دکورپرداز
دکور پرداز
در همایش برترین های بورس كالای ایران مطرح شد

دستورکارهای جدید در بورس کالا

دستورکارهای جدید در بورس کالا

به گزارش دکور پرداز وزیر امور اقتصادی و دارایی در اولین همایش برترین های بورس کالای ایران ضمن تشریح روند رو به بهیود ظرفیت های مغفول بورس کالا برای اقتصاد ایران اظهار داشت: بورس کالا همواره می تواند برطرف کننده دغدغه های حاکمیت در حوزه شفافیت باشد.


به گزارش دکور پرداز به نقل از ایسنا، احسان خاندوزی _ وزیر امور اقتصادی و دارایی _ در اولین همایش تجلیل از برترین های بورس کالای ایران اظهار نمود: بورس کالا همواره بعنوان یک ساز و کار تراز و نماد در اقتصاد کشور مورد توجه بوده است، چون که می تواند برطرف کننده دغدغه های حاکمیت در حوزه شفافیت باشد. مدت ها این ایده مطرح بود که اموال غیرمنقول (بورس مسکن) را بعنوان یک شاخص در بورس کالا داشته باشیم. برای تسهیل در اجرای این مورد در وزارت اقتصاد سندی را ابلاغ کردیم که کاملا سازگار با مصوبه شورای پول و اعتبار بودجه است.
وی ادامه داد: از اواسط دهه نود فضای خوبی فراهم گردید تا کالای کشاورزی هم در بورس کالا سهم بیشتری داشته باشند. اما متاسفانه به علت تغییر سیاست ها این مورد کمرنگ شد اما همچنان به نظر می آید یکی از بهترین ابزارها در حوزه کشاورزی تکیه به ظرفیت بورس کالا است.
خاندوزی افزود: همینطور عرضه کالاهای منقول مانند خودرو هم موضوعی است که میتوان از ساز وکار بورس کالا برای آنها بهره برد تا بتوان رانت های آنرا زدود.

پیش نویس اصلاح قانون بازار سرمایه به مجلس می رود
در ادامه این همایش، همینطور محمدرضا پورابراهیمی - رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی - اظهار داشت: پیش نویس اصلاح قانون بازار سرمایه در کمیته تخصصی بازار سرمایه در مجلس شورای اسلامی به اتمام رسیده و ظرف یک ماه آینده با جمع بندی نهایی به صحن علنی ارسال می شود.
وی تصریح کرد که در حوزه مولدسازی دارایی های دولت در بورس کالا اتفاقات مثبت رقم خورده و این رویه ادامه می یابد.

واگذاری معادن در بورس کالا
مجید عشقی - رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار - هم در این همایش با اشاره به اینکه در بورس کالای ایران معاملات سایر مصالح ساختمانی و معاملات سلف نفتی را در دستورکار داریم. اظهار نمود: در بحث های کمیته فقهی ما بحث مسکن را در بورس کالا داریم که این مورد درحال بررسی است. بحث تسهیلات اعتباری بعنوان یکی از ابزارهای تأمین مالی در بورس کالا که در قانون هم برای آن پیشبینی شده، در شرایط فعلی کمک بزرگی به زنجیره تأمین مالی می کند.
وی ادامه داد: همینطور بحث مجوزهای واگذاری معادن در بورس کالا که در قوانین هم پیشبینی شده هم در دستور کار بورس کالا قرار دارد.
در ادامه حامد سلطانی نژاد، مدیرعامل شرکت بورس کالای ایران خاطرنشان کرد: بورس کالا کارهای ویژه زیرساخت در بخش کاغذی و الکترونیک را برای انجام معاملات در دستور کار دارد. البته فرآیندهای کاغذی بورس کالای ایران به حداقل رسیده و این روند ادامه می یابد. در آینده ما شاهد بحث سبد گردانی در مشتقه خواهیم بود. سامانه های جدید در بورس کالا مقرر است راه اندازی شود که با این رویه تأمین های جدیدی شکل می گیرد.
وی افزود: به جهت اینکه به جایگاه و اهمیت بورس کالا در معادلات اقتصادی کشور پی ببریم، اگر حجم تجارت غیرنفتی ما ۱۶۰ میلیون تن باشد، ارزش معاملات بورس کالا بیشتر از ۵۰ درصد ارزش تجارت خارجی غیرنفتی ماست.

تجلیل از برترین ها در بورس کالا
براساس اعلام شرکت بورس کالا، اولین همایش تجلیل از برترین های بورس کالای ایران با حضور مقامات و مسؤلان دولتی و بخش خصوصی برگزار و در این مراسم از ۵ چهره اثرگذار و پیشکسوت حوزه کالایی و همچنین ۴۰ شرکت تقدیر گردید که در این مراسم از محمدرضا پورابراهیمی، مهدی کرباسیان، مصطفی طاهری، اردشیر سعد محمدی و محمد رضوانی فر بعنوان چهره های برتر تقدیر به عمل آمد.
علاوه بر تقدیر از چهره ها، شرکتهای فولاد مبارکه اصفهان، شرکت ملی صنایع مس ایران، فولاد خوزستان، ذوب آهن اصفهان و پالایش نفت اصفهان ۵ شرکت برتر به لحاظ ارزشی شناخته شدند. همچنین، شرکتهای برتر در حوزه پتروشیمی شامل پتروشیمی شهید تندگویان، پتروشیمی بندر امام، پتروشیمی شازند و پتروشیمی بیستون بودند که با اهدا لوح سپاس و تندیس از آنها تجلیل شد.
شرکت پارس فولاد سبزوار و سرمایه گذاری سیمان تأمین دو شرکت عرضه کننده پیشرو و شرکتهای ورق خودروی چهار محال و بختیاری، معدنی و صنعتی چادرملو، مجتمع صنایع آلومینیوم جنوب، فولاد سیرجان ایرانی ها و نورد فولاد صنعتی و ساختمانی یزد ۵ شرکت با بیشترین رشد افزایش حجم و ارزش معاملات بودند که تندیس و لوح یادبود این مراسم را از آن خود کردند.
انجمن های برتر که همراهی خوبی با بورس کالا در افزایش شفافیت و کشف نرخ عادلانه کالاها داشتند شامل انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان، انجمن ملی صنایع پلیمر ایران و انجمن سنگ آهن بودند که از آنها هم تجلیل شد. بر طبق این گزارش، مجتمع جهان فولاد سیرجان، آهن و فولاد ارفع، فولاد کاوه جنوب کیش، مجتمع فولاد خراسان و صنایع آهن و فولاد سرمد ابرکوه۵ مجتمع فولادی بودند که نسبت فروش داخلی بالایی داشتند.
در این مراسم همینطور از بانک ملت بعنوان پیشرو در عرضه خدمات به مشتریان و عرضه کنندگان بورس کالا و دارای بالاترین ارزش تراکنش های تسویه شده تجلیل شد.
هلدینگ های برتری که در این مراسم لوح گرفتند و از آنها تقدیر گردید شامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو)، صنایع پتروشیمی خلیج فارس، شرکت سرمایه گذاری تأمین اجتماعی(شستا) و شرکت سرمایه گذاری نفت، گاز و پتروشیمی تأمین (تاپیکو) بودند.
نفتی جی بعنوان خریدار و فروشنده برتر و گیل راد شمال بعنوان بزرگترین خریدار بورس کالا ارائه شد.
شرکت تعاونی تأمین نیاز ملامین استان یزد بعنوان تعاونی برتر، توسعه آهن و فولاد گل گهر بزرگترین عرضه کننده آهن اسفنجی، معدنی و صنعتی گل گهر و صنعتی و معدنی اپال پارسیان بعنوان بزرگترین عرضه کنندگان گندله، پتروشیمی کارون بعنوان بزرگترین عرضه کننده دانش بنیان از نظر حجم و ارزش معاملات، نویدزرشیمی بعنوان بزرگترین شرکت عرضه کننده ۱۰۰ درصد خصوصی و شرکت پلی اکریل بعنوان شرکت پیشرو در صنعت پایین دست عرضه شدند.
شرکت معدنی املاح ایران به علت عرضه کامل فروش داخل بدون اجبار حاکمیتی در بورس کالا مورد تقدیر قرار گرفت و از شرکت نفت سپاهان بعنوان بزرگترین عرضه کننده از نظر ارزش معاملات و نخستین عرضه کننده روغن پایه و روغن موتور در بورس که سبب شکل گیری این بازار در بورس شد هم تجلیل به عمل آمد.
منبع:

1401/02/26
19:24:13
0.0 / 5
880
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد