دکورپرداز
دکور پرداز

تورم اجرای طرح اصلاح یارانه ها کمتر از 10 درصد است

تورم اجرای طرح اصلاح یارانه ها کمتر از 10 درصد است

به گزارش دکور پرداز رییس شورای هماهنگی بانکهای دولتی اظهار داشت: بر طبق مطالعه چهار مرکز پژوهشی، تورم ناشی از طرح اصلاح یارانه ها کمتر از 10 درصد خواهد بود.


به گزارش دکور پرداز به نقل از ایسنا، محمدرضا فرزین پنجشنبه شب در گفت وگوی ویژه خبری شبکه یک در مورد دهک بندی مردم گفت: از ۱۰ سال قبل دهک بندی شروع شده و قرار بود یارانه به گروههای پردرآمد داده نشود اما شناسایی آنها سخت بود. بهترین روش شناسایی با معیار PIT و نظام مالیاتی شخصی است اما چون در کشور ما این روش مالیاتی وجود ندارد از روش پراکسی مینتکس استفاده شده است.
وی ادامه داد: سامانه رفاهی چهار روش برای شناسایی افراد در نظر گرفته شده یکی درآمد ثابت افراد که یا حقوق بگیر دولت یا حقوق بگیر تامین اجتماعی هستند، دوم ارزش خودرو، سوم میزان خرید از سیستم شاپرکی و چهار حساب بانکی افراد است.
رییس شورای هماهنگی بانکهای دولتی اظهار داشت: جمعیت کشور طبق آمار ۸۵.۳ میلیون نفر هستند که از این تعداد ۷۸ میلیون نفر یارانه ماهانه و معیشتی دریافت می کنند و دهک دهم پردرآمدی شناسایی شده و حذف شدند و ۹ دهک دریافت می کنند.
بگفته فرزین، هم اکنون ۷۲ میلیون نفر کمک معیشتی جدید دریافت نمودند که اگر می خواستم به ۹ دهک کامل بدهیم حدود ۷۶ تا ۷۷ میلیون می شد.
وی ادامه داد: هر یک از فاکتورهای درآمدی برای دهک بندی وزن خاصی دارند و باید مردم به سامانه مراجعه کنند و آخرین بروزرسانی سامانه وزارت رفاه در اردیبهشت سال جاری بوده است.
رییس شورای هماهنگی بانکهای دولتی اظهار داشت: منطق پراکسی مینتکس می گوید باید فاکتورهای مختلف دارای وزن مختلف باشند و تنها درآمد افراد ملاک نیست بلکه میزان درآمد افراد طی پنج سال قبل بررسی می شود.
فرزین این را هم افزود: از ۸۵ میلیون ایرانی اطلاعات ۷۸ میلیون نفر که متقاضی یارانه بوده اند را داریم و برای دیگر افراد اطلاعات خانوار آنها را نداریم. ۶۴ میلیون نفر هم یارانه معیشتی دریافت می کردند و ۷۸ میلیون نفر یارانه نقدی ماهانه می گرفتند که حالا همه این یارانه ها یک کاسه شده و بعنوان کمک معیشتی پرداخت می شود.
وی افزود: بر طبق اعلام دولت دهک دهم پردرآمدی حذف گردیده است و برای سه دهک پایین درآمدی ماهانه ۴۰۰ هزار و برای ۶ دهک بقیه ۳۰۰ هزار تومان کمک معیشتی پرداخت می شود.
رییس شورای هماهنگی بانکهای دولتی در مورد این که اگر کالابرگ الکترونیکی داده شود آیا یارانه حذف می شود، عنوان کرد: بستگی دارد که چقدر کالا مشمول کالابرگ الکترونیکی شود. سامانه اول در مورد نان خواهد بود که دولت دنبال راه اندازی آنست و اگر به درستی اجرا شود قسمتی از منابع برای نان اختصاص می یابد.
فرزین در مورد این که آیا کمک معیشتی ثابت می ماند، گفت: آنچه دولت در سال ۹۷ برای ارز ترجیحی آغاز کرد تشخیص داد که در ابتدای زنجیره ارز یارانه دار برای واردات نهاده اختصاص دهد ولی این طرح از اول بصورت یک نوزاد مرده متولد شد، هم نظام توزیع ارز به نقطه هدف نرسید و هم موجب ایجاد رانت شد. پس از آن نشان داده شد قیمت کالاها بالا رفته و در سیستم توزیع هم گرفتار مشکل است.
وی ادامه داد: دولت قبل به تدریج کالاها را از شمول ارز ترجیحی حذف نمود اما در ضمن این سال ها ۷۰ میلیارد دلار ارز ترجیحی پرداخت گردید که ۵۰ میلیارد دلار آن برای کالاهای اساسی اختصاص یافت.
رییس شورای هماهنگی بانکهای دولتی افزود: دولت هم اکنون دنبال حذف نیست بلکه نوع پرداخت را تغییر می دهد. سال قبل ۱۵.۶ میلیارد دلار یارانه ارز برای کالاهای اساسی و دارو داده شد. اگر دلار سامانه نیما را در نظر بگیریم برای هر دلار ۲۰ هزار تومان تفاوت قیمت با نرخ ترجیحی وجود دارد. اگر دولت بخواهد این رقم یارانه ارز به هدف برسد باید مستقیم به خانوار داده شود.
فرزین اظهار داشت: تفاوت نرخ نیمایی ارز و نرخ ترجیحی ۳۲۰ هزار میلیارد تومان در سال می شود. دولت نمی خواهند آنرا حذف کند بلکه روش پرداخت را از حلقه اول به حلقه آخر یعنی مصرف کننده می پردازد.
وی ادامه داد: بر اساس گزارش مرکز آمار در سال قبل دهک اول در مناطق شهری ۲۳ میلیون تومان مجموعه هزینه سالانه داشت که اگر بر طبق یارانه پرداخت شده حساب نماییم مبلغ یارانه ۴۰ درصد هزینه آنها را پوشش می داد. یارانه مقرر است ضریب جینی را کم کند و به دهک های کم درآمد بیشتر برسد.
رییس شورای هماهنگی بانکهای دولتی عنوان کرد: اگر تورم ۴۰ درصد را در نظر بگیریم مجموع هزینه خانوار روستایی در سال ۱۲ میلیون تومان است که یارانه آنها ۶۰ درصد هزینه خانوار را جبران می کند و دهک های پایین از یارانه ها بهره مندی بیشتری خواهند داشت.
فرزین در مورد این که کمک معیشتی چقدر تورم ایجاد می کند، گفت: در روستاها ۶۰ درصد هزینه خانوار را کمک معیشتی تشکیل می دهد و قرار نیست یک طرح کل مسائل کشور را حل کند.
به گزارش روابط عمومی بانک ملی ایران، وی در مورد منابع کمک معیشتی اظهار داشت: بر طبق قانون بودجه مبلغ یارانه مشخص شده است و برای سال های آتی باید در قانون بودجه مشخص شود.
رییس شورای هماهنگی بانکهای دولتی در مورد اثر تورمی طرح اصلاح یارانه ها عنوان کرد: چهار مرکز پژوهشی شامل بانک مرکزی، وزارت اقتصاد، مرکز آمار و مؤسسه پژوهش برنامه ریزی اعلام نموده اند اثر تورمی طرح اصلاح یارانه ها زیر ۱۰ درصد خواهد بود، برخی گفته اند ۷.۸درصد و برخی ۸.۱ درصد اعلام نموده اند.
منبع:

1401/02/23
12:31:59
0.0 / 5
854
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
لینک دوستان دكور پرداز
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد