دکورپرداز
دکور پرداز
در گزارش دكور پرداز مطرح شد؛

مشکلات بانکی با دستورالعمل حل نمی گردد

مشکلات بانکی با دستورالعمل حل نمی گردد

به گزارش دکور پرداز یک کارشناس اقتصادی با اشاره به اینکه فعالیت بانکداری بانک ها زیانده است، اظهار داشت: به صورت کلان مشکلات بانکی با این دستورالعمل حل نمی گردد بلکه تصمیم گیری ها باید بسیار پیچیده تر باشد.علی سعدوندی در گفت و گو با خبرنگار مهر در مورد دستورالعمل وزارت اقتصاد در خصوص این که بانکها باید از هرگونه سرمایه گذاری غیر مولد ممنوع می شوند، اظهار نمود: اگرب ه صورت جزئی و خرد به این مورد نگاه نماییم مبحث مثبتی است چونکه بانکها نقش مهمی در فعالیتهای سوداگرایانه و سفته بازی دارند.
این کارشناس اقتصادی اضافه کرد: اما نکته مهم تر این است که فعالیت بانکداری بانکها زیانده است چونکه مقررات از سوی شورای پول و اعتبار اعلام می شود و بانکها هم چاره ای جز اجرای مصوبه ندارند.
وی افزود: نظارت کافی هم صورت نمی گیرد، مخصوصاً روی سپرده های کلان هیچ نظارت خاصی وجود ندارد. در خیلی از موراد سفارش می شود که سپرده های کلان پرداخت گردد و معمولا هم بازپرداخت نمی گردد و تبدیل به معوقات بانکی می شود. ازاین رو بانکها چاره ای جز انجام فعالیتهای سوداگرایانه ندارند.
سعدوندی اظهار داشت: اگر جلوی این قضیه گرفته شود، بدون این که مشکل سودآوری بانکها حل شود بانکها به سمت ورشکستگی سوق داده می شوند؛ البته بانکهها اصولاً ورشکست نمی شوند بلکه نسبت به اضافه برداشت از بانک مرکزی اقدام می کنند.
بنابراین اگر بخواهیم به صورت کلان قضیه را بببینیم با این نوع دستورالعمل ها مشکل حل نمی گردد بلکه تصمیم گیری ها باید بسیار پیچیده تر از این ساده انگاری هایی باشد که وزارت امور و اقتصادی از خود بروز می دهد.


منبع:

1401/02/13
12:21:36
0.0 / 5
903
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
لینک دوستان دكور پرداز
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد