دکورپرداز
دکور پرداز

اوج گیری تورم مصرف کننده امریکا پس از ۴۰ سال

اوج گیری تورم مصرف کننده امریکا پس از ۴۰ سال

دکور پرداز: تورم سالانه مصرف کننده ایالات متحده در ماه ژوئن 9.1 درصد افزوده شد که بالاترین میزان از نوامبر 1981 بود.


به گزارش دکور پرداز به نقل از ایسنا، وزارت کار ایالات متحده اعلام نمود که تورم سالانه مصرف کننده در ایالات متحده طی ماه ژوئن ۹.۱ درصد بالا رفته است که بزرگترین افزایش ۱۲ ماهه از نوامبر ۱۹۸۱ به حساب می آید.
شاخص قیمت مصرف کننده (CPI) که تغییرات قیمت کالاها و خدمات را از دیدگاه مصرف کننده اندازه گیری می کند، بعد از رشد سالانه ۸.۶ درصدی در ماه مه، بسیار بالاتر از برآورد بازار ۸.۸ درصدی است. بصورت ماهانه، شاخص قیمت مصرف کننده در ژوئن ۱.۳درصد نسبت به ماه قبل افزوده شد همین طور بالاتر از انتظار بازار ۱.۱ درصد بود. افزایش ماهانه شاخص قیمت مصرف کننده در ماه مه یک درصد اعلام گردید.
بگفته وزارت کار، بنزین، سرپناه و غذا بیشترین سهم را در افزایش قیمت مصرف کننده داشتند.
در این بیانیه آمده است: «شاخص انرژی در طول ماه ۷.۵ درصد افزوده شد و حدودا نیمی از افزایش کل اقلام را به همراه داشت، بطوریکه شاخص بنزین ۱۱.۲ درصد و سایر فاکتورهای اصلی نیز افزایش یافتند و بطور سالانه به ترتیب ۴۱.۶ درصد و ۵۹.۹ درصد افزایش را ثبت کردند».
شاخص قیمت مصرف کننده اصلی، بدون احتساب مواد غذایی و انرژی، در ژوئن ۰.۷ درصد نسبت به ماه قبل افزوده شد که بالاتر از انتظار بازار برای افزایش ۰.۶ درصدی بود. همین طور شاخص قیمت مصرف کننده اصلی در ماه مه افزایش ماهانه ۰.۶درصد را ثبت نمود.
شاخص قیمت مصرف کننده اصلی در ژوئن نسبت به زمان مشابه سال قبل ۵.۹ درصد جهش کرد که بالاتر از تخمین بازار ۵.۷ درصد بعد از افزایش ۶ درصدی در ماه مه نسبت به ماه مشابه سال قبل بود.
ترکیش گزارش کرد، رییس جمهور ایالات متحده، جو بایدن می گوید که نرخ تورم بطور غیرقابل قبولی بالاست و اضافه کرد: انرژی به تنهایی نزدیک به نیمی از افزایش ماهانه تورم را تشکیل می دهد.
بایدن استدلال کرد که آخرین رقم تورم مصرف کننده ماه گذشته قیمت بنزین را منعکس نمی کند که از اواسط ژوئن به علت کاهش قیمت نفت خام و ترس از رکود همین طور افزایش ارزش دلار آمریکا در مقابل سایر ارزهای اصلی، ۰.۴ دلار در هر گالن کم شده است.
وی اظهار داشت: «تورم مبرم ترین چالش اقتصادی ماست و حدودا همه کشورهای جهان را تحت تاثیر قرار داده است.»
بایدن استدلال کرد که برای کاهش قیمت بنزین مبارزه خواهدنمود و از کنگره خواست تا برمبنای قوانینی برای کاهش هزینه های داروهای تجویزی، قبوض آب و برق و بیمه سلامت عمل کند و به فدرال رزرو برای مبارزه با تورم فضا بدهد.1401/04/23
23:17:21
0.0 / 5
726
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
لینک دوستان دكور پرداز
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد