال قبل، همزمان با شهادت سردار سلیمانی دامنه نوسان قیمت سهام از ۱۸ دی ۱۳۹۸ به ۲ درصد محدود شد اما از ۲۲ دی همان سال باردیگر دامنه نوسان متقارن به ۵ درصد بازگشت. تغییر دامنه نوسان قیمت سهام تنها برای یکبار در طول دوره زمانی فوق دستخوش تغییراتی به طور متقارن شد.
بررسی ها نشان میدهد در سال ۸۴ و به سبب جلوگیری از تشدید افت شاخص بورس بعد از برگزاری نهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، دامنه نوسان قیمت سهام تعدادی از شرکتها به مثبت ۵/ ۱۲ درصد و منفی ۲ درصد تغییر نمود. هر چند در آن زمان بعد از چند روز روند صعودی، صف های سنگینی برای فروش سهام شرکتها به وجود آمد که در نهایت موجب متوقف شدن دامنه نوسان نا متقارن و تغییر در حجم مبنا برای معاملات سهام شرکتها شد.
در نهایت با استقبال عموم مردم همزمان با دعوت دولت روحانی برای حضور در بورس و به دنبال آن تحمیل زیان های سنگین که استعفای رییس سازمان بورس را در پی داشت، باردیگر موضوع دامنه نوسان نامتقارن برای بازار سهام مطرح و در ۲۵ بهمن ۱۳۹۹ از طرف محمدعلی دهقان دهنوی، رییس وقت سازمان بورس، دامنه نوسان قیمت سهام به مثبت ۶ درصد تا منفی ۲ درصد تغییر نمود.
وی اظهار داشته بود: «قاعده جدید بدین سبب اعمال می شود که سرمایه گذاران فرصت بیشتری جهت بررسی و تحلیل وضعیت سهام خود داشته باشند.»
در نهایت این تصمیم نیز همچون تجربه ناموفق دهه ۸۰ عمر چندانی نداشت و به تشدید صف فروش سهام و افزایش نارضایتی ها، باردیگر دامنه نوسان متقارن ۵ درصد اعمال شد.
سازمان بورس حالا تصمیم گرفته همسو با فضای بازار و جریان معاملات، دامنه نوسان قیمت سهام را به طور تدریجی و برای هر فصل از سال به میزان یک درصد افزایش دهد تا در مجموع این دامنه به ۱۰ درصد به طور متقارن در همه بازارها اعمال شود. اقدامی که باتوجه به وضعیت کلی اقتصاد کشور و اثر بالای ریسک های سیستماتیک سیاسی به ویژه تلاطم های ارزی و نیز ناهنجاری های موجود در بازار سهام و ضعف گسترش زیرساخت های فناوری اطلاعات، می تواند آثاری را به همراه داشته باشد. به ویژه آنکه در این تصمیم سازی ها همچنان حجم مبنا برای معاملات روزانه سهام شرکت های بزرگ و کوچک بازار سهام بدون تغییر باقی مانده است.


منبع:

1401/01/30
12:47:53
0.0 / 5
726
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد