دکورپرداز
دکور پرداز

سامانه املاک شیر بی یال و کوپال!

سامانه املاک شیر بی یال و کوپال!

به گزارش دکور پرداز بیشتر از یک سال از شروع ثبت نام الزامی در سامانه املاک و اسکان می گذرد و این در شرایطی است که از حدود ۲۵ میلیون خانوار تنها ۲ میلیون نفر در آن ثبت نام کرده اند؛ چون که اطلاعات ۳ میلیون خانوار قبلی به علت هک شدن سایت، پاک شده است! از سوی دیگر قرار بود کسانی که در این سایت ثبت نام نمی کنند از بسیاری خدمات دولتی مثل یارانه، دسته چک و خدمات بانکی محروم شوند اما به اذعان وزیر راه و شهرسازی، کمتر دستگاهی به سامانه املاک و اسکان متصل شده است.


به گزارش دکور پرداز به نقل از ایسنا، اذعان وزیر راه و شهرسازی به هک شدن سامانه املاک و اسکان به شکلی ابهامات یک سال گذشته درمورد اختلالات این سامانه را پاسخ داد. پس از آنکه ۱۹ فروردین سال ۱۴۰۰ ثبت نام در سامانه املاک و اسکان آغاز و اعلام گردید که تمامی مالکان و مستأجران، اطلاعات سکونتی خویش را در آن درج کنند چندین مرحله نام نویسی در این سامانه تمدید گردید. در مرحله اول به متقاضیان دو ماه فرصت داده شد که از حدود ۲۵ میلیون خانوار ۳ میلیون خانوار ثبت نام کردند که به علت پایین بودن آمار، مرتبا فرصت نام نویسی در این سایت تمدید گردید.
اما در شرایطی که به نظر می رسید اطلاعات سکونتی خانوارها کند و به تدریج درحال ثبت در سامانه است، سال قبل به علت آن چه مسؤلان «اختلال» در سامانه عنوان کردند اعلام گردید بخشی از اطلاعات پاک شده و کسانی که پیش از این ثبت نام کرده اند باید باردیگر اطلاعات خویش را درج کنند.
سال ۱۴۰۰ سامانه املاک و اسکان در سه مرحله مبتلا به اختلال شد. روز ۱۹ تیرماه ۱۴۰۰ سامانه برای چهار هفته متوقف و ۱۶ مردادماه بازگشایی شد. آخرین وقفه بوجود آمده هم به ۱۰ شهریورماه برمی گردد. در مقاطعی که سامانه با قطعی مواجه می شد مسؤلان علت آنرا اختلال عنوان می کردند. در حالیکه رستم قاسمی ـ وزیر راه و شهرسازی اخیرا از هک شدن سامانه اطلاع داده است. برخی کارشناسان هم بیان می کنند سامانه فاقد نسخه پشتیبان بوده است. به نظر می آید این گزاره حقیقت دارد؛ چونکه در غیر این صورت ضرورتی به ثبت نام مجدد نبود.
سامانه املاک و اسکان به نشانی amlak.mrud.ir از بهمن ماه سال ۱۳۹۸ به منظور ثبت اطلاعات سکونتی خانوارها برای برنامه ریزی های بخش مسکن ایجاد و مردادماه ۱۳۹۹ به مرحله بهره برداری رسید. فروردین ۱۴۰۰ اعلام گردید که خانوارها از مالک و مستاجر موظفند اطلاعات ملکی و سکونتی خویش را در این سایت بارگذاری کنند. یکی از اهداف این اقدام، شناسایی واحدهای خالی از سکنه به منظور اعمال مالیات بود؛ هرچند هدف اصلی، نه اعمال مالیات بلکه دستیابی به دیتاهای قابل استناد به منظور برنامه ریزی های حوزه مسکن عنوان شد.
بعد از کش و قوس های بیشتر از دو سال حدود ۲ میلیون رکورد ثبت نام در سامانه املاک و اسکان درج شده است؛ در حالیکه سال قبل این رقم ۳ میلیون رکورد بود. با این اوصاف به نظر می آید وزارت راه و شهرسازی برای ترغیب خانوارها به منظور ثبت نام در سامانه گرفتار چالش شده است؛ چونکه از یک طرف برخی متقاضیان نگرانی های درمورد اعمال مالیات دارند و از سوی دیگر، پاک شدن اطلاعات سامانه منجر به بی اعتمادی خیلی از خانوارها به آن شده است.
بعد از آغاز ثبت نام در سامانه املاک و اسکان پارسال عنوان شد کسانی که اطلاعات سکونتی خویش را درج نکنند با قطع خیلی از خدمات دولتی مواجه می شوند. قطع شدن یارانه، عدم ارائه خدمات بانکی، عدم صدور دسته چک، تعویض نکردن پلاک خودرو و عدم ارائه انشعابات خانگی، تنها بخشی از تنبیهاتی بود که قانون گذار برای عدم ثبت نام در این سامانه مدنظر قرار داد. با این وجود وزیر راه و شهرسازی به تازگی اعلام نموده که کمتر دستگاهی برای اتصال به آن توجه کرده است.
رستم قاسمی این را هم گفته که اطلاعات ۶۲ میلیون نفر را در سامانه املاک و اسکان داریم و برای تمامی این متقاضیان پیامک ارسال می شود. طی چند ماه گذشته ۶۰۰ هزار خانه خالی را شناسایی کرده ایم و این واحدها به سازمان امور مالیاتی معرفی شده اند که از این تعداد تنها ۶۰ نفر اعتراض کرده اند.
ثبت نام در سامانه املاک و اسکان هم چنان به شکل کژدار و مریز ادامه دارد و دیگر خبری از تعیین ضرب الاجل نیست. با این اوصاف به نظر می آید سامانه املاک و اسکان که اوایل از آن بعنوان یک ساختار برای ایجاد تحول در برنامه ریزی بخش مسکن یاد می شد، هنوز پا نگرفته گرفتار مشکلات اساسی شده است.1401/04/16
14:37:31
0.0 / 5
856
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لینک دوستان دكور پرداز
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد